Cena whisky zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Trudno jednak powiedzieć, gdzie kończy się górna granica.
Na rynku można znaleźć butelki za kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Koszt niektórych jest porównywalny z ceną mieszkania lub luksusowego samochodu. Ile lat ma najstarsza whisky na świecie i czy wiek rzeczywiście gra główną rolę w ocenie wartości trunku? Sprawdziliśmy, od czego zależy cena whisky!
Im starsza whisky, tym lepsza?
W 2017 roku w Warszawie otwarto najstarszą whisky na świecie, czyli butelkę Old Vatted Glenlivet z 1862 roku. Ciekawe, co powiedzieliby jej twórcy, gdyby mogli, znad kieliszka trunku sporządzonego w czasach drugiej rewolucji przemysłowej, spojrzeć na współczesny świat. Być może poczuliby dumę, że mimo tak wielu zmian, wciąż są ludzie, którzy potrafią docenić dobrą whisky!
Wiek niewątpliwie wpływa na smak whisky. Proces produkcji nie kończy się bowiem w momencie zakorkowania dębowej beczki. To właśnie teraz zaczyna się wiele procesów, dzięki którym powstają unikalne kompozycje smakowo-zapachowe. Whisky w beczce „pracuje”, co sprawia, że po okresie leżakowania zawartość alkoholu jest niższa. W trakcie tego procesu zmienia się też barwa trunku. Młodsze whisky będą miały kolor słomkowy, a starsze zbliżony do barwy ciemnego bursztynu. Ale sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Barwa whisky zależy także od rodzaju beczek, w których leżakowała whisky, a czasem jest efektem zastosowania... barwnika. Prawo dopuszcza bowiem wykorzystanie do produkcji naturalnego barwnika, jakim jest karmel.
O czym więc informuje nas wiek whisky? Jeśli producent nie podał na butelce informacji o długości leżakowania, prawdopodobnie napój dojrzewał nie dłużej niż trzy lata (lub dwa dla whiskey amerykańskich). Jeśli trunek powstał w wyniku zmieszania kilku rodzajów whisky, a na etykiecie widnieje np. cyfra 10, to znaczy, że tyle lat ma najmłodsza whisky wchodząca w skład napoju. Smak whisky zależy przede wszystkim od jakości drewna, w którym leżakuje trunek.
W przypadku whisky, tak jak w przypadku innych dóbr luksusowych, działa zasada niedostępności. Im rzadsza i mniej dostępna butelka, tym droższa, ale.. niekoniecznie smaczniejsza! Niektórzy koneserzy uważają, że najlepsze trunki mają od 15 do 30 lat. Tak zwane białe kruki są często kupowane niekoniecznie w celach degustacyjnych, ale inwestycyjnych.
Cena whisky a sposób produkcji
Cena whisky zależy także od sposobu produkcji. Za najbardziej wartościowe pod kątem aromatów uważa się Single Malt Whisky powstałe ze słodu jęczmiennego, wody i drożdży wytwarzane w jednej destylarni.
Butelka wysadzana złotem
Na cenę whisky wpływa także jej opakowanie. Ekskluzywna butelka wysadzana szlachetnymi kamieniami będzie o wiele droższa niż szkocka w tradycyjnym szkle. Ta pierwsza z pewnością wzbudziłaby wrażenie na obdarowanej nią osobie, ale jeśli chcesz zaskarbić sobie przychylność konesera bursztynowego trunku, nie musisz liczyć błyskotek na butelce. W przypadku whisky najbardziej liczy się bowiem wnętrze!
Więcej informacji na temat whisky możesz znaleźć na stronie https://Dunder.Store/