Wiadomości z Chorzowa

Odzież sportowa dla wymagających

  • Dodano: 2021-02-05 08:15, aktualizacja: 2021-02-05 08:31

Bieganie wydaje się nam być jedną spośród najmniej wymagających pod względem sprzętu, najłatwiejszych, a przy tym dających najlepsze rezultaty w krótkim czasie dyscyplin sportowych. Na podejmowanie krótkich dystansów na bieżni czy w parku, zdecydowani są obecnie nie tylko sportowcy na co dzień uprawiający inne dyscypliny, ale również i ci, którzy chcą dbać o własną firmę i utrzymać zdrowie możliwie jak najdłużej. Na swój pierwszy bieg, możemy wybrać się choćby zaraz, o ile tylko znajdziemy we własnej szafie właściwy ubiór. W co warto zainwestować, zanim jeszcze rozpocznie się swój pierwszy joging?  

Dla niego 

Buty do biegania 

Dobrej jakości buty do biegania to nie tylko kwestia panującej mody czy wygody. Właściwie dobrane męskie buty do biegania to gwarancja: 

  • wyższego komfortu w czasie treningu,

  • zmniejszonego ryzyka pojawienia się kontuzji. 

Supinacja i pronacja - co oznaczają wymienione terminy? 

Chociaż powyższe terminy brzmią nieco dziwie, to warto poznać ich znaczenie, gdyż mają nieoceniony wpływ na właściwe dobranie butów do biegania. Terminy te oznaczają ułożenie stopy w czasie biegania i chodzenia oraz jej kształt. Dzięki wiedzy odnośnie tego, które zjawisko dotyczy nas samych, możemy np. dobrać najlepsze buty do biegania adidas. 

  • pronacja - to najczęściej spotykane ułożenie stopy, które odznacza się silniejszym albo lżejszym płaskostopiem. Stopa odznaczająca się pronacją w czasie chodzenia i biegania, przesuwa się po podłożu praktycznie całą powierzchnią. Ten rodzaj stóp nie posiada zdolności do naturalnego amortyzowania wstrząsów. Zatem najlepiej dobrane do nich obuwie do biegania, powinno dawać wsparcie, aby stopa nie przechylała się do wewnątrz,

  • supinacja - występuje w przypadku stóp mających wysokie podbicie. Stopy takiego typu w czasie biegania i chodzenia, układają się na powierzchni wyłącznie małym fragmentem i to przede wszystkim po zewnętrznej stronie. Dobrze dobrane obuwie winno posiadać właściwą amortyzację, jak i zapobiegać obciążeniu zewnętrznej części stóp, 

  • neutral - stopy o neutralnym i prawidłowym kształcie, mają średniej wysokości podbicie. Ciężar w czasie chodzenia i biegania rozkłada się w sposób równomierny. Tutaj sprawdzą się buty mające dobrą amortyzację bez dodatkowej stabilizacji. 

T-shirt treningowy

Do biegania poza butami, konieczne są także odpowiednie koszulki treningowe. Dobrej jakości koszulki męskie do biegania, muszą wchłaniać pot, być bezpieczne dla skóry, właściwie dobrane pod względem rozmiaru i niewątpliwie także stylowe. 

Materiał 

Panuje przekonanie, iż ubrania do uprawiania sportu winny zostać wykonane z bawełny, gdyż to materiał naturalny i sprzyjający zachowaniu zdrowia naszej skóry, niemniej nie jest to prawdą, gdyż koszulki do biegania z bawełny to najgorszy wybór. Nie da się zaprzeczyć, iż bawełna to jeden spośród najlepszych pod względem jakości surowców, niemniej nie w czasie uprawiania sportu. Bawełniane koszulki zbyt szybko naciągają wilgoć, a ponadto nie oddają potu, zatem w tego typu koszulkach może nam być zimno i zmniejszeniu ulega poziom higieny. Najlepszy materiał na koszulkę do biegania, to poliamid albo poliester, czyli tak zwane tkaniny techniczne. Nie wchłaniają one potu i tym samym ich ciężar nie ulega zwiększeniu.  

Rozmiar 

Koszulki przeznaczone do biegania, powinny być zawsze dobrane idealnie pod względem rozmiaru. Nie mogą ani uciskać, ani być zbyt luźne. 

Dla niej 

Leginsy treningowe

Termo aktywna odzież to bardzo dobre rozwiązanie dla biegaczy, tym bardziej w czasie treningów na zewnątrz. Produkowane ze specjalistycznych surowców legginsy sportowe pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury ciała, odprowadzają w skuteczny sposób wilgoć, jak i zapewniają właściwą wentylację, tym samym dając poczucie komfortu. Niektóre spośród modeli, takie jak legginsy nike zawierają w składzie jony srebra, które wykazują działanie bakteriobójcze, a co za tym idzie, odpowiadają za niwelowanie przykrego zapachu potu. Co istotne, termo aktywne legginsy idealnie sprawdzają się cały rok, bez względu na pogodę. Dlatego też nie należy postrzegać ich wyłącznie w roli legginsów do biegania w zimie - w sklepach sportowych znajdziemy również modele przygotowane specjalnie z myślą o letnich i wiosennych treningach. 

Biustonosz sportowy w każdym rozmiarze 

Jeżeli biust jest dosyć mały, możemy wybrać na początek stanik sportowy przypominający wyglądem krótki top, jak na przykład stanik nike czy też stanik adidas. Tego typu biustonosz sportowy jest wygodny, wykonany z przyjaznego dla naszego ciała materiału (nierzadko takiego, który odprowadza jednocześnie pot). Czujemy się w nim komfortowo, dobrze, trochę tak, jakby w ogóle się go nie miało na sobie. Dla kobiet o większym biuście zaleca się staniki z dodatkowym usztywnieniem, które podtrzymuje piersi i tym samym odciąża kręgosłup. 

Podsumowując powyższe, warto zauważyć, iż odzież sportowa dla biegaczy, powinna zostać właściwie dobrana. Nie możemy założyć pierwszej lepszej koszulki wyciągniętej z szafy. Najlepiej, aby było to ubranie z materiału oddychającego i odprowadzającego pot. Nie należy zapominać także o właściwym obuwiu dobranym do potrzeb biegacza i kształtu jego stopy. Dla pań zalecane jest stosowanie właściwych biustonoszy sportowych. 

Więcej na https://adrenaline.pl/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.