Wiadomości z Chorzowa

Pożyczka bez BIK - wszystko, co musisz wiedzieć

  • Dodano: 2021-11-29 09:45

Długi to nieodłączna część naszego życia. Wielu ludzi je bierze. W niektórych sytuacjach dodatkowe finanse mogą być nam bardzo potrzebne. Na rozwój firmy, utrzymanie, spełnianie marzeń. Jednak na drodze może stanąć Biuro Informacji Kredytowej. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, czym jest BIK, jak uzyskać pożyczkę bez niego i kiedy warto to zrobić.

Czym jest BIK?

Skrót oznacza Biuro Informacji Kredytowej. Jest to inicjatywa banków, w ramach której gromadzone i przekazywane są informacje o historii kredytowej klientów banków, firm pożyczkowych (inaczej pozabankowych) i SKOK-ów (Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych). Dzięki niej banki i inne podmioty mogą sprawdzić, komu pożyczają pieniądze. Nie są to instytucje charytatywne. Zależy im na odzyskaniu swojego kapitału z zyskiem. Nie mogą zatem pożyczać go osobom niepewnym.

Zatem niekorzystne informacje na nasz temat w BIK zmniejszają szansę na uzyskanie kredytu czy pożyczki. Im ich więcej, tym gorzej dla niedoszłego pożyczkobiorcy czy kredytobiorcy. Zdarzają się jednak sytuacje, że finanse trzeba pozyskać "już", a informacje z BIK to uniemożliwiają. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to sytuacją beznadziejną. Jednak tak nie jest. Istnieją pożyczkodawcy udzielający pożyczek bez sięgania do BIK. Warto w tym miejscu podkreślić, że w ten sposób można uzyskać wyłącznie pożyczkę. Kredyty w świetle prawa udzielane są tylko przez banki. A te zawsze sięgają do BIK?

Pożyczka bez BIK - czy to bezpieczne?

Pożyczki bez BIK cieszą się złą, choć niezasłużoną reputacją. Istnieją oczywiście podmioty nieuczciwe. I to one ową reputację spowodowały, na szkodę podmiotów uczciwych. Dobrym rozwiązaniem umożliwiającym uniknięcie kłopotów jest porównywarka pożyczek bez BIK. Pozwala ona przejrzeć oceny poszczególnych firm, oferowane przez nich kwoty i RRSO (Rzeczywiste Roczne Stopy Oprocentowania). Spośród setek produktów można wobec tego wybrać najlepszą dla siebie. Porównanie pozyczek bez BIK jest zalecane przed podjęciem decyzji

Pożyczka bez BIK - czy to na pewno konieczne?

Czasami oceniamy swoją sytuację gorzej, niż to konieczne. Zadłużenie samo w sobie nie oznacza, że nie możemy podjąć kolejnych zobowiązań z BIK. Informacje z Biura są dostępne także dla potencjalnych kredytobiorców i pożyczkobiorców. Przed sięgnięciem po porównywarkę pożyczek bez BIK warto sprawdzić, co BIK wie na nasz temat. W ramach wygenerowanego raportu można także dowiedzieć się, jakie szanse mamy na uzyskanie kredytu czy pożyczki w podmiocie sprawdzającym klienta w Biurze Informacji Kredytowej.

Warto skorzystać z raportu BIK także ze względu na oprocentowanie pożyczek. Wiele z nich jest oprocentowanych naprawdę bardzo wysoko. Oznacza to, że biorąc je z innymi zobowiązaniami na głowie można wpaść w jeszcze większą pętlę zadłużenia. To z kolei może doprowadzić do windykacji a nawet egzekucji komorniczej. Nie jest to korzystna sytuacja. Dlatego warto sprawdzić swoje rzeczywiste położenie. Raport z BIK jest płatny, jednak relatywnie niewielka kwota za jego wygenerowanie może oszczędzić wielu problemów.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.