Wiadomości z Chorzowa

Przedsiębiorcy mali, średni i duzi pożądają kredytów inwestycyjnych

  • Dodano: 2021-12-28 08:00, aktualizacja: 2021-12-28 08:16

Przedsiębiorstwa coraz częściej zaciągają kredyt inwestycyjny dla firm nie tylko na inwestycje związane np. nowymi liniami technologicznymi czy ogólnie, na poszerzenie produkcji, ale za jego pośrednictwem zwiększają też kapitał własny. Fakt, aby go otrzymać, trzeba spełnić wiele wymagań i zadośćuczynić wielu procedurom stawianym przez bank, ale tego typu wysiłek się opłaca, bo w praktyce, kredyt ten jest tańszym źródłem finansowania niż samofinasowanie. Niewątpliwym minusem kredytów inwestycyjnych jest to, że trudniej je uzyskać firmom małym i średnim. Tym, którym łatwiej, czyli dużym, towarzyszy nieco mniejsze zainteresowanie tą formą kredytowania, choć ogólnie we wszystkich firmach zainteresowanie nim jest wysokie.

Koszt kredytu inwestycyjnego

Na koszt kredytu inwestycyjnego, tak jak każdego kredytu, składa się przede wszystkim stawka oprocentowania (stała lub zmienna), która z kolei zależy od zmieniających się stawek WIBOR (stopa procentowa na jakiej banki krajowe udzielają sobie kredytów) dla waluty PLN i LIBOR (stopa oprocentowania kredytów udzielanych na rynku międzynarodowym) dla waluty obcej. Osoby, które kiedyś wzięły kredyty we frankach szwajcarskich wiedzą jak dokuczliwe są zmiany stawek LIBOR. Ale równie nieprzyjemne dla kredytobiorcy mogą być też zmiany stawek WIBOR, szczególnie, że ustalane one są codziennie na każdy dzień roboczy.

Inne składowe kosztu kredytu inwestycyjnego to marża, prowizja, opłata za rozpatrzenie wniosku, okres kredytowania oraz inne koszty pośrednie. Pośrednio jest to również konieczność wniesienia przez przedsiębiorstwo wkładu własnego – w ten sposób bank minimalizuje swoje ryzyko, udzielając kredytu. Niektóre z tych kosztów, np. marża, prowizja, koszty obsługi kredytu, przedsiębiorca może negocjować, a jego pozycja negocjacyjna jest tym silniejsza, im wyższy jest wkład własny, im lepsza była terminowość spłaty poprzednich kredytów.  Atutem przedsiębiorcy jest tutaj również posiadanie historii konta w tym banku, gdzie zaciągany jest kredyt.

Zdolność kredytowa przedsiębiorcy

Tak, jak przy udzielaniu każdego kredytu, bank sprawdzi najpierw zdolność kredytową kredytobiorcy i poprosi o potrzebne mu do tego dokumenty, takie jak:

  • spis stojących do dyspozycji banku zabezpieczeń,
  • bilanse z ostatnich lat wraz z rachunkami zysków i strat,
  • dane dotyczące rozpoczętych inwestycji,
  • dane dotyczące liczby, wartości i warunków zawartych transakcji,
  • stan zadłużenia w innych instytucjach kredytowych,
  • rachunek przepływów środków pieniężnych, czyli cash flow,
  • plany finansowe przedsiębiorstwa.

Doradca pomoże Ci wybrać kredyt inwestycyjny

Ponieważ kredyt inwestycyjny idzie często w miliony złotych, warto mieć kogoś, jak np. Financer, kto doradzi, kto zwróci uwagę na postanowienia umowy, co do których kredytobiorca nie musi mieć dobrej orientacji, jak przykładowo.: 

  • wszystkie warunki spłaty,
  • klauzule abuzywne – sprawdzi, czy umowa jest wolna od klauzul niezgodnych z obowiązującym prawem,
  • przeanalizuje możliwości i warunki wcześniejszej spłaty kredytu.
     

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.