Wiadomości z Chorzowa

Przeprowadzasz się do mniejszego mieszkania - czy należy Ci się dodatek mieszkaniowy?

  • Dodano: 2022-08-09 10:00

Śledzisz na bieżąco informacje odnośnie różnych dopłat i pomocy Państwa dla swoich obywateli? Może wręcz przeciwnie, nigdy nie interesowałeś się korzystaniem z zasobów pomocy społecznej?

Od wielu lat w Polsce funkcjonuje świadczenie pod nazwą “dodatek mieszkaniowy”. Żeby zostać beneficjentem takiego świadczenia musisz spełnić określone warunki.

Dodatek mieszkaniowy - komu przysługuje

Dodatek mieszkaniowy należy się każdemu bez względu na to, czy mieszka w mieszkaniu własnościowym, spółdzielczym, czy jest jego najemcą. Dwa najważniejsze kryteria to dochód oraz metraż, które w połączeniu dają nam wskaźnik mówiący o tym, czy należy nam się taki dodatek. Zobacz jakie są ceny wynajmu mieszkania w różnych lokalizacjach https://www.ogloszenia24m.pl/nieruchomosci/mieszkania/wynajme/

Dodatek mieszkaniowy przysługuje, kiedy średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza w gospodarstwie jednoosobowym 40% przeciętnego wynagrodzenia, a w gospodarstwie wieloosobowym 30% przeciętnego wynagrodzenia. Od 9 lutego 2022 r. jest to 2 265,01 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1 698,76 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego jest również uzależniona od powierzchni lokalu, mieszkania. Zostanie przyznany, jeżeli powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie przekracza 30% powierzchni normatywnej.

Powierzchnia normatywna w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego wynosi:

  • 1 osoba – 35 m² ale maksymalna powierzchnia uprawniająca do dodatku to 45,50 m²
  • 2 osoby – 40 m² maksymalna powierzchnia to 52 m²
  • 3 osoby – 45 m² maksymalna powierzchnia to 58,50 m²
  • 4 osoby – 55 m² maksymalna powierzchnia to 71,50 m²
  • 5 osób – 65 m² maksymalna powierzchnia to 84,50 m²
  • 6 osób – 70 m² maksymalna powierzchnia to 91 m²

jeśli w lokalu mieszka więcej niż 6 osób – dla każdej następnej osoby zwiększa się powierzchnię normatywną o 5 m kw.
Powierzchnię powiększa zwiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy

Dodatek ten nie ma odgórnie ustalonej stawki i jego wysokość zależy od wymienionych wcześniej kryteriów. Może on jednak pokryć nie więcej niż 70% wszystkich wydatków ponoszonych na czynsz, stosownie do powierzchni mieszkania. Najnowsze oferty zarówno sprzedaży jak i wynajmu zobaczysz w www.ogloszenia24m.pl

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.