Wiadomości z Chorzowa

Przygotowane do trzeźwości - jak walczyć z alkoholizmem?

  • Dodano: 2019-11-05 15:15, aktualizacja: 2019-11-06 15:21

Według danych z 2015 roku, przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia, w Polsce ok. 700 tysięcy osób cierpi na chorobę alkoholową i w ich wypadku adekwatne byłoby rozpoczęcie leczenia alkoholizmu. W przypadku nadużycia płynu etylowego dotyczy to 12% społeczeństwa. Prawie 50% Polaków przyznaje się, że pije wódkę przynajmniej kilka razy w miesiącu. Jak zatem poradzić sobie z uzależnieniem i leczyć chorobę alkoholową

Kiedy leczyć alkoholizm?

Choroba alkoholowa to zaburzenia bardzo trudne do rozpoznania. Nie da się jednoznacznie określić, co jest globalnym powodem licznego procentu uzależnionych. Wszystko zależy od jednostki. Podobne niejasności występują w przypadku prędkości rozwoju alkoholizmu. Dlatego też zazwyczaj bardzo trudno stwierdzić, kiedy rozpocząć leczenie alkoholizmu. Wynika to także z tak zwanych faz choroby, które określił  Elvin Morton Jellinek w 1960 roku na łamach swojej publikacji Koncepcja alkoholizmu jako choroby.

Fazy alkoholizmu:

  • prealkoholowa - w tym czasie najtrudniej rozpoznać problem, ponieważ alkoholik pije sporadycznie i dopiero zaczyna rozumieć, w jaki stan potrafi wprowadzać płyn etylowy; osoba potrzebuje coraz to więcej alkoholu, aby poczuć stan upojenia.
  • ostrzegawcza - moment, w którym chory doświadcza tak zwanych luk pamięciowych.
  • krytyczna - osoba traci zupełnie panowanie, nad tym ile wypija alkoholu i jak często.
  • przewlekła - alkoholik doprowadza do nieprzerwanego ciągu alkoholowego.

Jakie są główne objawy świadczące o chorobie alkoholowej? Przede wszystkim absolutny brak kontroli nad tym ile się pije. Wskazówką jest także moment, w którym dana osoba nie potrafi funkcjonować bez alkoholu i doświadcza głodu alkoholowego (potrzeby ciągłego picia). Podejrzenie może wzbudzać, także zwiększona tolerancja na alkohol oraz traktowanie płynu etylowego jako głównego lekarstwa na wszelkie smutki i zmartwienia. Najbardziej niepokojące są jednak wszelkie objawy zespołu absencyjnego. Niestety, u każdego choroba alkoholowa postępuje trochę inaczej i niełatwo określić, które z symptomów dadzą o sobie znać i sprowokują do leczenia alkoholizmu.

 

Zacznij od detoksu

Detoks alkoholowy pozwala wyleczyć kaca oraz powstrzymać ciąg alkoholowy. Można uznać, że to pierwszy i konieczny etap przy podjęciu próby leczenia alkoholizmu. Zabieg polega na podawaniu kroplówki w formie dożylnej mieszanki witamin, soli mineralnych, elektrolitów oraz makro i mikroelementów, które oczyszczą organizm z toksyn. Organizm w zazwyczaj szybkim czasie zostaje w pełni zregenerowany, a dodatkowo chory lepiej czuje się pod względem psychicznym. Może tym samym kontynuować leczenie alkoholizmu i walkę z chorobą alkoholowa. Detoksykacja trwa od 3 do 24 godzin. Różnica ta wynika z ogólnego stanu zdrowia chorego, jak i tego ile oraz jak długo spożywał alkohol. Odtrucie alkoholowe nie gwarantuje stałej trzeźwości. Abstynencję gwarantuje zaszycie alkoholowe.

Idź za ciosem - wszyj esperal

Esperal to kolejny, bardzo ważny etap leczenia alkoholizmu. Wewnątrz leku znajduje się Disulfiram, który skutecznie blokuje metabolizm alkoholu we krwi. W połączeniu z płynem etylowym wywołuje silne zatrucie alkoholowe, co skutkuje nieprzyjemnymi i długotrwałymi dolegliwościami. Podczas leczenia alkoholizmu ważne jest, aby połączyć metody farmakologiczne z terapią psychologiczną. Z każdej z tych usług można skorzystać w Nasz Gabinet Kraków. Klinika zapewnia kompleksowe leczenie, bazując na ponad 20-letnim doświadczeniu w leczeniu alkoholizmu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.