Wiadomości z Chorzowa

Przywłaszczenie mienia - gdzie leży granica?

  • Dodano: 2023-11-10 14:00, aktualizacja: 2023-12-01 13:49

Przywłaszczenie mienia to poważne przestępstwo, zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii i wyjaśnimy, czym jest przywłaszczenie mienia, jakie są różnice między przywłaszczeniem a kradzieżą, a także jakie są konsekwencje tego przestępstwa.

Czym jest przywłaszczenie mienia?

Przywłaszczenie mienia to przestępstwo polegające na bezprawnym zatrzymaniu sobie cudzej rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego, wbrew woli właściciela. Osoba, która dopuszcza się tego czynu, wchodzi w posiadanie rzeczy w sposób legalny, ale potem zaczyna traktować tę rzecz jako swoją własność, co jest niezgodne z prawem.

Przywłaszczenie mienia często jest mylone z kradzieżą. Obie te czynności są przestępstwami, ale istnieje między nimi kilka istotnych różnic. Główna różnica polega na tym, że w przypadku przywłaszczenia mienia, sprawca wchodzi w posiadanie rzeczy w sposób legalny, podczas gdy w przypadku kradzieży tak nie jest.

Specyficzną formą przywłaszczenia jest sprzeniewierzenie mienia, w której przedmiotem czynności wykonawczej jest mienie powierzone. Może to mieć miejsce w sytuacji, gdy ktoś przekazuje do używania rzecz ruchomą, na przykład telefon komórkowy lub auto w ramach leasingu. Aby dowiedzieć się więcej na temat różnić między przywłaszczeniem a sprzeniewierzeniem mienia, zapraszamy do przeczytania obszernego artykułu adwokat Aleksandry Rychlewskiej-Hotel: https://www.karh.pl/prawo-karne/przywlaszczenie-mienia/.

Kluczowym elementem przestępstwa przywłaszczenia mienia jest zamiar sprawcy. Przywłaszczenie mienia ma miejsce wtedy, gdy sprawca zaczyna traktować określoną rzecz jako swoją własność i jest świadomy tego, że nie ma prawa własności do danej rzeczy.

Jak udowodnić przywłaszczenie mienia?

Udowodnienie przywłaszczenia mienia opiera się na okolicznościach faktycznych. Fakt przywłaszczenia mienia musi być wyrażony zewnętrznym zachowaniem, które uniemożliwia rzeczywistemu właścicielowi korzystanie z rzeczy lub zarządzanie nią.

Przywłaszczenie mienia jest możliwe tylko w sytuacji, gdy sprawca jest posiadaczem samoistnym lub zależnym. Jeżeli będzie on jedynie dzierżycielem danej rzeczy, najpierw konieczne jest fizyczne wyjęcie rzeczy spod władztwa właściciela, co jest znamienne dla kradzieży.

Główną różnicą pomiędzy kradzieżą a przywłaszczeniem mienia jest to, czy sprawca wszedł w legalne posiadanie rzeczy, czy też nie. Jeżeli musiał dokonać wcześniejszego zaboru rzeczy, to mamy do czynienia z kradzieżą. Jeżeli natomiast sprawca wszedł w legalne posiadanie rzeczy, czyn taki powinien być kwalifikowany jako przywłaszczenie.

Różne przypadki przywłaszczenia 

Przywłaszczenie Mienia Wspólności Małżeńskiej

Przywłaszczenie mienia może nastąpić również w stosunku do rzeczy wchodzącej w skład wspólności majątkowej małżeńskiej. Małżonkowie są legalnymi posiadaczami przedmiotów objętych wspólnością majątkową, ale żaden z nich nie posiada samodzielnej możliwości zarządzania tym majątkiem.

Nieuprawnione Korzystanie z Rzeczy a Przywłaszczenie

Nie każde postępowanie z rzeczą w sposób sprzeczny z umową będzie można uznać za przywłaszczenie mienia. Kluczowe będzie to, że sprawca miał zamiar włączenia danego przedmiotu do swojego majątku.

Sprzeniewierzenie Pieniędzy

Sprzeniewierzenie pieniędzy jest typem kwalifikowanym przestępstwa przywłaszczenia mienia. Elementem dodatkowym jest tutaj powierzenie mienia przez osobę trzecią.

Kara za przywłaszczenie mienia

Kara za przywłaszczenie mienia zależy od wartości przywłaszczonego mienia. Przywłaszczenie mienia o wartości przekraczającej 800 zł jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli wartość mienia przekracza 200 000 zł, kara może wynosić od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

W przypadku sprzeniewierzenia, zagrożenie karą pozbawienia wolności wynosi od 3 miesięcy do 5 lat. Jeśli sprzeniewierzenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Przywłaszczenie mienia to poważne przestępstwo, które może prowadzić do surowych konsekwencji, w tym do pozbawienia wolności. W każdym przypadku sprawy dotyczące przywłaszczenia mienia powinny być rozpatrywane indywidualnie, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.