Wiadomości z Chorzowa

Spod strzechy aż po mocne dachówki. Jak zmienił się wygląd dachów na przestrzeni lat

  • Dodano: 2022-10-24 09:00

Marzeniem każdego człowieka jest mieć dach nad głową. Na samym początku zadaszenia domków czy prowizorycznych namiotów wykonywane były ze strzech, drewna czy nawet skór zwierzęcych. Miały one za zadanie chronić mieszkające w domkach osoby przed zimnem, deszczem, ściegiem i wilgocią. Po dziś dzień dach uważany jest jeden za najważniejszych elementów konstrukcyjnych – uwzględniany podczas remontów czy budowy domu na pierwszym miejscu, ma za zadanie chronić domostwo przed negatywnym działaniem pogody – zarówno w kwestii ulewy, jak i nadmiernego słońca. Dzisiejsze dachy różnią się od pierwowzorów przede wszystkim materiałami, z jakich są one wykonywane – na miejsce siana czy gałęzi pojawiły się dachówki, po dziś dzień będące nieodłącznym elementem każdego zadaszenia.

Trendy dachowe? Tak, to istnieje. O tym, jak dziś projektuje się zadaszenia

W dobie minimalizmu i prostoty stawia się na rozwiązania klasyczne, które nie odwracają uwagi od całej konstrukcji, jaką jest dom – a jedynie doskonale ją dopełniają. Ostatnim hitem są dachówki płaskie, najczęściej w kolorze czerni czy szarości. Projektanci nowoczesnych domów nie widzą bez nich dachu, zaś coraz więcej osób dostrzega nie tylko ich estetykę, lecz również funkcjonalność. Dachy, na których wykorzystano właśnie ten rodzaj przedmiotu charakteryzują się jednolitą, prostą linią o niepowtarzalnym efekcie. Oczywiście, nie tylko nowoczesne budynki posiadają płaskie dachy – coraz częściej widzi się je również na wyremontowanych domostwach czy kamienicach, gdyż ich efekt jest piorunujący. Nowoczesne dachy to hołd dla prostoty i szczegółowego designu, który stanowi idealne zwieńczenie całej zewnętrznej estetyki domostwa. Dachówki pasujące do każdego zadaszenia, niezależnie od jego kształtu znaleźć można między innymi na stronie polskiecentrumdachowe.pl. Wszyscy najlepsi producenci zgromadzeni zostali w jednym miejscu, dzięki czemu jest w czym wybierać – co jest ogromnym plusem dla wszystkich, którzy chcą być w posiadaniu wyjątkowego dachu, będącego niczym wisienka na torcie całego budynku. Dach to element, od którego zależy bardzo wiele – warto więc wykonać go porządnie, nie oszczędzając przy tym na materiałach.

Przed pokryciem, zadbaj o... czyli z czego konkretnie składa się dach

Przed wyborem pokrycia dachowego, należy zadbać o elementy znajdujące się pod nim. Mowa tu między innymi o okładzinie obudowy poddasza, folii paroizolacyjnej, warstwy izolacji oraz reszty warstw dachowych. Pominięcie chociażby jednego z nich zaważyć może finalnie na kondycji całego dachu, przy czym w razie ewentualnych kłopotów konieczna będzie jego rozbiórka. Aby do tego nie doszło, powinno się przede wszystkim zadbać o fachową pomoc ekspertów w dziedzinie zadaszenia. Osoby reprezentujące wcześniej wspomniane Polskie Centrum Dachowe oferują możliwość profesjonalnej porady w kwestii wyboru materiałów do budowy zadaszenia, dysponując przy tym szeroką bazą pokryć dachowych od renomowanych producentów. Nie pozwól, aby twój dach nad głową był niekompletny – już dziś poradź się ekspertów, by uniknąć przykrych remontowych niespodzianek (lub znacznie zminimalizować ich ryzyko).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.