Wiadomości z Chorzowa

W jaki sposób skutecznie uczyć się języka polskiego?

  • Dodano: 2023-08-21 15:00, aktualizacja: 2023-08-24 15:55

Nauka języka polskiego w liceum jest ważna z różnych względów. Młodych ludzi uczęszczających do szkoły średniej czeka przecież egzamin maturalny, od którego wyniku w dużej mierze zależy dalszy proces edukacji. Warto byłoby więc dowiedzieć się, jak efektywnie uczyć się języka polskiego, aby można było być zadowolonym ze stanu swojej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych.

Regularnie czytaj lektury i dbaj o sporządzanie notatek

Nauka języka polskiego polega nie tylko na zaznajomieniu się z regułami języka ojczystego. Niezwykle ważne jest bowiem systematyczne czytanie lektur, przede wszystkim tych obowiązkowych. Jeśli jednak zamierza się zdawać rozszerzoną maturę z języka polskiego, przydatna może być też znajomość lektur dodatkowych lub przynajmniej kluczowych ich fragmentów. Jeżeli ma się problem ze zrozumieniem problematyki danej książki, warto pokusić się o zakupienie jakiegoś profesjonalnego opracowania. Nie należy również zapominać o sporządzaniu notatek podczas zajęć lekcyjnych. 

Nie lekceważ podręczników do nauki języka polskiego

Każdy, kto uczy się języka polskiego w szkole średniej, musi mieć świadomość tego, jak istotna wiedza ukryta jest w podręcznikach. Bez względu na to, czy np. w drugiej klasie korzystamy z podręcznika "Oblicza epok 2.1" czy też z "Ponad słowami 2", warto wykonywać znajdujące się w nim zadania i ćwiczenia. Należy też pamiętać o zapoznawaniu się z ważnymi tekstami literackimi i zdjęciami obrazów. Pozwoli to na przyswojenie wiedzy, która przyda się nie tylko na testach i sprawdzianach, ale również na egzaminie dojrzałości. Dobrze byłoby też pamiętać o wypełnianiu zeszytów ćwiczeń, bo to pomoże w szlifowaniu umiejętności praktycznych.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Aby nauka języka polskiego przebiegała w sposób efektywny, należy mieć na uwadze systematyczność. W przeciwnym bowiem razie, rezultaty nie będą optymalne. Zdecydowanie łatwiejsze jest uczenie się na bieżąco niż próba nadrobienia wielomiesięcznych zaległości. Jeśli jednak do pojawienia się zaległości już doszło, dobrym pomysłem będzie uczęszczanie na zajęcia uzupełniające, które są organizowane w większości szkół. Jeżeli natomiast chce się poszerzyć swoją wiedzę, do rozważenia będzie uczestnictwo w kółku szkolnym dla miłośników literatury. 

Jeśli chodzi zaś o naukę w domu, najlepiej będzie zadbać o spokojną atmosferę. Wszelkie rozpraszacze w postaci włączonego telewizora czy komputera mogą jedynie utrudnić proces zdobywania wiedzy bądź powtarzania informacji. Spokój jest szczególnie istotny przed ważnym testem czy egzaminem.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.