Miasta partnerskie

Poniżej prezentujemy opisy miast partnerskich Chorzowa.


Creil

Miasto Creil leży w regionie Pikardia, w departamencie Osie we Francji. Na obszarze 11 km2 mieszka w nim ponad 30 tyś mieszkańców. W mieście odbywają się festiwale kuchni świata, Salon „Miasto Książek” oraz festiwal komiksu warto zobaczyć takie obiekty historyczne jak Muzeum Gall-Julliet oraz Kościół św. Medarda, które są często odwiedzane przez turystów. Creil usytuowane jest blisko lasów Chantilly gdzie znajduje się zabytkowy zamek, Halatte oraz Compiegne oraz innych ciekawych miejscowości m.in miasta średniowiecznego Senlis, Masywu Trzech Lasów oraz 50 km od Paryża.

Kontakty partnerskie z Chorzowem miasto Creil rozpoczęło w 2000 roku listem intencyjnym nawiązania współpracy. Rok później podpisane zostało Ramowe Porozumienie o Współpracy, które umożliwiło rozpoczęcie formalnej wymiany pomiędzy instytucjami obu miast. Zaczęto wspólnie realizować projekty w dziedzinie kultury, turystyki, sportu oraz wymiany wiedzy fachowej. Francuskie miasto dołączyło do grona partnerów w 2006 roku w ratuszu w Creil podczas uroczystości podpisania Przysięgi Bliźniaczego Partnerstwa.

Creil

Creil

Creil

Creil

http://www.mairie-creil.fr/

Iserlohn

Miasto Iserlohn leży w zachodniej części Niemiec w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Na obszarze 12,55 km2 zamieszkuje w nim ponad 100 tyś mieszkańców. Historia miasta sięga prawdopodobnie 985 roku. Głównymi gałęziami gospodarki Iserlohn są przemysł metalowy, tekstylny, odzieżowy i skórzany, zakłady usługowe oraz budownictwo. Posiada wiele ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc takich jak Muzeum Miejskie, kościoły, historyczny zespół fabryk Maste-Barendorf, jedna z największych w Niemczech jaskini stalagmitów i stalaktytów Dechenhhle, jezioro Seilersee, wieża Bismarcka, wieża telegraficzna Dantzturm. Posiada również bogate zaplecze sportowo-rekreacyjne, lodowiska, baseny, kręgielnie, korty, stoki narciarskie oraz bieżnie.Miasto Iserlohn kontakty partnerskie z Chorzowem nawiązało w 2003 roku. Było to konsekwencją starań Chorzowa o nawiązanie partnerstwa z jednym z niemieckich miast. Rok później podpisano dokumenty o Przysiędze Bliźniaczego Partnerstwa.

Iserlohn

Iserlohn

Iserlohn

Iserlohn

Iserlohn

Iserlohn

http://www.iserlohn.de/

Ózd

Miasto Ózd, leży w północnych Węgrzech, u podnóża gór bukowych, nad rzeką Hangony, przy granicy ze Słowacją w województwie Borsod-Abaj-Zempln. Miasto o powierzchni prawie 92 km2 zamieszkuje około 45 tyś ludności. Okolicę miasta tworzy piękna panorama malowniczych gór, bukowych lasów oraz wąwozów. W mieście warto zobaczyć Muzeum Miejskie, wystawę stałą w plenerze z ekspozycją sprzętu hutniczego. Inne atrakcje okolic Ózd to jezioro Arló, jezioro Hangony, Muzeum Etnograficzne z ekspozycją malarstwa ludowego oraz muzeum leśne w którym podziwiać można m.in. groty ludzi pierwotnych.

W mieście znajdują się również obiekty sportowe: stadion, kąpielisko oraz hala sportowa.Kontakty Chorzowa z miastem Ózd rozpoczęły się już w 1995 roku. Początkiem współpracy było podpisanie Ramowego Porozumienia o Współpracy. Po trzech latach w 1998 roku podpisano Przysięgę Bliźniaczego Partnerstwa. Dokument ten sformalizował stosunki z miastami i partnerstwo to zaczęło być uznawane na arenie międzynarodowej. Współpraca z miastem Ózd rozwija się w takich dziedzinach jak sport i kultura oraz  wymiana grup szkolnych i harcerzy. Uczestniczą w nich organizacje samorządowe oraz środowiska artystyczne.

Ózd

Ózd

Ózd

Ózd

Ózd

http://www.ozd.hu

Termoli

Miasto Termoli leży na południu Włoch nad Adriatykiem, w regionie Molise w prowincji Campobasso. Na obszarze 55 km2 zamieszkuje w nim ponad 30 tyś mieszkańców. Z racji swojego położenia nad morzem utrzymuje się głównie z rybołówstwa i turystyki. W Termoli możemy podziwiać egzotyczne wyspy Tremiti i relaksować się na pięknej plaży. Jest to stare zabytkowe miasto, z pięknymi zabytkowymi placami i kościołami, zamkiem i katedrą biskupa. W mieście znajduje się również fabryka Fiata.Pierwsze kontakty partnerskie między miastami rozpoczęły się dzięki kontaktom z piłkarzami z Termoli w wyniku których w 1998 roku podpisano Ramowe Porozumienie o Współpracy. Rok później w 1999 roku stosunki między Termoli a Chorzowem zostały sformalizowane poprzez podpisanie Przysięgi Bliźniaczego Partnerstwa, dzięki czemu kontakty te zostały uznawane na arenie międzynarodowej. Głównymi formami współpracy jest wymiana grup młodzieżowych oraz działalność sportowa.

Termoli

Termoli

Termoli

Termoli

http://www.comune.termoli.cb.it

Zlin

Miasto Zlin otoczone górzystym terenem leży w Środkowych Morawach w Republice Czeskiej. Okolicę miasta stanowi duża liczba zielonych terenów. Na powierzchni prawie 12 km2 zamieszkuje je około 90 tyś mieszkańców. Jest przemysłowym i biznesowym centrum regionu, głównie przemysłu obuwniczego (zakłady obuwnicze Tomasza Baty zbudowane przed wojną), maszynowego, budownictwa, produkcji plastiku i gumy. W mieście warto zobaczyć Zamki Zlin i Malenowice. Inne atrakcje sportowe to stadion, kąpielisko, hala sportowa oraz uzdrowisko Luhaowice.Kontakty z miastem Zlin zostały nawiązane w Brnie w 1996 roku na targach turystycznych. W tym samym roku podpisano Ramowe Porozumienie o Współpracy. W 1998 roku partnerstwo zaczęło być uznawane na arenie międzynarodowej na podstawie podpisanego przez miasta Przysięgi Bliźniaczego Partnerstwa. Obecnie współpraca koncentruje się głownie w dziedzinie kultury i sportu.

Zlin

Zlin

Zlin

Zlin

Zlin

Zlin

http://www.zlin.cz