Katalog firm

dodaj firmę

Kolejka linowa Elka Chorzów

Adres i telefon

ul. Aleja Różana 22
41-501 Chorzów
Godziny otwarcia: nieczynne
 • Poniedziałek: nieczynne
 • Wtorek: nieczynne
 • Środa: nieczynne
 • Czwartek: nieczynne
 • Piątek: 10:00 - 16:00
 • Sobota: 10:00 - 16:00
 • Niedziela: 10:00 - 16:00

Oferta

Kolejka linowa „Elka" to jedna z najważniejszych atrakcji Parku Śląskiego. W obecnej formie kursuje od 8 września 2013 roku. Długość trasy to 2200 metrów. Prace modernizacyjne były prowadzone dwutorowo: przy budowie obu stacji oraz na trasie przy stawianiu jedenastu słupów, na które wciągnięto linę. Jednym z najważniejszych etapów prac był jej zaplot i wciągnięcie na słupy. Budowa kolejki trwała pół roku.

„Elka" jest jedyną w Polsce kolejką działającą w systemie mieszanym. Do dyspozycji użytkowników są zarówno 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Tych pierwszych jest piętnaście, a drugich trzydzieści. Maksymalna prędkość Elki wynosi 5 metrów na sekundę, a minimalna około 0,5 metra na sekundę. Jest ona uzależniona przede wszystkim od frekwencji i warunków atmosferycznych. Wycieczka w obie strony trwa natomiast średnio pół godziny. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów. Najwyższy słup kolejki ma wysokość 21 metrów. Pojazdy są wypuszczane w odstępach co 50 metrów.
 
System kolejki jest przyjazny dla pasażerów m.in. osób niepełnosprawnych poruszających się za pomocą specjalistycznego sprzętu - wózków, chodzików. Trasa kolejki jest taka sama, jak ta, którą niegdyś kursowała stara Elka, na odcinku ze Stadionu Śląskiego do lunaparku. Lokalizacja jedenastu nowych podpór jest analogiczna z miejscem istniejących podpór likwidowanej kolejki. Przy słupach kolejki dostępny jest internet. Na obu stacjach oraz na trasie zamontowano natomiast 40 kamer, które mają bardzo wysoką rozdzielczość i mogą stanowić dowód w prowadzonym przez policję śledztwie.
 
Kolejka posiada cechy zapewniające możliwie szeroki horyzont obserwacyjny terenów Parku podczas jazdy pasażerów. Hałas spowodowany pracą urządzeń kolejki odpowiada wymaganiom obowiązującym dla terenów rekreacyjnych (minimalny poziom). Wszystkie zespoły systemu są ekologicznie - zasilane czystą energią, nie oddziałują negatywnie na środowisko parku. Godziny otwarcia Elki w Chorzowie uzależnione są od pory roku oraz pogody.

Cennik:
 • dzieci do lat 3: bezpłatnie
 • dzieci 3-16 lat, osoby niepełnosprawne: w jedną stronę 8 zł, w dwie strony 12 zł
 • dorośli: w jedną stronę 10 zł, w dwie strony 15 zł

 

Galeria

Polecenia (1)

Dodaj polecenie
 • Jest super. Zarowno w gondoli jak i na kanapie sa wspaniale widoki. Kazdemu poelcam :)

Napisali o nas

123następna »

Redakcja portalu nie odpowiada za prawidłowość danych teleadresowych, treści ofert zamieszczonych w katalogu firm, oraz wiadomości wysyłane poprzez formularz kontaktowy.