Planetarium Śląskie Chorzów

Adres i telefon

Akceptujemy karty płatnicze Akceptujemy karty płatnicze ul. Al. Planetarium 4
41-500 Chorzów
Godziny otwarcia: 10:00 - 18:00
  • Poniedziałek: nieczynne
  • Wtorek: 9:00 - 18:00
  • Środa: 9:00 - 18:00
  • Czwartek: 9:00 - 18:00
  • Piątek: 9:00 - 18:00
  • Sobota: 10:00 - 18:00
  • Niedziela: 10:00 - 18:00

Oferta

Planetarium Śląskie w Chorzowie - największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku w Parku Śląskim dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja KopernikaZostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób. Dyrektorem Planetarium Śląskiego jest Lech Motyka. 

Pod niebem planetarium, wiernie naśladującym rzeczywisty firmament, odbywają się popularne prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz różne spektakle. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największa w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy.

W pogodne dni zwiedzający mogą obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu - ciekawe obiekty nocnego nieba, oglądane nawet w 750-krotnym powiększeniu. Pracującym w planetarium astronomom teleskopy służą do śledzenia planetoid i komet. Czas odmierza okazałych rozmiarów zegar słoneczny, usytuowany na dziedzińcu planetarium. Stacje klimatologiczna i sejsmologiczna pełnia regularną służbę obserwacyjną. Stacja klimatologiczna wraz ze standardowo wyposażonym ogródkiem meteorologicznym stanowią pracownię, w której odbywają się regularne lekcje dla młodzieży szkolnej i zajęcia dla studentów.

W programie szkolnej wycieczki do planetarium warto również umieścić zwiedzanie wystawy, mieszczącej się w pierścieniu okalającym salę projekcyjna. W sali audiowizualnej można spotkać się z astronomem i podyskutować o aktualnych wydarzeniach astronomicznych - w towarzystwie dostojnych postaci z galerii portretów polskich astronomów. Dla uczniów o szczególnym zamiłowaniu do astronomii organizowane są krajowe olimpiady astronomiczne. 

Liczni amatorzy realizują swe astronomiczne pasje w kołach zainteresowań i w Śląskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, korzystając z wszelkich atrakcji planetarium, w tym również z biblioteki dysponującej ponad 10 tysiącami książek i czasopism.

Galeria

Polecenia i opinie (1)

Dodaj opinię
  • Byłam z wnuczką na seansie: "Kometa nad Szwajcarską Doliną". Naprawdę coś pieknego.

Napisali o nas

123następna »

Redakcja portalu nie odpowiada za prawidłowość danych teleadresowych, treści ofert zamieszczonych w katalogu firm, oraz wiadomości wysyłane poprzez formularz kontaktowy.