Wiadomości z Chorzowa

„1989” - publikacja o Ruchu Chorzów - Historyczną Książką Roku 2019!

  • Dodano: 2020-02-05 13:00, aktualizacja: 2020-02-08 17:51

Zakończył się konkurs „Historia zebrana” portali histmag.pl i granice.pl na Historyczną Książkę Roku 2019. Głosowanie internautów, w kategorii „W rolach głównych”, wygrała „1989” Grzegorza Kopaczewskiego, książka opowiadająca m.in. o ostatnim tytule Mistrza Polski zdobytym przez Ruch Chorzów. 

Grzegorz Kopaczewski: Bez znajomości emocji zwykłych ludzi nie można zrozumieć historii

Książka wybrana przez internautów to ciepła i zabawna opowieść o pasji, marzeniach, ambicji i sile lokalnej wspólnoty. W „1989” Grzegorz Kopaczewski, mieszkaniec chorzowskiego Klimzowca, z pozycji nastolatka wspomina ostatni tytuł Mistrza Polski zdobyty przez Ruch Chorzów i ówczesną, górnośląską, rzeczywistość. 

- Cieszę się z nagrody, a fakt, że to nagroda czytelników, że ma charakter ludowy i że historia prywatna dochodzi do głosu, daje mi szczególną satysfakcję. Piszę o końcu PRL. Od razu myślimy: Reagan, Gorbaczow, papież i Wałęsa. Ale równie ważni dla tamtej epoki są Rocky, Rambo i samochody filmowych amerykańskich nastolatków. Bez znajomości emocji zwykłych ludzi nie można zrozumieć historii – komentuje Grzegorz Kopaczewski.

Paweł Czado: Serdecznie uśmiałem się, czytając te wspomnienia

Książka zyskała już polecenie Wojciecha Kuczoka, znanego chorzowskiego pisarza i zapalonego kibica Ruchu Chorzów. Doczekała się także pozytywnych recenzji - m.in. Pawła Czado, dziennikarza sportowego Gazety Wyborczej,

- Niebiescy doczekali się swojego Nicka Hornby'ego. Opowieść Kopaczewskiego według anonsów to „ciepła i zabawna opowieść o pasji, marzeniach, ambicji i sile lokalnej wspólnoty. Lekkie i zręczne połączenie wspomnień i historycznego eseju”. Nie ma w tym stwierdzeniu krzty przesady. Serdecznie uśmiałem się, czytając te wspomnienia. Kopaczewski bardzo plastycznie oddaje swe tęsknoty, nadzieje, paroksyzmy kibicowskiej radości i wściekłości... wspaniale opisuje, jak dziecięca wrażliwość musiała zmierzyć się z brutalną rzeczywistością – poleca Paweł Czado.

„1989” ukazała się w ramach serii Canon Silesiae wydawnictwa Silesia Progress. To trzecia książka Grzegorza Kopaczewskiego, wcześniej wydał powieści „Global nation. Obrazki z czasów popkultury” i „Hutę”. 

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Misiek

    Gratulacje! Książka świetna. Polecam!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.