Wiadomości z Chorzowa

Czy miasto zamieni dług Ruchu Chorzów na akcje klubu?

 • Dodano: 2020-02-07 18:45, aktualizacja: 2020-02-08 17:48

Na początku ubiegłego roku miasto pożyczyło Ruchowi Chorzów 2 mln złotych. Taką samą kwotę wyłożyła spółka Carbonex, powiązana ze Zdzisławem Bikiem – największym prywatnym udziałowcem klubu. Zdzisław Bik zdecydował się zamienić dług na akcje klubu. Czy na taki ruch zdecyduje się także miasto?

Na początku ubiegłego roku Ruch Chorzów po raz kolejny był w fatalnej sytuacji finansowej. Klub przed bankructwem uratowały dwie pożyczki – dwa miliony złotych Niebieskim pożyczyło miasto, kolejne dwa firma Carbonex, powiązana ze Zdzisławem Bikiem, współwłaścicielem klubu z Cichej. Kilka miesięcy później, podczas rozmów pomiędzy kibicami Ruchu i jego głównymi udziałowcami, pojawił się pomysł konwersji obu pożyczek na akcje klubu. Zdzisław Bik miał to obiecać fanom Niebieskich pod warunkiem, że to samo zrobi miasto. 

Dług Ruchu Chorzów na akcje zamienił już Zdzisław Bik, udziałowiec klubu

Zdzisław Bik spełnił swoją obietnicę i zdecydował się już na konwersję długu Ruchu Chorzów. Dzięki temu podwyższono także kapitał spółki.

- W zamian za wkłady pieniężne, które otrzymał Ruch Chorzów, Spółka Carbonex Sp. z o.o. objęła akcje o łącznej wartości 1 730 000 zł, a Pan Zdzisław Bik akcje o wartości 270 000 zł – poinformował klub 30 stycznia.

Miasto na razie zgodziło się na prolongatę spłaty pożyczki Ruchu Chorzów

Niebiescy mieli spłacić dwa miliony złotych pożyczonych przez miasto do 16 grudnia ubiegłego roku. Klub nie miał takich pieniędzy, więc poprosił o prolongatę spłaty. Na grudniowej sesji Rada Miasta Chorzów zgodziła się na przesunięcie terminy spłaty do 31 października 2020 r. Co z ewentualną konwersją tego długu na akcje? Na decyzję jest jeszcze sporu czasu – odpowiada miasto.

- Rozmowy w tej sprawie są już prowadzone. Na ostatniej, styczniowej sesji Rady Miasta radni na wniosek Prezydenta przesunęli środki, by można było wkrótce ogłosić też przetarg na promocję poprzez sport o wartości 2 mln złotych – informuje Katarzyna Hohuł z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Chorzów.

Ruch Chorzów stara się złapać finansowy oddech. Klub ruszył z akcją #CzasOdbudowy – jej częścią jest także mobilna aplikacja, dzięki której klub finansowo wspierają także kibice Niebieskich.

Zobacz także

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • Roman z Wielowsi

  Panie Kotala,Jeśli przetarg za 2 miliony znów wygra Ruch, to miło Pana informuję, że zgłaszam Pana do wszelkich możliwych instytucji kontrolnych.Przecież z góry jest wiadomo jak to jest ustawione.A ja mam na to papiery.

 • LOLO

  Proste pytanie!!! Kiedy i z czego klub spłaci jakiekolwiek długi??? Odpowiedź : nigdy!!! I zostaje dylemat kto ma dopłacać do kilku kopaczy co lubią pobiegać za skórą???

 • Posel

  Ruch Chorzów nigdy nie zginie

 • HKS

  Tralala co zrobi Kotala?

 • Hans

  Co? Zaś poleci w kulki.

 • Hindus

  Akcje z rąk do rąk, ciemne interesy a na amelungu nie ma gdzie sie wys..ć

 • INO RUCH

  Ważniejszy jest INO RUCH. Możesz nie jeść i nie [...]. INO RUCH!!!!

 • Waldemar C

  Musi bo taka była umowa z wierzycielami ale wygląda na to że komuś znowu nos rośnie

 • Rio

  Aha, czyli przyznajesz, że idzie o klasyczny transfer publicznych pieniędzy na finansowanie kosztów tego biznesu? Bo wierzyciele mają takie oczekiwania? Dobre sobie.

 • ogorek

  a tobie cos innego hahaha

 • Maria

  Pan prezydent musi to zrobić bo obiecał a ile razy może kłamać...

 • szatan

  musisz to się wy[...] w kiblu nic nie musi ani złotówki

 • Jou

  Te akcje są g.....o warte !

 • Andrzej

  Nie może tego zrobić bo automatycznie ma zarzut o niegospodarność, zresztą prywatnych budynków mieszkalnych w zarządzie PGM z kasy miasta remontować nie mogą, chociaż pobierają czynsze w tych budynkach, a przekażą publiczne pieniądze dla prywatnego klubu? Jeśli, któryś urzędnik się pod tym podpiszę w niedalekiej przyszłości możemy być świadkami zatrzymania tych osób. Prezydium chyba już dawno oderwało się od rzeczywistości, że publiczne pieniądze traktują jak własne prywatne.

 • Ewa

  Oczekuję podania nazwisk wszystkich radnych, którzy będą głosować za tym rozwiązaniem.Wystawimy rachunek przy urnie.

 • chorzowsky

  Głosowania nad każdą uchwałą są jawne. Wszystko można sprawdzić w Internecie.

 • Rio

  Chodzi o to aby te nazwiska upublicznić najszerzej jak się da. Powszechnie wiadomym będzie kto transferuje pieniądze podatników do tego biznesu.

 • chorzowsky

  A co szkodzi sprawdzić i upubliczniać, np. w mediach społecznościowych - to więcej ludzi czyta niż gazety.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.