Wiadomości z Chorzowa

200 mln zł na przebudowę stadionu Ruchu Chorzów? To jeden z wniosków do Polskiego Ładu

 • Dodano: 2021-08-03 17:45

Chorzów pozyska 200 milionów złotych na przebudowę stadionu Ruchu Chorzów? Na tę inwestycję czeka zarząd klubu, piłkarze i tysiące kibiców. To jeden z wniosków władz miasta do funduszu w ramach Polskiego Ładu.

Jak powiadomił kilka dni temu na swoim Facebooku prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala miasto zdecydowało się złożyć łącznie trzy wnioski o dofinansowanie do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach wprowadzanego przez rząd funduszu Polski Ład. Jednym z nich jest wspomniana już dotacja na przebudowę stadionu Ruchu Chorzów. UM Chorzów ma zamiar pozyskać na ten cel aż 200 milionów złotych. Uda się?

Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Fundusz ma zwiększać skalę publicznych inwestycji przez ich bezzwrotne dofinansowanie dla wnioskujących jednostek samorządu terytorialnego. W ten sposób samorządy mogą uzyskać refundację kosztów ponoszonych na dany projekt i to w wysokości 95 procent wartości inwestycji.

Wnioski pierwszej edycji programu można składać do 15 sierpnia, a każda JST ma prawo do zgłoszenia maksymalnie trzech wniosków o dotacje. Jedna inwestycja nie może przekroczyć 30 milionów dofinansowania, druga 5 milionów, a trzecia i ostatnia nie musi posiadać kwotowego ograniczenia. W przypadku Chorzowa będzie to właśnie stadion Ruchu Chorzów.

200 milionów na modernizację stadionu przy Cichej 6? Ruch Chorzów miałby zyskać na Programie Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu

Samorząd Chorzowa zdecydował się złożyć do przewidzianego przez rząd funduszu łącznie trzy projekty, których łączny koszt to 230 milionów złotych.

Są to:

 • rozbudowa drogi DK79 (ul. Katowicka) na odcinku od estakady do ul. 3 Maja – wniosek do Polskiego Ładu na sumę 30 milionów złotych,
 • przebudowa ulicy Nowej w Chorzowie – wniosek na kwotę 4,75 mln złotych
 • przebudowa stadionu piłkarskiego przy ul. Cichej 6 w Chorzowie – kwota tej inwestycji miałaby wynieść 195 682 952,70 złotych

Sprawa przebudowy stadionu przy Cichej 6 jest doskonale znana niemal każdemu chorzowianinowi, a sam pomysł modernizacji obiektu pojawił się ponad dekadę temu. Inwestycję wielokrotnie przekładano, gdyż miasta nie stać na tak wielki wydatek, co przyznał w 2019 roku sam prezydent Chorzowa. Aby pozyskać zewnętrzne środki na ten projekt, władze miasta składały wcześniej wniosek o dofinansowanie do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, jednak nie przeszedł pomyślnie weryfikacji.

Jak mają wyglądać inwestycje dotyczące pozostałych dwóch złożonych wniosków? W przypadku rozbudowy drogi DK79, czyli ul. Katowickiej zaplanowana została przebudowa dwóch skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, uzbrojenie terenu poprzemysłowego, pełne skomunikowanie z DK79, budowa chodników i przystanków autobusowych, ścieżki rowerowej, przejścia podziemnego, parkingów, a także przebudowa kolizji z istniejącym uzbrojeniem podziemnym. W ramach wkładu własnego UM Chorzów pozyskał na część zadania dotację z RPO WSL.

A skąd pomysł na przebudowę ulicy Nowej? Andrzej Kotala tłumaczy wniosek do Programu Inwestycji Strategicznych w ten sposób:

Sukcesywnie lokują się przy niej nowe zakłady przemysłowe lub rozbudowują obecne. Konstrukcja drogi nie jest przystosowana do ruchu ciężkiego, dlatego konieczne jest wzmocnienie konstrukcji oraz wykonanie nowej nawierzchni jezdni. Projekt przyczyni się do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej terenów sąsiednich – przyznaje.

Komentarze (10)    dodaj »

 • RaV

  Tak tylko wrzucę, bo zapewne w UM nikt o niczym nie wie:"Warto wiedzieć! Pojęcie „posiadania udziału własnego”, używane w Regulaminie Naboru wniosków o dofinansowanie i jego załącznikach, oznacza zobowiązanie wnioskodawcy do wniesienia udziału własnego w realizację inwestycji, w tym do zapewnienia faktycznego dysponowania tymi środkami nie później niż w dniu ogłoszenia postępowania zakupowego na realizację inwestycji"

 • Piko

  Gdyby nie Ruch to kto by słyszał o waszym biednym Chorzowie. chyba że z wiadomości o przekrętach waszego prezydenta który zwolnił swoją vice i po paru dniach zatrudnił,

 • RaV

  recht...

 • żymła z bajlagom

  stadion ruchu chorzów-inwestycja strategiczna koń by się uśmiał, na stadion ślonski mocie 3 kilometry, brać koła i lołs!

 • xd

  wynajecie slaskiego, to roczny budzet Ruchu, wez synek ... idz spac

 • ***** Ruch

  Tak, czyli kogoś okradną żeby stadion budować.

 • Inka

  Chyba czas opuścić rodzinny Chorzów. Jeśli dla tego miasta najważniejszą inwestycja jest stadion dla patologii. Bo już z niczym na świecie nie kojarzy się Ruch Chorzów jak z patologia zamieszkująca bieda osiedla.

 • Bytomianim

  Zdecydowanie polecam opuścić to miasto, bo jak wnioskuje po wypowiedzi na stadionie była/ był Pani z dekadę temu, nierzadko można spotkać całe rodziny na meczach, właścicieli okolicznych firm.I jeszcze jedno chyba całym światem dla Pan/i jest własne m2, bo Ruch kojarzy się z tradycją.

 • hanys1920

  jak sie słucho takich [...]i to sie odechciywo wszystkigo....

 • . W

  Bo tak właśnie jest, więc skojarzenia są jak najbardziej poprawne :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również