Metropolia ma już 6 lat i setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. Masz 134 powody do podróży! – tak reklamują zaplanowane na weekend 1 i 2 lipca święto Metropolii władze GZM. Z jakich atrakcji będą mogli skorzystać chorzowianie?
Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc. To również okazja do świętowania urodzin. 1 lipca minie 6 lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Zapraszamy do wspólnego świętowania oraz do poznawania i doświadczania Metropolii w niecodzienny sposób. To zaproszenie dla wszystkich, naszych mieszkańców, jak i ludzi spoza, do spędzenia tego lipcowego weekendu z nami. Metropolia to nie tylko atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też świetny kierunek, jeśli chodzi o turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego – zachęca Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.
Co w programie urodzin GZM?
W programie wydarzenia, które obejmuje 41 gmin tworzących GZM znajdują się wydarzenia specjalne w Będzinie i 133 mikrowyprawy. Do wyboru dla uczestników imprezy będą mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, relaksujące i sportowe, dla rodzin z dziećmi, dla młodzieży i dla nieco starszych.
Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Będzie po naszemu. Sąsiedzi zapraszają sąsiadów, aby lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas. Po prostu mikro, makro, Metropolia – wyjaśniają organizatorzy.
Na rowerze, autobusem, a może statkiem?
Tegoroczny program pozwoli doświadczyć Metropolii w niemal każdy możliwy sposób. Z perspektywy rowerowego siodełka zobaczymy najciekawsze zakątki Rudy Śląskiej, Pyskowic i gminy Gierałtowice. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również rajd rowerowy po terenie gmin południowej części Metropolii. Jego organizatorzy przewidzieli dwa warianty trasy, krótszy dla jeżdżących rekreacyjnie i dłuższy, bardziej wymagający. Oba warianty wystartują w Lędzinach, na górze Klimont.
W ramach festiwalu na Kanał Gliwicki w Pławniowicach wypłynie specjalny statek. Trolejbusem przemierzać będziemy Tychy śladami Ryśka Riedla, zabytkowym Ikarusem przejedziemy z Tarnowskich Gór, przez Świerklaniec, do lotniska.
W Katowicach spacerować będziemy w cieniu murckowskich buków, w Bobrownikach szukać będziemy śladów bobrów, a w Siemianowicach sprawdzimy, czy kosmatka owłosiona jest tak groźna, jak mogłaby wskazywać na to jej nazwa.
Wszystkie wydarzenia dla uczestników są bezpłatne. Na wiele z nich obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Kierunek GZM to także bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, ze strony internetowej święta wystarczy pobrać specjalny kupon.
Szczegółowy program, informacje o dokładnych lokalizacjach, transporcie i rejestracji znajdują się na stronie kierunekgzm.pl.
Jakie atrakcje przygotowano w Chorzowie?
Muzeum „ Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
Chorzowski skansen 1 lipca oferuje odwiedzającym mikrowycieczkę w formie gry terenowej. Start przy budynku administracji parku etnograficznego o godz. 10.00. Wycieczka będzie miała formę gry terenowej, której pilotami będą przewodnicy po dedykowanej ścieżce tematycznej „Sztuka ludowa”. Plener malarski będzie miał miejsca na Małej Łące od godz. 11.30.
Wycieczka zostanie połączona z warsztatami malarskimi w formie malowania przy sztalugach farbami olejnymi, temperą, akrylami i akwarelą, a także poplenerową wystawą udostępnioną wszystkim zwiedzającym skansen. Zabawa polegać będzie na wykonaniu zadań (m.in. gospodarskich) oraz odnalezieniu wśród eksponatów chorzowskiego skansenu (m.in. takich, które nie znajdują się na szlaku oferowanych wycieczek): kapliczek, rzeźb, malunków, makatek, czyli sztuki ludowej i sakralnej, które będą inspiracją dla uczestników mikrowycieczki podczas plenerowych warsztatów malarskich będących zwieńczeniem wyprawy. Z prac, które powstaną podczas pleneru czyli 2 lipca br., w trakcie „Święta Miodu” zostanie zaprezentowana robocza wystawa.
Udział w grze plenerowej ma być formą edukacyjnej zabawy. Jej uczestnicy otrzymają mapy, które pomogą im odnaleźć wytyczone „przystanki”. Zapoznają się z ich historią, pochodzeniem, konstrukcją, techniką wykonania, sposobami konserwacji. Plener malarski na łące (w razie niepogody na zadaszonej drewnianej scenie) poprowadzą uznani artyści: malarz Piotr Naliwajko i Anna Strutyńska, reprezentująca nurt urban sketching – informuje dyrekcja chorzowskiego skansenu.
Aby zapisać się na wycieczkę trzeba zadzwonić pod numer 32 416 52 20, w godz. 9.00 - 15.00.
Teatr Rozrywki
Z okazji 6. urodzin Metropolii GZM Teatr Rozrywki przygotował specjalną wycieczkę pod hasłem „Niedostępne na co dzień”. Start zaplanowano 1 lipca we foyer Teatru Rozrywki o godz. 10.00, 11.30 i 13.00.
Trasa wycieczki będzie wiodła po magazynach kostiumów i „pokoju kostiumów zastrzeżonych”. Będzie można zajrzeć za kulisy Dużej Sceny Teatru Rozrywki z tzw. kieszeniami przy scenie, w których znajdują się elementy dużych scenografii, a także zobaczyć pokój inspicjenta, kulisy Małej Sceny Teatru Rozrywki, pracownię krawiecką i kostiumograficzną, rekwizytornię, magazyn scenografii, garderoby aktorskie i charakteryzatornię. Uczestnicy wycieczki na każdym jej etapie spotkają się kolejno z kostiumografem i garderobianą, scenografem, inspicjentem, charakteryzatorem.
W czasie zwiedzania zobaczymy miejsca, pomieszczenia i zbiory, do których na co dzień osoby z zewnątrz nie mają dostępu: magazyn kostiumów i „pokój kostiumów zastrzeżonych”, w którym zgromadzone są stroje nie podlegające żadnym przeróbkom ze względu na historyczną wartość teatralną, rekwizytornię, aktorskie garderoby. Będzie też możliwość wziąć do ręki profesjonalny scenariusz z rozpisanymi scenami i zapiskami reżysera, zobaczyć peruki aktorów – zapowiada Teatr Rozrywki.
Na ochotnikach zostaną wykonane profesjonalne charakteryzacje do przedstawień. Pokaz charakteryzacji zostanie połączony z użyciem rekwizytów, opowieścią charakteryzatora o tym, jakich używa technik i preparatów, by osiągnąć efekt spektakularnej metamorfozy.
Aby zapisać się na wycieczkę trzeba zadzwonić pod numer 32 416 52 20 w godz. 9.00 - 15.00.
Muzeum Hutnictwa
W powstałym prawie 1,5 roku temu muzeum będzie zdecydowanie głośno! Placówka zaplanowała na 2 lipca specjalny multisensoryczny spacer w scenerii działającego przemysłu połączony z warsztatami. Spacery W RYTMIE MŁOTÓW odbędą się w trzech turach: 10.00, 11.30 i 13.00, a spacer WYKUJ TO Z SIEBIE, czyli wycieczka z dziećmi rozpocznie się o godzinie 10.00.
Spacery wystartują przy wejściu głównym do Muzeum Hutnictwa, a trasa będzie wiodła przez antresolę, salę Henry’ego Bessemera, salę Jamesa Watta, prolog, wystawę stałą „Królestwo Żelaza”, magazyny zbiorów, elektrostalownię i Minec (kuźnia – tylko w wariancie „W rytmie młotów”).
Wyruszymy tropem dźwięków związanych z pracą na co dzień niedostępnych młotów kuźniczych. Zajrzymy w zakamarki na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Przewodnikiem po „Królestwie Żelaza” stanie się prawdziwy mistrz kowal, dzięki któremu z pomocą interaktywnych narzędzi poznać będzie można sekrety zawodu kowala. Punktem kulminacyjnym zwiedzania będzie warsztat, w czasie którego uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykuć pamiątki z Muzeum Hutnictwa – zapowiadają władze muzeum.
Trasa spaceru będzie wiodła po przestrzeniach żywego i działającego przemysłu oraz wnętrzach Muzeum Hutnictwa. Przewodnikami staną się kowale, którzy podzielą się tajnikami rzemiosła. Na finał wydarzenia przygotowano warsztaty, w ramach których będzie można wprawić w ruch narzędzia widziane oraz poznane podczas spaceru.
„Wykuj to z siebie” to spacer skierowany specjalnie dla rodzin z dziećmi. Podczas wycieczki najmłodsi będą mogli wziąć udział w interaktywnych formach zabaw i aktywnościach w przestrzeni Muzeum Hutnictwa i na terenach po byłej Hucie „Kościuszko”.
Aby zapisać się na wycieczkę trzeba zadzwonić pod numer 32 416 52 20, w godz. 9.00 - 15.00.