Wiadomości z Chorzowa

Alba wypowiedziała umowę na wywóz odpadów w Chorzowie! Będą podwyżki? 

 • Dodano: 2020-02-11 11:00

Firma Alba wypowiedziała miastu umowę na wywóz odpadów w Chorzowie – poinformował prezydent Andrzej Kotala. I dodał, że zdaniem Alby stawki są zbyt niskie. Co ciekawe jeszcze w listopadzie ubiegłego roku miasto zapewniało, że nie będzie żadnych podwyżek! 

Stawki za wywóz śmieci w Chorzowie są zbyt niskie? 

W Chorzowie za wywóz śmieci segregowanych płacimy 12 złotych, a za niesegregowane 20 zł – te stawki przechodzą do historii i należy się spodziewać podwyżek! Pytanie brzmi jak wysokich podwyżek?

- Do dziś mogliśmy się chwalić jedną z najniższych stawek za wywóz śmieci w Metropolii. Niestety, firma Alba wypowiedziała właśnie Chorzowowi umowę na wywóz odpadów. Obecne stawki, zdaniem Alby, są zbyt niskie i nie pozwalają dłużej świadczyć usługi na dotychczasowych warunkach. Jak argumentuje Alba przyczyną jest drastyczny wzrost m.in. opłaty za korzystanie ze środowiska. Obecnie to 270 zł za tonę. Dla porównania w 2017 r. było to niespełna 25 zł – napisał na Facebooku prezydenta Andrzej Kotala.

Prezydent Kotala dodaje, że – zdaniem prezesa Alby – duże znaczenie mają koszty związane z podniesieniem płacy minimalnej i wzrost cen energii. 

Miasto ma udziały w firmie Alba

Co ciekawe jeszcze w listopadzie ubiegłego roku miasto - w odpowiedzi na nasze pytanie o ewentualne podwyżki opłat za wywóz śmieci - informowało, że podwyżki nie są planowane i w tym roku, tak jak w poprzednim, za wywóz śmieci segregowanych zapłacimy 12 zł, a niesegregowanych 20 zł. Biuro Prasowe Urzędu Miasta Chorzów podkreślało, że to m.in. dlatego, że choć w Chorzowie odbiorem odpadów zajmuje się zewnętrzna firma, to gmina ma w niej udziały i może pilnować kosztów (o czym pisaliśmy TUTAJ). W tym samym czasie w innych miasta decydowano już o znacznych podwyżkach, np. w Katowicach z 14 zł do 21 zł za odpady segregowane i 21,30 zł do 42,60 za niesegregowane. 

Prezydent oczekuje wyjaśnień od prezesa Alby

Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, oczekuje wyjaśnień od prezesa spółki PTS Alba.

- Sytuacja staje się poważna, dlatego w trybie nadzwyczajnym poprosiłem przewodniczącego Rady Miasta o zwołanie posiedzenia, na którym wraz z radnymi będziemy oczekiwać wyjaśnień od szefa spółki PTS Alba – napisał Andrzej Kotala.

Wypowiedzenie umowy przez Albę oznacza, że miasto będzie musiało pilnie rozpisać nowy przetarg na zagospodarowanie odpadów. 

Czy do tego czasu nasze śmieci będą odbierane? Czy w umowie z Albą są jakieś zabezpieczenia interesów miasta i mieszkańców? Czekamy na odpowiedzi Urzędu Miasta Chorzów.

Zobacz także

Komentarze (37)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniec

  Przypominamy na co wydaje urząd miasta w Chorzowie pieniądze, które idą na prywatne konta. Zwolennicy PO w Chorzowie otwórzcie oczy już czas. Pieniądze te do tej pory nie zostały zwrócone miastu jak wynika z reportażu. Dlaczego sympatycy PO milczą jak zmniejsza się budżet na działalność domów kultury w naszym mieście. Z raportu pokontrolnego RIO wynika, że w ciągu pięciu lat (od 2012 r. do 2017 r.) Andrzej Kotala przyznał swoim podwładnym tzw. „dodatki służbowe” na łączną kwotę ponad 800 tys. zł. Trafiły one do następujących osób:- Marcina Michalika, obecnie drugiego zastępcy prezydenta - 189 tys. 187 zł 81 gr;- Władysława Ciężkowskiego, obecnie pierwszego zastępcy prezydenta – 190 tys. 332 zł 17 gr;- Wiesława Raczyńskiego, obecnie trzeciego zastępcy prezydenta – 183 tys. 356 zł 67 gr;- Jerzego Szafranowicza, byłego drugiego zastępcy prezydenta, 42 tys. 426 zł 36 gr;- Krzysztofa Chromy, byłego sekretarza miasta – 72 tys. 936 zł, 10 gr;- Małgorzaty Kern, skarbnika miasta – 155 tys. 753 zł, 33 gr;- Stefana Jarczyka, sekretarza miasta – 30 tys. 153 zł 32 gr; - Krzysztofa Karasia, p.o. sekretarza miasta – 7 tys. 827 zł, 27 gr.RIO zaleca chorzowskiemu urzędowi miasta przeanalizowanie prawidłowości przyznawania tzw. „dodatków specjalnych” oraz podjąć działania mające na celu dokonanie ich dobrowolnego zwrotu do budżetu lub wyegzekwowanie wpłat od osób odpowiedzialnych za przyznanie wypłacenie.

 • Przedsiębiorca

  Witam, podwyżki ceny za odbierane odpady rosną drastycznie i będą rosły a powodem tych podwyżek nie jest ani Prezydent miasta Chorzów ani innego miasta ale odgórne przepisy czyli ustawa, która wywraca rynek odpadowy do góry nogami, dociążając przedsiębiorców z branży odpadów potężnymi kosztami, bardzo często stawia bariery niemożliwe do zrealizowania przez tych przedsiębiorców i stąd ceny za odpady rosną w całej Polsce i to nie tylko na odpady komunalne. Proszę zapoznajcie się z listem jaki znany portal internetowy wystosował do Ministerstwa Klimatu a wtedy może bardziej zrozumiecie co jest przyczyną tak drakońskich cen za odpady i co będzie przyczyną ich dalszego wzrostu cen w zatrważającym tempie.Serdecznie wszystkich internautów pozdrawiam i zaznaczam, ze nie piszę tego by bronić tego czy innego włodarza miasta czy gminy.http://odpady-help.pl/uploads/files/73/List_otwarty_Minister_Klimatu.pdf

 • galla

  To sa jedni wielcy oszuści, Chorzów to nie pierwsze miasto w którym sieja zament. Na dolny slasku to samo, tylko ustawki z władzami i myślą ze królami

 • Ida

  Firma, która leci tylko na hajs, zostawili nas wszystkich na pastwę losu…

 • Ginter

  Co za durne komentarza, obudźcie się , to wina rządu że wszystko drożeje a nie Kotali.

 • Misiek

  I kolejni lokatorzy przestaną płacić i zaś podwyżka będzie dla tych co jeszcze płacą i płaczą.

 • Marek

  Alba won ja płacę w Chorzowie 50zl złodzieje

 • Marek

  Szanowny Panie Kotala, czy Pan myśli że w Chorzowie mieszkają ludzie niedouczeni, czy może upośledzeni. Dopiero były obiecanki, że podwyżek nie będzie, i tu naraz system się rozwala i jest wielkie BUM!!!!!!!!!. Zacznijmy od tego że Miasto Chorzów ma udziały w firmie Alba. No i co tu teraz zrobić żeby nasz Prezydent był czysty i nie musiał świecić oczami za rzeczy które naobiecywał mieszkańcom. To proste, firma alba wypowiada umowę na wywóz śmieci swojemu udziałowcowi, czyli miastu Chorzów, czysty w tej sytuacji nasz Wódz Ratusza wraz z swoimi podwładnymi, ogłaszają przetarg na wywóz śmieci. Mili mieszkańcy Chorzowa, jak myślicie kto ten nowy przetarg wygra, bo mnie się wydaje że ja już wiem. Podwyżki będą władza czysta, wyszła bez szwanku, no i można dalej kręcić lody.

 • emce79

  i wiadomo kto się na tym wzbogaci! oni!

 • Janina

  Czas najwyższy na tą Albę bobu nas w Grudziądzu nasz rodzimy PUM musiał po zwalniać pracowników bo jakaś firma ze wnętrz wywoziła śmieci a później alba nas straszyła zdjęciami żenada

 • Widziane od zaplecza

  Pracując w firmie konkurencyjnej i w innym mieście nie dziwię się Albie że rezygnuję z oczyszczania miasta. W Rudzie Śląskiej cena z wywóz śmieci wzrastała już dwukrotnie w przedziale 2 ostatnich lata.

  • Widziane od zaplecza
   2020-02-12 16:28
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Momo

  Ale wielki wasz boss nie obiecywał że nie będzie podwyżki, tak jak nasz

 • jo

  jak wypowiedzieli to koniec z nimi .inna firma .trzeba lobbować za inną

 • Pyjter

  Mało im,jak niechcą sprzotac miasta lebry z alby to. Inna firma sie tym zajmie i tyle.

 • emeryt

  Takie są rządy PO. Co innego mówią przed wyborami co innego robią po wyborach.

 • Burwil

  No właśnie drastyczne podwyzki czynszu prawie 40zl do tego śmieci.woda dziękujemy najdroższa woda dlaczego my mamy płacić za fanaberie pisu

 • jorguś

  Ciekawe czy firma Alba posiada linię do segregacji śmieci. Jeśli nie to i tak wkrótce zniknie a pozostałe składowiska dziwnym trafem się zapalą. Jeśli jednak ma taką linię to jeszcze na sprzedaży półproduktów do recyklingu zarabia...

 • Justyna

  A mnie interesuje segregacja!!! W domu jednorodzinnym.miesiecznie zapełniamy mały kosz, reszta jest segregowane. Co tydzień wywodzą niemal puste pojemniki, bo twierdza ze na 7 osob musimy tak placic.Jak mam udowodnić, że płacę za niezrealizowania usługę? Nikogo to nie obchodzi

 • Kibic

  Alba jest sponsorem Ruchu i jak podpisywali umowę sponsorską już wtedy mówiłem, że będą podwyżki. Kotala poudaje, że negocjuje z Alba, przyklepią stawki dobre dla Alby a zapłacą wszyscy Chorzowianie.

 • Kokosanka

  W swierklancu już od roku place 21 zł za segregowane a nie segregowane 42 w Chorzowie jest najtaniej

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.