Wiadomości z Chorzowa

Amalia i Aslan mają nowy, większy dom. Czekają na odwiedziny w chorzowskim ZOO

 • Dodano: 2021-05-18 13:15

Pantery śnieżne zyskały nowy wybieg w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. To projekt zrealizowany w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Koszt inwestycji to 1 174 874,45 zł.Amalia i Aslan, czyli pantery śnieżne, mieszkające w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie od 14 grudnia 2016 roku, mogą już korzystać z nowego wybiegu. Obiekt powstał na niezagospodarowanym dotąd terenie, położonym w sąsiedztwie wybiegu niedźwiedzi brunatnych i lwów. Zajmuje 1600 m2. Ulokowano tam budynek hodowlany (pomieszczenia dla zwierząt i zaplecze techniczne) oraz trzy wybiegi zewnętrzne o powierzchniach 200 m2, 600 m2 oraz 800 m2.

Tworząc nowe miejsce dla panter śnieżnych starano się przygotować je tak, aby było jak najbardziej podobne do naturalnych warunków bytowania tych zwierząt.

- Irbisy zamieszkują tereny górskie, stąd wystrój może wydawać się dość surowy - na wybiegach osadzone zostały kamienie, a nawierzchnię wybiegów zróżnicowano pod względem faktur i roślinności. Konstrukcja wybiegów zapewnia zwierzętom dostęp do miejsc, w których mogą się ukryć przed wzrokiem zwiedzających, wyciszyć i odpocząć – czytamy w komunikacie opublikowanym przez chorzowskie ZOO.


W ogrodzenie wkomponowano szyby ekspozycyjne, dzięki którym osoby odwiedzające chorzowskie ZOO mogą podglądać zwierzęta. Z kolei na dachu budynku hodowlanego tworzono taras widokowy, który jest głównym punktem obserwacyjnym. Projektując trzeci wybieg, pomyślano także o intymności zwierząt, bowiem jest on częściowo niewidoczny dla zwiedzających. Przewidziano go jako miejsce odpoczynku i wyciszenia dla zwierząt. Nie zobaczymy też pomieszczeń znajdujących się wewnątrz budynku hodowlanego. 

Dzięki utworzeniu nowych wolier pantery śnieżne zyskały większą przestrzeń do życia, a ZOO możliwość udziału w programie hodowli i ochrony tego zagrożonego gatunku. 


Zasady zwiedzania Śląskiego Ogrodu Zoologicznego od 15 maja:

 • Na terenie zoo może przebywać jednocześnie 12000 osób.
 • Na otwartym terenie zniesiony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką. Maseczkę należy założyć: wewnątrz pawilonów ekspozycyjnych, gdy nie ma możliwości zachowania bezpiecznej odległości od innych zwiedzających, podczas zakupu biletu w kasie i kontaktu z bileterem.
 • Ponownie otwarte zostają pawilony ekspozycyjne z zachowaniem ograniczenia liczby osób przebywających jednocześnie we wnętrzu budynku. Informacja o liczbie osób mogących przebywać w pawilonie znajduje się przy wejściu do każdego z nich.
 • Podczas zwiedzania zoo należy zachowywać odległość 1,5 -2 m od innych zwiedzających. Należy również unikać dotykania szyb i poręczy.
 • Należy pamiętać o częstej dezynfekcji rąk. Dozowniki płynu do dezynfekcji znajdują się przy wejściu do zoo, a także przy wejściach do pawilonów i toalet.
 • Wejście boczne wraz z kasą biletową od ul. Złotej jest czynne codziennie od 9:00 do 19:00 (sprzedaż biletów i możliwość wejścia na teren zoo do 18:00).
 • Punkty gastronomiczne na terenie zoo działają zgodnie z obostrzeniami dla gastronomii.
 • Nadal wstrzymana pozostaje możliwość wypożyczania drewnianych wózków.
 • Wyłączone z użycia pozostają figury zwierząt oraz plac zabaw.
 • Skalna Kotlina Dinozaurów pozostaje otwarta dla zwiedzających.

ZOO czynne codziennie 9:00-19:00 kasy oraz wejście na teren ZOO - do 18:00.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również