Wiadomości z Chorzowa

Autyzm – warto o nim wiedzieć!

  • Dodano: 2016-04-04 22:15

„Moje dziecko ma autyzm” – pod taką nazwą zorganizowano w Chorzowie akcję z okazji Międzynarodowego Dnia Autyzmu (2 kwietnia). Za nami wystawa w Urzędzie Miasta i pierwsze spotkania.

Rodzice i pedagodzy zebrali się w przedszkolu nr 12, przy ul. Lipińskiej, by wspólnie porozmawiać o tym, czym jest autyzm i jak sobie z nim radzić.

Warto w tym momencie podkreślić, że autyzm nie jest, jak się czasami uważa, chorobą psychiczną. Jest natomiast (cytata za serwisem Niebieskie Zabrze) za­bu­rze­niem neu­ro­ro­zwo­jo­wym, zwią­za­nym z nie­pra­wi­dło­wym rozwojem i funk­cjo­no­wa­niem mózgu we wczesnym dzie­ciń­stwie.

Osoby dotknięte tą przypadłością charakteryzują się m.in.:

  • trud­no­ściami w  na­wią­zy­wa­nia kontaktu i relacji spo­łecz­nych,
  • mają problemy w zakresie umie­jęt­no­ści ko­mu­ni­ko­wa­nia się,
  • prze­ja­wia­ją ten­den­cję do po­wta­rza­ją­cych się, sztyw­nych wzorców zachowań,
  • wykonują po­wta­rzal­ne ruchy całego ciała, nazywane ma­nie­ry­zma­mi.

(mat. Niebieskiezabrze.pl)

To jednak ogólne stwierdzenia, a każda osoba ma swój indywidualny zestaw zachowań i reakcji. Katarzyna Rubinkowska-Wasylowska, prowadząca spotkanie, opowiadała o własnych, wieloletnich doświadczeniach w pracy z osobami autystycznymi. Mówiła, że można z takimi ludźmi wypracować wspólny język i takie mechanizmy, które pozwolą im normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Ważne jednak, by pracować systematycznie od najmłodszych lat.

Takie osoby należy zrozumieć, pojąć sposób w jaki postrzegają świat. Jeśli nam się to uda, droga do sukcesu staje się o wiele łatwiejsza.

Rodzice, którzy pojawili się na spotkaniu, mogli wymienić swoje własne doświadczenia, uzyskać porady i nowe informacje. Przybyło około 10 osób, które żywo ze sobą dyskutowały.

W czwartek o godzinie 13 odbędzie się (także w Przedszkolu nr 12) spotkanie dla młodzieży, na którym uczniowie gimnazjów będą mogli lepiej poznać i zrozumieć autyzm. Miejmy nadzieję, że ta nauka nie pójdzie w las.

Osoby pragnące bliżej zapoznać się z problematyką dotyczącą autyzmu mogą uzyskać potrzebne informacje  m.in. w Przedszkolu nr 12.

Zdjęcia: K. Chmielewski & Przedszkole nr 12 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również