Wiadomości z Chorzowa

Bądź czujny! Sprzedając towar przez internet możesz paść ofiarą oszustów

 • Dodano: 2021-07-26 08:15, aktualizacja: 2021-07-26 06:04

Dotychczas ofiarami oszustów działających w sieci byli kupujący, teraz wzmożoną czujnością muszą wykazać się także sprzedający towar na aukcjach internetowych. Pokrzywdzona, żeby otrzymać przelew za oferowany do sprzedaży towar kliknęła w przesłany link i wpisała dane karty płatniczej.

Po chwili okazało się, że straciła swoje oszczędności

Dokonując wielu transakcji za pośrednictwem internetu jesteśmy już mądrzejsi i bardziej czujni.  Słyszeliśmy  o metodach na blik, na dopłatę kilkudziesięciu  groszy do przesyłki, o nieuczciwych sprzedających, którzy oferują towar do sprzedaży, a po otrzymaniu wpłaty kontakt z nimi się urywa, towaru natomiast nie ma. Teraz pojawiły się nowe sposoby wyłudzenia pieniędzy, gdzie pokrzywdzonym jest sprzedający. Pokrzywdzona wystawiła na portalu internetowym towar do sprzedaży. Na jej ogłoszenie odpowiedział, jak się później okazało oszust. Za pośrednictwem komunikatora tekstowego, na telefon komórkowy wysłał wiadomość z zapytaniem, czy ogłoszenie jest aktualne. W kolejnej, że zapłacił za towar i prosi o wysyłkę. W wiadomości załączony był link do strony, za pomocą której, sprzedająca miała odebrać rzekomo przelane pieniądze. Po kliknięciu w link otworzyła się strona na której widniało logo jednego z banków. Pokrzywdzona wpisała tam dane swojej karty bankowej  oraz wcisnął przycisk ,, odbierz przelew".  Pieniądze jednak nie wpłynęły na jej konto, a kontakt z kupującym się urwał, co więcej okazało się, że z jej karty zniknęły pieniądze.

Pamiętaj nie tylko  kupując towar przez internet, ale również sprzedając,  pozostań czujny. Przestrzegając kilku poniższych wskazówek możesz ograniczyć ryzyko stania się ofiarą:

 • nie klikaj żadnych odsyłaczy w widomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,
 • nie otwieraj załączników do wiadomości, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy,
 • uważnie przyjrzyjmy się ofercie, która zawiera bardzo zaniżoną cenę w stosunku do innych ofert, szczególnie jeśli chodzi o telefony komórkowe lub inny sprzęt elektroniczny,
 • czytaj komentarze innych osób kupujących, duża liczba negatywnych  może świadczyć o nieuczciwości sprzedającego,
 • wiele serwisów aukcyjnych proponuje ubezpieczenie transakcji oraz program zapewniający ochronę kupującym – skorzystajmy z niego,
 • unikajmy zakupów poza aukcją,
 • przy odbiorze zamówionej przesyłki sprawdzajmy zawsze jej stan, czy nie została uszkodzona i co się w niej znajduje,
 • korzystajmy z programu antywirusowego,
 • nie podawaj swoich osobistych danych na otwartych zasobach: dane, które pozostawiasz w Internecie, są gromadzone przez roboty, które wysyłają je cyberprzestępcom, ci z kolei wykorzystują je do własnych celów (na przykład, żeby wysyłać więcej spamu na twój adres e-mail).
 • nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych.

Komentarze (1)    dodaj »

 • Jaro

  Miałem tak już dwa razy, po dodaniu produktu do sprzedania na olx dostałem na watsapp wiadomość z numeru z Uzbekistanu czy towar aktualny i czy się zgodzę na przelew na moje konto. Proszę bardzo uważać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.