Wiadomości z Chorzowa

Balkon: zabudować czy nie?

  • Dodano: 2017-07-21 10:00

Powodów, dla których warto zabudować balkon, jest bez wiele. Szczególnie kuszące jest wyobrażanie wakacyjnego relaks na odciętej od hałasów ulicy przestrzeni. Niestety, gdy przychodzi do realizacji, biurokratyczne obostrzenia są w stanie skutecznie uprzykrzyć nam wizję tego wymarzonego wypoczynku.

Na zabudowę balkonu chętniej zdecydują się mieszkańcy bloków usytuowanych tuż przy ruchliwych ulicach, głównych arteriach komunikacyjnych miasta, dużych skrzyżowaniach. Zabudowa ochroni przed hałasem czy kurzem. Osoby, którym marzy się powiększenie przestrzeni życiowej, wybierają całkowite zabudowanie balkonu, łącząc go tym samym z wnętrzem. Dzięki kilku nowo pozyskanym metrom kwadratowym możemy uzupełnić mieszkanie o dodatkową spiżarnię lub garderobę. Na zasłonięcie balkonu w celu jego zabezpieczenia decydują się niejednokrotnie młodzi rodzice – dzięki temu maluchowi przez myśl nie przyjdzie wspinanie się na barierkę.

Zabudowane balkony zobaczymy również na osiedlach nie koniecznie cieszących się dobrą sławą. Komu złodzieje przetrząsnęli piwnicę, ten cenniejsze przedmioty, jak rower czy sprzęt narciarski przeniesie na balkon. Zabudowany balkon utrudni przestępcom także wspinaczkę ku wyższym piętrom. (Przeczytaj również poradnik : Loggia, balkon a taras - dodatkowa powierzchnia w twoim mieszkaniu)

Plusy zabudowy dostrzegą z pewnością miłośnicy oszczędzania Osłonięta przestrzeń zabezpiecza przed uciążliwymi warunkami atmosferycznymi: wiatrem, śniegiem, deszczem oraz niskimi i wysokimi temperaturami, dzięki czemu niższe mogą być koszty ogrzewania. Marząc o prywatności oraz jednoczesnym relaksie w otoczeniu natury, zdecydujmy się zaś na oszklenie balkonu, dzięki czemu uzyskamy mikroklimat wspomagający uprawę roślin.

Nie będzie łatwo!

Podjąwszy decyzję o zabudowie balkonu, powinniśmy pamiętać o dwóch rzeczach, a dokładniej mówiąc, o dwóch aktach prawnych: prawie budowlanym oraz ustawie o spółdzielniach. Jedynie niewielką część prac możemy wykonać bez ubiegania się o pozwolenie na budowę. Według niektórych ekspertów, jeśli planujemy np. wstawienie przeszklenia na szynach, o pozwolenie nie musimy się martwić. Jest to jednak kwestia interpretacji przepisów i jeżeli chcemy uniknąć ewentualnej kary za samowolę i otrzymania nakazu demontażu (co niekiedy może się zdarzyć), zamiar wykonania prac wraz z ich opisem, czasem realizacji oraz poświadczaniem prawa do dysponowania nieruchomością (wystarczy odpis z księgi wieczystej) zgłośmy do odpowiedniego organu architektury i planowania przestrzennego w gminie (jak np. Biura Architektury i Planowania Przestrzennego). Pamiętajmy, aby zamiar „remontu” zgłosić na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac - urząd ma bowiem dokładnie tyle czasu na zgłoszenie zastrzeżeń. Jeżeli nie otrzymamy żadnego zawiadomienia, możemy przystąpić do działania. Chociaż…

Oferty mieszkań w Chorzowie na RynekPierwotny.pl - znajdź wymarzone mieszkanie bez prowizji i pośredników. 

Jeszcze do spółdzielni

Jeżeli lokal, w którym chcemy przeprowadzić zabudowę balkonu,  należy do spółdzielni, nasze działania powinny zależeć od jej statusu. Ten z kolei opiera się na Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Spółdzielnia powinna raczej zaaprobować składany przez nas projekt, wcześniej zaś zweryfikować jego estetykę – tak, by działania, które chcemy podjąć, nie wprowadzały dysonansu do architektury budynku. Dodatkowo – jak mówią zapisy ustawy – wniosek należy poprzeć oświadczeniami wraz ze zgodą wszystkich sąsiadów na podjęcie prac. Zanim zapukamy do drzwi mieszkańców naszego bloku, zweryfikujemy u źródła, czyli u rady spółdzielni mieszkaniowej, czy jest to konieczne.

Jeśli zaś jesteśmy członkami wspólnotami mieszkaniowej, zamiar przeprowadzenia zabudowy balkonu zgłośmy zarządcy budynku. On także jest w obowiązku zweryfikować estetykę planowanych działań.

Czasami zabudowując balkon, decydujemy się na jeden z konkretnych, kompletnych systemów. Kupując gotowe rozwiązanie, warto zlecić montaż sprzedającemu. W skład usługi niejednokrotnie wchodzi opracowanie planów projektowych. Jeśli wniosek składany do spółdzielni wzbogacimy o profesjonalny projekt, z pewnością uprościmy komunikację z członkami rady.

Jak się więc okazuje, zabudowa balkonu to procedura prosta tylko w teorii. Zanim dojdzie do realizacji planów, musimy przejść skomplikowaną procedurą i uporać się z formalnościami.

Opracowanie tekstu - portal nowych nieruchomości RynekPierwotny.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.