Wiadomości z Chorzowa

Bez świateł, po chodniku i z dwoma promilami. Zatrzymano rowerzystę z Chorzowa

  • Dodano: 2022-03-29 08:30, aktualizacja: 2022-03-29 09:29

2 promile alkoholu w organizmie miał zatrzymany przez świętochłowickich policjantów rowerzysta. 21-latek podróżował jednośladem po chodniku, nie mając wymaganego oświetlenia. Nieodpowiedzialny cyklista otrzymał trzy mandaty karne, z czego jeden z nich na kwotę 2500 złotych za jazdę w stanie nietrzeźwości.

21-latek wsiadł na rower mając 2 promile alkoholu

W nocy 27 marca policjanci ze świętochłowickiej drogówki zauważyli rowerzystę jadącego chodnikiem. Jednoślad nie posiadał wymaganych świateł, a tor jego jazdy pozostawiał wiele do życzenia. W związku z podejrzeniem, że cyklista może być pijany, mundurowi zatrzymali go do drogowej kontroli. Ich przypuszczenie potwierdziło się podczas legitymowania. Stróże prawa wyczuli od mężczyzny woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że 21-latek miał 2 promile alkoholu w organizmie. Mieszkaniec Chorzowa został ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę ponad 3 tysięcy złotych za popełnione wykroczenia.

Nowy taryfikator mandatów

Zmiany w taryfikatorze za wybrane wykroczenia w ruchu drogowym, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły między innymi wyższe kary za kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila) oraz pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila). W pierwszym przypadku amator jazdy na „podwójnym gazie” zapłaci 1000 złotych, w drugim – 2500.

Nietrzeźwy rowerzysta stwarza ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Eliminowanie ich z dróg jest jednym z priorytetów Policji. Ważne jest również współdziałanie policjantów i społeczeństwa. Reagujmy, jeśli widzimy pijanego kierowcę albo rowerzystę! Nie pozwólmy takiej osobie kontynuować dalszej jazdy. O takim fakcie możemy powiadomić najbliższą jednostkę Policji - również anonimowo, dzwoniąc pod numer 112.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.