Wiadomości z Chorzowa

Bezdomni mają problem z dostępem do noclegowni przez COVID-19? Radny alarmuje o sprawie

 • Dodano: 2021-01-13 12:00

Jak informuje radny Tomasz Piecuch, przez pandemię osoby bezdomne mają utrudniony dostęp do noclegowni.

Osoba bezdomna bez testu nie zostanie przyjęta do noclegowni na noc. Aby osoba bezdomna została przyjęta musi udać się do pracownika socjalnego do Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Racławickiej i w ośrodku zostają załatwione formalności odnośnie do skierowania na test – wyjaśnia radny w interpelacji skierowanej do władz Chorzowa.

Jaki jest następny krok? Osoba bezdomna musi zgłosić się do szpitala w godzinach od 10 do 12, aby dokonać wymazu, po czym cierpliwie czekać na wynik. Jeśli jest on negatywny to problem rozwiązuje się sam – bezdomny jest kierowany przez pracownika OPS do noclegowni. Jednak cała procedura, a także brak wyjścia pracowników do zgłaszających się osób bezdomnych wpływa na samych bezdomnych i ich kondycję.

Metoda jest bowiem długotrwała, a w momencie oczekiwania na wynik osoba bezdomna jest wciąż na ulicy. Jej sytuacja staje się naprawdę trudna – mamy w końcu zimę, a zapowiadane na drugą połowę stycznia mrozy i śnieżyce pogarszają sprawę.

Bezdomni mają problem z dostępem do noclegowni przez COVID-19? Radny alarmuje o sprawie, clou czas oczekiwania na wynik testu na obecność SARS-CoV-2

Wnoszę, aby powyższe procedury zostały tak zmienione, aby osoba bezdomna od razu po zgłoszeniu miała możliwość przenocowania w noclegowni bądź w wyznaczonym pomieszczeniu – pisze Tomasz Piecuch.

Radny zaproponował także, by przy noclegowni na czas oczekiwania na skierowanie na testy, wymaz i skierowanie ze strony pracownika OPS do noclegowni osoba bezdomna mogła przeczekać w specjalnych, tymczasowych kontenerach.

Co na to miasto? Przypomina, że trzy ośrodki dla bezdomnych na terenie aglomeracji: Schronisko OAZA w Będzinie, Chrześcijańska Fundacja „Wiara, Nadzieja, Miłość” w Chorzowie i Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne w Katowicach to placówki, które nie wymagają okazania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Można zatem skierować bezdomnego na nocleg do jednej z trzech instytucji. Trzeba jednak przypomnieć, że w przypadku schroniska w Będzinie przyjmowani są jedynie mężczyźni.

Jest jednak pozytywna informacja – miasto zdecydowało się przygotować izolatorium na terenie Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Chorzowie na ulicy Katowickiej 190.

To zabezpieczy pomoc dla osób bezdomnych do chwili wykonania testu na koronawirusa. Nie zachodzi zatem potrzeba zakupu tymczasowych, specjalnych kontenerów – wyjaśnił w odpowiedzi Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta miasta.

Komentarze (6)    dodaj »

 • gabusia57

  Jeżeli znajdzie się bezdomny który będzie chciał jechać do jakiegoś ośrodka ( przy okazji będzie mial odwyk ) to można go podesłać do nas ewentualnie zadzwonić Misja Społeczna Chorzów ul. Wolności 76 / 1 tel. 514135031

 • TiTi

  Idą mrozy. Problemy bezdomnych się skończą.

 • Pit

  W krótkim czasie przewiduję iż takich osób będzie coraz więcej, dzięki wspaniałemu rządowi

 • Krycha

  No przecież, taki człowiek nie jest nikomu potrzebny a tylko jest problemem dla naszych włodarzy. Panie prezydencie, niy rob gańby!

 • Artur Smołka

  nie życzę Pani(u) BEZDOMNOŚCI !!! Szkoda słów !!! A GAŃBA to to co Pan(i) Pierniczysz w komentarzu !!!

 • chorzowianin

  Masz rację. PIS to najgorsi włodarze. Tak złego rządu dawno nie było.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również