Zgodnie z przyjętą w marcu uchwałą w Chorzowie wciąż można skorzystać z bonifikaty przy wykupie mieszkania komunalnego. Ulga jest jednak sporo niższa niż ta, z której można było korzystać przez wiele lat. To sprawia, że nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na kupno lokalu. Jakie warunki trzeba spełnić?
Uchwałę „w sprawie wyrażenia zgody na wprowadzenie zasad udzielania bonifikat od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych” została przyjęta przez radnych Chorzowa podczas ostatniej sesji RM, która odbyła się 30 marca 2023 roku. Zgodnie z jej zapisami, prezydent Chorzowa zyskał możliwość samodzielnie – bez zgody Rady Miasta – udzielania bonifikaty w wysokości 10 procent ceny sprzedaży lokali mieszkalnych zbywanych na rzecz najemców.
Jakie warunki trzeba spełniać, aby uzyskać bonifikatę? Upust przysługuje wyłącznie w przypadku lokali mieszkalnych w budynkach, w których utworzone zostały wspólnoty mieszkaniowe. Obniżenie ceny możliwe jest po spełnieniu pięć warunków:
- złożenie wniosku o nabycie lokalu mieszkalnego w terminie od dnia wejścia w życie uchwały do dnia 31 grudnia 2023 roku;
- posiadanie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez okres co najmniej 5 lat poprzedzających złożenie wniosku o nabycie lokalu;
- brak wobec Miasta Chorzów zaległości czynszowych lub innych zaległości związanych z najmem lokalu;
- jednorazowej zapłacie ceny za lokal mieszkalny;
- nabywca lokalu mieszkalnego nie posiada innego lokalu mieszkalnego lub domu położonego na terenie Miasta Chorzów.
Miasto przyjęło uchwałę w sprawie bonifikat na wykup mieszkań komunalnych
Tak niska bonifikata nie jest jednak nowością – identyczna obowiązywała już w zeszłym roku. Zgodnie z pierwotnym projektem uchwały w 2022 roku, wysokość upustu miała wynosić 30 procent, gdyż taką ulgę można było uzyskać rok wcześniej. W 2020 roku bonifikata wynosiła 40 procent, w 2019 roku połowę wartości lokalu, a w latach 1999-2008 wykupujący lokale komunalne mogli liczyć na upust rzędu nawet 80 procent.
W tej sprawie głos w formie interpelacji zabrał radny Grzegorz Krzak, który wyjaśnił, że zainteresowani muszą najczęściej korzystać z opcji kredytu bankowego.
Rosnące stopy procentowe i koszty kredytu sprawiają, że dla części mieszkańców są one zbyt dużym obciążeniem. Niektórzy zainteresowani w ogóle nie mogą otrzymać kredytu na wnioskowaną kwotę. Zainteresowani najemcy pytają, czy jest możliwość, aby przy zachowaniu prawa do wykupu lokalu i wysokości bonifikaty, przesunąć w czasie sam akt wykupu? Niektórzy mieszkańcy liczą, że nastąpi obniżka stóp procentowych i kredyty staną się tańsze oraz bardziej dostępne – wyjaśnia radny.
Stanowisko władz miasta w tej kwestii nie zadowoli mieszkańców Chorzowa i wynika z sytuacji na rynku nieruchomości, a także prawa o gospodarce nieruchomościami. Standardem jest bowiem, że w trakcie postępowania w zakresie udzielenia bonifikaty zlecone zostaje rzeczoznawcy majątkowemu wykonanie operatu szacunkowego lokalu, by określić jego wartość rynkową.
Tzw. operat szacunkowy zachowuje ważność przez rok od daty sporządzenia (przy zmianie uwarunkowań prawnych lub istotnych zmianach czynników krócej). Przez to zawarcie umowy powinno nastąpić w wyżej wymienionym czasie – tak ustala się cenę sprzedaży, od której udzielona zostanie bonifikata.
W ostatnim czasie rzeczoznawca majątkowy wykonujący w latach 2020-222 usługi dla miasta Chorzów w zakresie sporządzania operatów szacunkowych poinformował, że nie ma możliwości potwierdzania wartości rynkowych nieruchomości lokalowych po upływie roku od daty sporządzenia operatu szacunkowego z uwagi na wzrost wartości nieruchomości, wynikający z wzrostu cen nieruchomości – wyjaśnia wiceprezydent Mariola Roleder.
Aby przesunąć termin sfinalizowania nabycia nieruchomości z bonifikatą wnioskujący najemca powinien wystąpić z właściwym wnioskiem o wyrażenie zgody na powyższe. Jeśli uzyska zgodę to zachowa prawo do wykupu lokalu z upustem, ale bez gwarancji ceny sprzedaży – może być ona wyższa.