Wiadomości z Chorzowa

Budżet Chorzowa będzie mniejszy o 20 mln złotych! To efekt rządowych zmian w podatkach

 • Dodano: 2019-08-03 07:00, aktualizacja: 2019-08-03 09:10

Dochody Chorzowa w przyszłym roku zmniejszą się o 20 mln złotych – wyliczył Związek Miast Polskich. Mniejszy budżet miasta to efekt zmian podatkowych, które wprowadza rząd PiS. Jeżeli te prognozy się potwierdzą, to zabraknie pieniędzy na kluczowe inwestycje – alarmuje skarbnik miasta, Małgorzata Kern.


Zabraknie pieniędzy na kluczowe inwestycje


Od sierpnia obowiązuje już zerowy PIT dla młodych pracowników do 26. roku życia. Na tym jednak nie koniec zmian w podatkach. Rząd PiS uchwalił projekt ustawy zakładającej obniżenie stawki podatku PIT z 18% do 17%., dwukrotnie wzrosną też koszty uzyskania przychodów - te przepisy mają obowiązywać od października. Dla pracowników to powód do zadowolenia, ale dla samorządów duży problem. Tegoroczny budżet Chorzowa to 700 mln złotych, w przyszłym roku może być o 20 mln mniejszy.


- Trzeba pamiętać, że podatki to jeden z głównych dochodów miasta – stanowią aż 25% naszego budżetu! Jeśli wyliczenia Związku Miast Polskich się potwierdzą i dochody miasta w 2020 roku zmniejszą się o 20 milionów złotych, to na pewno zabraknie pieniędzy na kluczowe inwestycje. To bardzo groźny, ale niestety – realny scenariusz – podkreśla skarbnik Chorzowa, Małgorzata Kern.


Więcej pieniędzy zostanie w kieszeni podatnika


Według Ministerstwa Finansów zerowy PIT dla młodych obejmie ponad 2 mln pracowników. Przy minimalnej pensji brutto 2 250 zł w ciągu roku pozwoli to zaoszczędzić 1,6 tys. złotych. Z obniżenia stawki PIT do 17%  skorzysta 25 mln osób, zaś z podwyższenia pracowniczych kosztów uzyskania przychodów – 12 mln. Roczny zysk podatnika, który zarabia pensję minimalną wyniesie 472 zł. Eksperci podkreślają, że ważny jest bilans wprowadzanych zmian.


- W międzyczasie inne podatki są podnoszone jak np. podatek ZUS dotkliwy dla mikro przedsiębiorców, ale też cena energii, której de facto rząd jest monopolistycznym producentem. Podwyżki cen energii mogą odebrać nam radość obniżki PIT. Dlatego ważny jest bilans, czy więcej na obniżkach zyska obywatel, czy też rząd? Dla obywatela o wiele ważniejsza byłaby realizacja zapowiedzi z 2015 roku o przywróceniu przynajmniej 22 proc. stawki podatku VAT. Jest to ważne dlatego, że 23 proc. podatek VAT jest o wiele bardziej dotkliwy dla obywateli niż dotychczasowa 18 proc. stawka podatku PIT – mówił dla magazynu Bussines Insider Adam Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.


Dla samorządów bilans będzie niekorzystny. Według wyliczeń Związku Miast Polskich, na skutek wprowadzanych zmian w podatkach, do gmin co roku trafiać będzie o 7,2 mld złotych mniej. Za te pieniądze można wybudować 3 tys. kilometrów nowych dróg, wybudować 45 tys. nowych mieszkań komunalnych czy zapewnić miejsca w żłobkach dla ponad 500 tys. dzieci


Pieniądze wrócą do budżetu, ale... tylko do budżetu państwa


Część z pieniędzy, które zostaną w kieszeniach podatników wróci do budżetu w postaci VAT, ale... tylko do budżetu państwa. Jednostki samorządu terytorialnego nie mają udziału w podatku od towarów i usług, a to właśnie z VAT są największe budżetowe wpływy


- Polski samorząd (...) zasługuje na adekwatne do jego powinności wobec obywateli i osiągnięć traktowanie przez władze centralne. Wyrażamy przekonanie, że społeczności lokalne i regionalne powinny nadal aktywnie uczestniczyć w procesach rozwoju Polski. Dlatego trzeba im zapewnić odpowiednie warunki tego uczestnictwa. W przeciwnym razie grozi nam stagnacja, która obróci się także przeciwko instytucjom centralnym (...) Zahamowanie rozwoju lokalnego i regionalnego to słabsza Polska – można przeczytać w raporcie o stanie finansów Jednostek Samorządu Terytorialnego przygotowanym przez Związek Miast Polskich.


Zmiany w podatkach to nie jedyny finansowy problem Chorzowa


Zmiany w podatkach to nie jedyny finansowy problem samorządów. Jak podkreśla skarbnik Chorzowa w przyszłorocznym budżecie miasto będzie musiało znaleźć środki m.in. na podwyżki cen energii oraz na edukację, bo subwencja oświatowa pokrywa tylko 62% kosztów. Do tego dochodzą obiecane podwyżki dla pracowników oświaty, które rząd przeniósł na samorządy.


- Mam nadzieję, że rząd znajdzie rozwiązanie tego problemu i dojdzie do porozumienia z samorządami. Zgodnie z przepisami, w ślad za powierzonymi przez państwo zadaniami, samorządy muszą otrzymywać odpowiednią ilość środków na realizację tychże zadań. W przeciwnym razie może zabraknąć gminom pieniędzy nie tylko na rozwój i inwestycje, ale i na bieżące funkcjonowanie – dodaje Małgorzata Kern


Obecna sytuacja finansowa Chorzowa jest stabilna. Międzynarodowa Agencja Ratingowa „Fitch” wystawiła miastu bardzo dobrą ocenę „A”. W raporcie tygodnika „Wspólnota”, dotyczącym kondycji polskich gmin, Chorzów zajął 20 miejsce wśród miast na prawach powiatu, osiem miejsc wyżej niż rok temu. Wprowadzane zmiany mogą jednak zachwiać finansową stabilnością miasta. 


 

Maciej PoloczekMaciej Poloczek
Źródło: Związek Miast Polskich, Twój Chorzów, Business Insider

Komentarze (11)    dodaj »

 • Ups

  Szczególnie rozbawiło mnie twierdzenie że można wybudować 45 tyś mieszkań komunalnych za te pieniądze których nie będzie. Teraz są i nie budują!!! Co najwyżej tbs buduje i komunalne kilka mieszkań na 10 lat. To co robią teraz z tą "nadwyżką" kasy?! Żenująca wypowiedź

 • czytajcie ze zrozumieniem

  Przecież to porównanie dotyczy kasy, której nie dostaną wszystkie samorządy, a nie sam Chorzów. Czy wy nie potraficie czytać ze zrozumieniem?!

 • Krych

  Dokładnie, po tym juz przestałem czytać te wypociny. Na ok 100k mieszkańców haha - chyba ze chodziło im o cyganów bo nie wiem czy są wliczani jako ludność Chorzowa a mnożą sie jak ...

 • Artur

  Hehe, o tym samym pomyslalem czytajac to, tak nam pokazuja ze maja nas za idiotow ;)

 • ProRuch

  A część radnych Chorzowa zamiast próbować załatać dziurę w budżecie wpływami z PIT od nowych mieszkańców woli, żeby przy parku śląskim powstały obiekty usługowe , z których wpływy do kasy miasta będą 10 razy mniejsze. SZKODNIKI!

 • Żłobiński K.

  20milionow mniej dla miasta, to 20 milionów więcej dla mieszkańców, które zostanie im w kieszeni. Niech Pan korala pochwali się ile "pożyczył" ruchowi Chorzów (obecnie bankrutowi) na wieczne nieoddanie. Łatwo wydaje się cudze pieniądze! Złodziejstwo!

 • Smith

  20 mln zostanie, a 30 mln wezmą - przeczytaj wypowiedź eksperta z Centrum Adama Smitha.

 • Yo

  Zobaczysz ile zostanie ci w kieszeni....

 • Chorzowianin

  Rząd PiS tak to wykombinował, żeby być na plusie. Oberwie się tylko samorządom.

 • GussGuss

  A istnieje taki rząd który nie jest na plusie?? Od 30 lat nas rypią z kazdym rokiem coraz bardziej. Jeszcze ze dwa, trzy lata i zostaną tu sami emeryci.

 • Autonom

  Dlatego rozwiązaniem jest decentralizacja i autonomia fiskalna, tak by wypracowane tu podatki zostawały na miejscu!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również