Wiadomości z Chorzowa

Chorzów będzie miał drugi pomnik przyrody! To dąb szypułkowy z Batorego

  • Dodano: 2019-12-11 17:00

Wyróżnia się dużymi walorami przyrodniczymi oraz rozłożystą i równomierną koroną o rozpiętości 20 m, a jego obwód ma 315 cm. To dąb szypułkowy (Quercus robur), który rośnie przy ul. Długiej i będzie drugim pomnikiem przyrody w Chorzowie. 

Dąb szypułkowy może żyć ponad tysiąc lat

Dąb szypułkowy to jedno z najbardziej charakterystycznych drzew w europejskim krajobrazie. Jest gatunkiem długowiecznym i może żyć ponad tysiąc lat. Na wyjątkowy okaz tego drzewa rosnący w Chorzowie Batorym przy ul. Długiej zwróciła uwagę jedna z mieszkanek miasta. Na jej wniosek przygotowano projekt uchwały w sprawie ustanowienia dębu pomnikiem przyrody. Rada Miasta będzie nad nim głosowała na najbliższej sesji. 

- Mając na uwadze wysokie wartości przyrodnicze, naukowych, kulturowego i krajobrazowe oraz ze względy na bardzo dobrą kondycję zdrowotną oceniono, że występują przesłanki do uznania drzewa za pomnik przyrody – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Na podstawie przeprowadzonych oględzin stwierdzono, że obwód pnia dębu szypułkowego z Chorzowa Batorego, mierzony na wysokości 130 cm, wynosi 315 cm. Co kwalifikuje go do uznania za pomnik przyrody, bo minimalny wymagany obwód to 300 cm. Jako pomnik przyrody chorzowski dąb będzie chroniony przed niszczeniem czy uszkadzaniem. Nie wolno będzie także w jego pobliżu zniekształcać rzeźby terenu, uszkadzać gleby czy umieszczać tablic reklamowych.

Obecnie w Chorzowie jest tylko jeden pomnik przyrody, to skupisko 30 kasztanowców białych (Aesculus hippocastanum) rosnących w Parku pod Kasztanami pomiędzy ulicami Kilińskiego i Krzywą. Zespół drzew został ustanowiony pomnikiem przyrody decyzją Rady Miasta Chorzów w czerwcu 2006 roku. 

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • Łukasz

    Szkoda, że na Chorzowskim Rynku nie ma już żadnego pomnika przyrody - tam wygrał Chorzowski biznes

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.