Wiadomości z Chorzowa

Chorzów bierze pożyczkę na ograniczanie niskiej emisji

 • Dodano: 2020-03-22 13:30

Chorzów chce zaciągnąć 600 tys. złotych pożyczki na program ograniczania niskiej emisji. Uchwała w tej sprawie będzie rozpatrywana na najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów. 

Chorzowscy radni w przyszłym tygodniu zajmą się uchwałą w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie realizacji zadania pn. "Program ograniczenia niskiej emisji dla budynków wielorodzinnych na terenie Miasta Chorzowa na lata 2020 - 2021". Chodzi o kwotę 600 tys. złotych, a pożyczka ma zostać spłacona w latach 2022 - 2031.

- Podjęcie uchwały przez Radę Miasta Chorzów, wyrażającej wolę zaciągnięcia pożyczki jest warunkiem niezbędnym do podpisania umowy o dofinansowanie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Ograniczanie niskiej emisji, to lepsza jakość powietrza w Chorzowie

To kolejne środki, dzięki którym może się poprawić jakość powietrza w Chorzowie. W lutym na ten cel miasto otrzymało 2,5 mln złotych dotacji z Unii Europejskiej. Dzięki temu 10 chorzowskich budynków przejdzie gruntowną modernizację. W zakres prac wchodzi m.in. podłączenie mieszkań do miejskiej sieci centralnego ogrzewania lub zamontowanie kotłów gazowych, docieplenie ścian i stropów oraz wymiana okien. 

- Szacujemy, że dzięki tym pracom remontowane budynki będą emitowały o 66% dwutlenku węgla mniej. Zwiększy się też komfort życia mieszkańców, a ich rachunki powinny być niższe – podkreślał Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Prace zaplanowano w budynkach przy ul. Powstańców 77-93 i ul. Gdańskiej 23A. Całkowity koszt termomodernizacji to 3,2 mln złotych.
 

Komentarze (9)    dodaj »

 • Wikta

  Proponuję przyjrzeć się trucicielem z osiedla domków,przy Jesionowej,Klonowej,Jodłowej itd,sklepowi z artykułami budowlanymi i Caritasowi w Chorzowie Batorym.Wszyscy w jednym miejscu, palą nie wiadomo czym, smród jest straszny.Niska emisja wciska Nam się do mieszkań.Czas zrobić z tym porządek,czekamy na działanie odpowiedzialnego urzędu.Koniec gadania,pora działania

 • Wanda Sułkowska

  Wikta! Na co czekasz? Masz dostęp do sieci nawiąż kontakt z WIOŚ - to jest pierwsze. Zatrudnij Radnego Miejskiego z Twojego okręgu i innych też. Mają dyżury... Zorganizujcie Lokalną Grupę Wspólnotową - to wyglada niepozornie, ale to jest siła! Centrum Zarządzania Kryzysowego! GIG Instytut Ochrony Środowiska, też pomocny. Nikt tego za Ciebie nie zrobi, weż sie do dzieła, inaczej szybciej umrzesz. Nie licz na UM, oni działają na rzecz aktywnych, potrzeby są ogromne, a mozliwości - jakie są.

 • Wanda

  Teraz masz czas na kontakt elektroniczny z urzędami. Radzę -redaguj pisma z opisem sytuacji i wysyłaj. Może masz kogoś w sąsiedzkim otoczeniu ( sozolog, prawnik, nauczyciel przyrody) ...razem łatwiej

 • emeryt

  Zadłużą Chorzów ustawią się w spółkach a potem zrzucą winę na PIS. To taktyka PO i KOD

 • Mack

  Co za bzdury. PGM w każdym pomieszczeniu każe stawiać piece na węgiel a wy piszecie o o ekologi. Masakra.

 • Lokator PGM

  W zeszłym roku lokatorzy budynku PGM, w którym mieszkam, złożyli wniosek o przeciągnięcie do naszego budynku centralnego..Zarząd PGM odmówił, bo lokatorzy z budynku obok nie byli zainteresowani...

 • Wanda Sułkowska

  To nie w dwutlenku węgla problem. Niska emisja to 40 metrowa warstwa powietrza w której kumulują sie tlenki azotu, związki siarki, zawieszone pyły PM 2,5; PM 10; i najstraszniejsze: benzo(a)piren, a my to produkujemy ogrzewając piecami nasze "komfortowe" mieszkanka. Dwutlenek węgla to gaz cieplarniany, temat dla klimatologów.

 • Mieszkaniec

  Kotala oddej kasa za te wypłacone nielegalnie premie oraz niech wiceprezydent odda odprawe bo dalej robi zwolij połowa tych nieudaczników z urzędu miasta bo nic nie robią ino kawa piją to weźmiesz ino połowa tej pożyczki

 • Antytalent

  Mieszkaniec, weź coś na uspokojenie i więcej życzliwości :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również