Wiadomości z Chorzowa

Chorzów chce zawiesić programy profilaktyki zdrowotnej. Radni się na to zgodzą?

 • Dodano: 2022-12-14 13:30

Podczas grudniowej sesji Rady Miasta Chorzów radni będą głosować nad dwoma projektami uchwał dotyczących profilaktyki zdrowotnej. Miasto chce zawiesić ich finansowanie. Dlaczego?

Na liście projektów uchwał, które mają zostać poddane głosowaniu podczas czwartkowej – ostatniej w tym roku – sesji chorzowskiej Rady Miasta znalazły się dwie dotyczące wstrzymania realizacji programów profilaktyki zdrowotnej.

Chodzi w tym przypadku o dwa programy - profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2020 – 2023, a także wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci w wieku 5 lat zamieszkałych na terenie Miasta Chorzów na lata 2021 – 2025. Powód? Niestety, najbardziej oczywisty – miejskie finanse.

Programy profilaktyki zdrowotnej w Chorzowie zostaną zawieszone?

W przypadku braku możliwości finansowania lub ograniczenia środków finansowych na realizację programu polityki zdrowotnej podmiot, który go opracował, wdrożył, realizuje i finansuje, może zawiesić, w całości lub w części, realizację i finansowanie tego programu, jednak nie dłużej niż na okres 2 lat. W związku z powyższym, z uwagi na brak środków finansowych na realizację „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2020-2023” zawiesza się jego realizację w całości, do dnia 31 grudnia 2022 r. – czytamy w uzasadnieniu obu projektów uchwał.

Warto przypomnieć, że w poprzedniej edycji programu związanego z dziecięcą okulistyką – na lata 2018-2020 – miasto zostało nominowane w konkursie Zdrowy Samorząd. Zgodnie z przyjętą uchwałą 27 sierpnia 2020 roku grupą docelową programu jest blisko 99 tysięcy dzieci mieszkających w Chorzowie.

Odpowiednia korekcja wady u dzieci, jeszcze przed rozpoczęciem nauczania szkolnego, może zapobiec opóźnieniu w rozwoju psychoruchowym dziecka oraz uchronić przed problemami w nauce czytania i pisania. Na przestrzeni 5 lat w Chorzowie nadal przybywa nowych zachorowań związanych z chorobami wzroku, podobnie jak w Polsce i województwie śląskim – informowano w komunikacie z 30 stycznia 2020 r.

Komentarze (4)    dodaj »

 • jjm

  Może na profilaktykę nie będzie, ale na bank będzie kilka mln na pensje piłkarzy. To przecież najważniejsze aby chłopcy zarabiali godnie. Ci sami ludzie z PO narzekają (i słusznie) na kasę na tvp.

 • Dariusz

  No właśnie, 2 mln na zakup akcji Ruchu się znalazło. Chory kraj

 • Kora

  Zwolnić połowę zbędnych urzędasów I kasa się znajdzie!

 • SH

  A skąd w Chorzowie „99 tysięcy dzieci” ? :) Pytanie do redakcji - ilu waszym zdaniem Chorzów ma mieszkańców?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również