Wiadomości z Chorzowa

Chorzów darmowo odda zabytkowy ratusz w Hajdukach. Neobarokowy zabytek zostanie uratowany?

 • Dodano: 2023-03-23 12:30

Dawny ratusz w Chorzowie Batorym trafi w nowe ręce? Po tym, jak miasto przejęło gmach urzędu w 2018 roku za kwotę 2,7 mln złotych nie udało się znaleźć inwestora do odrestaurowania budynku i przeznaczenia go na nowy cel. Neobarokowym zabytkiem zainteresowany jest Sąd Rejonowy w Chorzowie.

Sprawa neobarokowego ratusza w Chorzowie Batorym sięga kilka lat wstecz – pięć lat temu miasto finalnie udało się przejąć od prywatnego właściciela budynek po dawnym urzędzie. Dzierżawcą gmachu miała stać się Fundacja Giesche, będącej autorem renowacji Fabryki Porcelany w Katowicach. Kiepski stan techniczny budynku sprawił, że fundacja wycofała się z inwestycji.

Po przejęciu ratusza miasto nie tylko starało się znaleźć pomysł na zagospodarowanie terenu, ale również konieczny był remont pokrycia dachowego. Udało się go przeprowadzić dwa lata temu. Mimo kompleksowego remontu dachu wraz z modernizacją gzymsów, dekoracji, wymianą rynien, płotków i okien nie udało się znaleźć inwestora gotowego go przejęcia nieruchomości.

Sąd Rejonowy w Chorzowie przejmie budynek ratusza w Batorym?

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta zaplanowanej na 30 marca radni podejmą decyzję o zbyciu nieruchomości nieodpłatnie na rzecz Sądu Rejonowego w Chorzowie. Ma być to forma darowizny na cele publiczne, dokonywanej między Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego. Do Rady Miasta wpłynął już projekt uchwały „w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości stanowiących własność Miasta Chorzów, położonych w Chorzowie przy ul. Ratuszowej 3 i ul. Ratuszowej 5”. Chodzi nie tylko o liczący 2.680,95 mkw. budynek, ale również o działkę powierzchni 549 mkw., której przeznaczeniem ma być parking.

Sąd Rejonowy w Chorzowie zainteresowany jest pozyskaniem ww. nieruchomości na potrzeby własnej działalności. Gmach dawnego ratusza jest alternatywą dla dotychczas najmowanych przez ten sąd powierzchni biurowych. Sąd Rejonowy w Chorzowie działa jako jednostka budżetowa nieposiadająca osobowości prawnej, stanowiąc tzw. statio fisci Skarbu Państwa. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej nabywają nieruchomości - na własność lub w użytkowanie wieczyste Skarbu Państwa. Jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, uzyskują do nabytych nieruchomości trwały zarząd z mocy prawa z dniem ich nabycia – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Budynek jest objęty ochroną konserwatorską

Neobarokowy gmach został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhutte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 roku stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Do 2018 roku gmach pozostawał w rękach prywatnych.

Budynek wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Nr WUOZ-KL/4160/5728/67/03/04 z dnia 26 lutego 2004 r. pod numerem rejestru A/113/04. Nieruchomość objęta jest strefą pełnej ochrony konserwatorskiej „A”.

Google NewsSubskrybuj mojChorzow.pl z Google News

Komentarze (11)    dodaj »

 • Marek

  To będzie tak samo jak z wieloma zabytkami i chorzowskimi kamienicami. Miasto nie robi nic a dewastacja następuje z roku na rok. Prezydent i cała jego świta to zdewaluowani politykierzy, ludzie, którzy tak naprawdę nie dbają o rozwój miasta a o pojemność swoich kieszeni. Najbliższe wypory pokażą wszystko i oby...choć ci miejscy funkcjonariusze i tak mają zapewnione posadki CHSM, PGM, WODOCIĄGI ITP tam usadowią się spady miejskie.

 • Oliwia

  Budynek jak najbardziej po odrestaurowaniu nadaje się na gmach sądu. Żal patrzeć jak niszczeje takie cudo, ale...Czy Skarb Państwa nie nakradł na tyle dużo aby odkupić ten budynek od miasta? Czy zaraz się okaże, że jednak nie warto tego remontować i jakiś Obajtek czy Morawiecka to kupi za przysłowiową złotówkę? I może najwyższy czas zmienić gospodarza tego miasta? Zamiast wyrzucać pieniądze w błoto - bo takie są inwestycje naszych włodarzy patrząc na przestrzeni kilku lat - mogliby zrobić w końcu coś pożytecznego i uratować ten zabytek (chociaż jeden, bo resztę już dawno sprzeniewierzyli i oddali na straty w ręce prywatne). Z ciekawością będę się temu przyglądać...

 • Chorzów Batory

  Właśnie tak się ratuje zabytki. Dopiero niedawno został kupiony przez Miasto i ma szansę dostać nowe życie, oby się udało. Trzymam kciuki.

 • No

  Te rudery co w nich mieszkamy też powinni nam podarować a nie ino kasa brać od nos. A jakby nie lokatory to wszystko już by się zawaliło, czasem to chyba ino na tapetach te domy sie trzymają

 • ab

  Ciekawe, czy na działce "obok" powstanie wielopoziomowy parking zabezpieczający potrzeby Sądu, ale też okolicznych mieszkańców i ewentualnych pasażerów dworca kolejowego "Batory". Czy też miasto pójdzie na bylejakość ( byle problem "z głowy") ?Ile jest w mieście - dzielnicach parkingów dla lokalnej społeczności ?

 • Ślązak

  Czuje przekręt!

 • Heh

  To donieś na sąd. Heh

 • Gosia

  Wydano 2,7mln zł z kasy miasta, ileś tam na te prace zabezpieczające, czyli mieszkańcy za to zapłacili. Teraz urząd miasta chce to przekazać w formie darowizny, jednostce samorządowej, która będzie zwolniona z podatku?! Urząd miasta powinien zapytać mieszkańców czy godzą się na taką darowiznę i czy powinna być opodatkowana.

 • ChBatory

  Za uratowanie historycznego Ratusza to mała kwota. Nie chodzi jedynie o renowację, ale także o nadanie nowej funkcji i późniejsze utrzymanie. Myślę, że renowacja wyniesie ponad 30 mln zł, czyli to dobra decyzja. Jeżeli masz lepszy pomysł to napisz.

 • Sebastian

  Cała okolica z roku na rok podupada. Kiedyś były jeszcze sklepy. Teraz brudno, zabite dechami witryny, tylko Żabki, menele , dresy i kebaby. Ot takie historyczne centrum Wielkich Hajduk.

 • Ino Ruch

  Najważniejsze to Ruch Chorzów. Co ten budynek. Najważniejszy jest Ruch. Ino Ruch

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również