Dawny ratusz w Chorzowie Batorym trafi w nowe ręce? Po tym, jak miasto przejęło gmach urzędu w 2018 roku za kwotę 2,7 mln złotych nie udało się znaleźć inwestora do odrestaurowania budynku i przeznaczenia go na nowy cel. Neobarokowym zabytkiem zainteresowany jest Sąd Rejonowy w Chorzowie.
Sprawa neobarokowego ratusza w Chorzowie Batorym sięga kilka lat wstecz – pięć lat temu miasto finalnie udało się przejąć od prywatnego właściciela budynek po dawnym urzędzie. Dzierżawcą gmachu miała stać się Fundacja Giesche, będącej autorem renowacji Fabryki Porcelany w Katowicach. Kiepski stan techniczny budynku sprawił, że fundacja wycofała się z inwestycji.
Po przejęciu ratusza miasto nie tylko starało się znaleźć pomysł na zagospodarowanie terenu, ale również konieczny był remont pokrycia dachowego. Udało się go przeprowadzić dwa lata temu. Mimo kompleksowego remontu dachu wraz z modernizacją gzymsów, dekoracji, wymianą rynien, płotków i okien nie udało się znaleźć inwestora gotowego go przejęcia nieruchomości.
Sąd Rejonowy w Chorzowie przejmie budynek ratusza w Batorym?
Podczas najbliższej sesji Rady Miasta zaplanowanej na 30 marca radni podejmą decyzję o zbyciu nieruchomości nieodpłatnie na rzecz Sądu Rejonowego w Chorzowie. Ma być to forma darowizny na cele publiczne, dokonywanej między Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego. Do Rady Miasta wpłynął już projekt uchwały „w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości stanowiących własność Miasta Chorzów, położonych w Chorzowie przy ul. Ratuszowej 3 i ul. Ratuszowej 5”. Chodzi nie tylko o liczący 2.680,95 mkw. budynek, ale również o działkę powierzchni 549 mkw., której przeznaczeniem ma być parking.
Sąd Rejonowy w Chorzowie zainteresowany jest pozyskaniem ww. nieruchomości na potrzeby własnej działalności. Gmach dawnego ratusza jest alternatywą dla dotychczas najmowanych przez ten sąd powierzchni biurowych. Sąd Rejonowy w Chorzowie działa jako jednostka budżetowa nieposiadająca osobowości prawnej, stanowiąc tzw. statio fisci Skarbu Państwa. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej nabywają nieruchomości - na własność lub w użytkowanie wieczyste Skarbu Państwa. Jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, uzyskują do nabytych nieruchomości trwały zarząd z mocy prawa z dniem ich nabycia – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Budynek jest objęty ochroną konserwatorską
Neobarokowy gmach został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhutte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 roku stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Do 2018 roku gmach pozostawał w rękach prywatnych.
Budynek wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Nr WUOZ-KL/4160/5728/67/03/04 z dnia 26 lutego 2004 r. pod numerem rejestru A/113/04. Nieruchomość objęta jest strefą pełnej ochrony konserwatorskiej „A”.