Wiadomości z Chorzowa

Donald Tusk w Chorzowie mówił o „babciowym”. Nowa pomoc socjalna ma wynieść 1500 zł

 • Dodano: 2023-03-25 10:00

Donald Tusk od ponad tygodnia przebywa w województwie śląskim. Lider Platformy Obywatelskiej spotkał się z mieszkańcami Bytomia, Chorzowa, Siemianowic, Częstochowie czy Katowic. Podczas każdego z tych spotkań przekonuje wyborców do wsparcia Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach parlamentarnych. "Chcę przywrócić sens pracy" - mówił lider PO, przybliżając zasady "babciowego".

Spotkanie Donalda Tuska z Seniorami w Chorzowie

W piątek, 24 marca, lider PO Donald Tusk spotkał się z chorzowskimi seniorami. Rozmawiano między innymi o "babciowym", nowych regulacjach związanych z chorobowym, działalnością gospodarczą czy 9 proc. składce zdrowotnej.

- Czuje się tu trochę jak członek waszej społeczności, chociaż jestem z dalekiej północy, z Gdańska, ale bardzo do mnie przemawia nazwa tego miejsca, w którym się znajdujemy - Centrum Integracji Społecznej – mówił Donald Tusk.

Jak zaznaczył, idea integracji społecznej jest mu bliska, odkąd został dziadkiem. Przypomniał o projekcie, który zapowiedział podczas wizyty w Częstochowie, czyli o tzw. „babciowym”.

- „Babciowe” dotyczy integracji międzypokoleniowej w najbardziej dobitnym sensie. Mówimy tu o potrzebie, która jest zarówno potrzebą małego dziecka – wnuczki/wnuczka, matki, która opiekując się swoimi maleństwami od rodzenia, często chciałaby szybciej wrócić do pracy nie tylko ze względów finansowych, ale często dlatego, że jest to jej pasja, chce mieć możliwość wolnego wyboru, ale dotyczy to też babć i dziadków – mówił Donald Tusk.

Jak zaznaczył szef PO, każda mama, która chciałaby po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wrócić do pracy, dostawałaby 1500 zł miesięcznie, którą przeznaczyłaby na opiekę nad swoim maleństwem – mogłaby opłacić za to żłobek, nianię lub podzielić się pieniędzmi z babcią.

- To nie jest żadne rozdawnictwo czy darowizna. Mówimy o sytuacji, w której ktoś chce wrócić do pracy, realizować swoje ambicje, pomysły na życie, nie chce żyć na czyjś koszt – podkreślił przewodniczący PO.

Zobaczcie relację ze spotkania!

Zaznaczył, że wokół „babciowego” zrobiło się dużo szumu i emocji. Nowa pomoc socjalna jest już szeroko komentowana. Zgodnie z pomysłami PO „babciowe” byłoby wypłacane do czasu kiedy dziecko będzie mogło pójść do przedszkola, czyli do czasu ukończenia 3. roku życia. 

- Polska babcia będzie czuła, że jej opieka jest doceniona, a nie stracą na tym finanse publiczne – przekonywał Tusk.

Podczas spotkania zarzucono, że to kolejne rozdawnictwo pieniędzy i sposób na przekonanie wyborców do głosowania na PO.

- Zaraz inni wyskoczą z "dziadkowym". To nie na tym polega, żeby przekupywać ludzi. Trzeba mieć konkretny program - wskazała jedna z uczestniczek spotkania.

Donald Tusk odpierał zarzuty, wskazując, że "istotą jego przesłania jest przywrócenie wiary w to, że praca ma sens i, że ci, którzy pracują, żyją z tego tytułu lepiej, że praca musi się opłacać".

- To realna pomoc dla każdego rodzica. To odpowiedź na lukę  demograficzną  i brak rąk do pracy. Rodzice mogą pracować,  rozwijać się zawodowo, płacić podatki, tym samym zwracać to,  co otrzymali od państwa. To też realna  inwestycja w potencjalną   poprawę demografii. Realna propozycja dla kobiet, które chcą wrócić na rynek pracy – wskazuje Urszula Koszutska, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego.

Do projektu zaprezentowanego przez lidera PO odnieśli się politycy Prawa i Sprawiedliwości. Barbara Socha, wiceszefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, wskazała, że podobne wsparcie jest już udzielane rodzicom.

- To, co Donald Tusk wymyślił, już od roku funkcjonuje. „Babciowe” to suma 500+ i RKO (1000 zł miesięcznie) na dowolną opiekę, razem 1500 zł. Babciom dodatkowo opłacamy połowę składek emerytalnych, a powrót do wieku emeryt to 7 lat więcej na czas z wnukami – napisała Barbara Socha na Twitterze.

Z kolei Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, że „Donald Tusk nieśmiało obiecuje 1,5 tys. zł "babcinego", @pisorgpl wprowadził i gwarantuje 120 tys. zł do 18. roku życia dziecka (#500plus + Rodziny #KapitałOpiekuńczy). My działamy, nie rzucamy słów na wiatr”.


Źródło: spotkanie z Donaldem Tuskiem w Chorzowie, Redakcja

Komentarze (10)    dodaj »

 • Jolka

  Lepiej jakby dał godziwe wynagrodzenia ludziom pracującym, zamiast obiecywać zaś jednej grupie ludzi. Teraz nie raz podopieczni mopsu dostają tyle lub więcej, co najniższe wynagrodzenie i śmieją się z uczciwie pracujących

 • Mieszkaniec

  Dziwne, mężyk stanu Donaldu Tusku o Dekalogu i Jezusie Chrystusie w naszym mieście niczego nie gadał.To może coś powiedział o mordowaniu nienarodzonych dzieci jako jedenastym przykazaniu jego diabolicznego dekalogu.Żałosny łgarz, pajac i ignorant który z interesami Polski i Polaków nie ma nic wspólnego.

 • Hrabia

  Jedź do Częstochowy takie brednie wygadywać dewocie

 • Ślązak

  Pamiętamy jego rządy i tym razem nie damy się nabrać!

 • Ehh..

  Jedno trzeba Tuskowi przyznać: ma odwagę jeździć po kraju. Wybory wszystko zweryfikują. Wg. mnie on ciągnie swoich ludzi na dno jak kotwica

 • Potwór

  To co czyni rząd PiS dla Polaków to w zupełności wystarczy.Jeżeli ktoś próbuje dzielić Polaków to nie zasługuje na szacunek.Polacy mają dobrą pamięć, podwyższenie wieku emerytalnego to była niewybaczalna decyzja.Tego się nie da zapomnieć, dlatego PiS wygra wybory.

 • chorzowianin

  Trzeba być patriotą i wielkim człowiekiem żeby podejmować tak trudne i niepopularne decyzje. Teraz płacz, że niskie emerytury i każdy kto może dalej chce pracować. Mamy ludzi z ograniczeniami skoro myślą, że podniósł wiek emerytalny bo chciał komuś zrobić nazłość. Oby PiS za zwoje przekręty, łamanie konstytucji, niszczenie wszystkiego nigdy już nie wygrał. Oby poszli siedzieć, ale nie dlatego że jakiś polityk tak powie. Będą oskarżeni i skazani przez niezawisłe sądy.

 • Chorzowianka

  Co do PISu się zgadzam w 100%, ale PO to dokładnie taka sama banda. Nie ma co liczyć, że będzie lepiej. Zamiast znów uprawiać rozdawnictwo - tak jak Pisiory, zdjąć podatek z emerytur i tyle. I skończyć z 500+ na dzieci, krowy, świnie i inne, zlikwidować 13, 14, nie dokładać do nazistowskiej Ukrainy... odłączyć się od tej cholernej UE, nie wykonywać rozkazów Mafioza z Ameryki i odbudować naszą gospodarkę. To jest program, który mogę poprzeć :)

 • Ii

  Tylko jaka partia ma taki program?

 • Wkur..ony

  Dejcie jeszcze dziadkowe i wnusiowe żeby kożdy boł rod. Festiwal obietnic z kożdyj strony, za rok drugo Japonia i żodyn nie bydzie musioł nic robić, kasa z nieba śleci. Brawo politycy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również