Wiadomości z Chorzowa

Chorzów dopiero na 47. miejscu w Rankingu Samorządów 2019

 • Dodano: 2019-10-02 14:00

Chorzów znalazł się dopiero na 47. miejscu w Rankingu Samorządów 2019 „Rzeczpospolitej” w kategorii miast na prawach powiatu. Dla rządzących miastem tak słaby wynik w tym rankingu jest zaskoczeniem.

Wśród miast na prawach powiatu w rankingu dziennika „Rzeczpospolita” sklasyfikowano 65 samorządów. Pod uwagę brano trzy główne kategorie: trwałość społeczna (10,87 punktów dla Chorzowa), trwałość środowiskowa (4,07 punktów) oraz jakość zarządzania i współpraca (1 punkt). W sumie Chorzów otrzymał 24,59 punktów, co dało miastu 47. miejsce w Rankingu Samorządów 2019.

Władze miasta są zaskoczone wynikiem Chorzowa w Rankingu Samorządów 2019

- Wynik w rankingu jest dla nas zaskoczeniem, ponieważ w podobnym zestawieniu (Wspólnota, Bogactwa samorządów) Chorzów znalazł się na 20 miejscu, wyprzedzając m.in. Zabrze, Bytom, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Mysłowice, Piekary Śląskie i Świętochłowice. Warto zaznaczyć, że część czynników, które brano pod uwagę w ostatnim zestawieniu miało charakter miękki. Ocenie nie podlegały tylko twarde dane, co mogło wpłynąć na dużą różnicę w obu rankingach. Równocześnie zdajemy sobie sprawę, że przed Chorzowem jest jeszcze wiele wyzwań, związanych m.in. z walką ze smogiem – tłumaczy Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Chorzów.

Wynik Chorzowa w rankingu „Rzeczpospolitej” jest lepszy niż w ubiegłym roku – wtedy miasto było na 52. miejscu, ale w 2017 roku dziesięć pozycji wyżej niż teraz. 

Najlepszy w Rankingu Samorządów w naszym regionie okazał się Rybnik

Zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu został Sopot, za nim są Rybnik i Zielona Góra. Przed Chorzowem znalazło się także wiele innych miast z naszego regionu, m.in.: Gliwice (11. miejsce), Katowice (17. miejsce), Ruda Śląska (26. miejsce), Piekary Śląskie (32. miejsce) czy Siemianowice Śląskie (46. miejsce). Tuż za Chorzowem, na 48. pozycji znalazł się Bytom, dalej są także Świętochłowice (59. miejsce), a ranking zamykają Mysłowice (65. miejsce).

W Rankingu Samorządów oceniany jest zrównoważony rozwój lokalnej wspólnoty

Redakcja „Rzeczpospolitej” od 15 lat ocenia dokonania lokalnych władz. Zasady Rankingu Samorządów ustala kapituła, której przewodniczy były premier Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych i pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

- Pod uwagę bierzemy szereg wskaźników, pochodzących z ogólnie dostępnych baz danych oraz odpowiedzi samorządów udzielonych w e-ankiecie. Dotyczą one ich działań w kluczowych obszarach, które przesądzają o trwałym, zrównoważonym rozwoju lokalnej wspólnoty. Strategiczne kategorie tych działań dotyczą trwałości ekonomiczno-finansowej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz jakości zarządzania. Zgodnie w przyjętą przez kapitułę metodologią, wychodzimy z założenia, że odpowiedzialny rozwój opiera się na zrównoważeniu różnych potrzeb mieszkańców, z jednoczesnym uwzględnieniem interesów przyszłych pokoleń – czytamy na stronie „Rzeczpospolitej”

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • emeryt

  Jaka władza takie miejsce. Sprzedać , nie dotrzymać umowy wyborczej, prywata. To cechy tej władzy

 • Yo

  W tym całym rankingu brakuje najważniejszego kryterium, mianowicie jak żyje sie mieszkańcom. Cała reszta jest mniej ważna.

 • chorzowsky

  No bo to ranking, który miał wyjść tak, jak sobie mądrale z gazety założyli. Trzeba było dopasować kryteria do wyniku ;)

 • Klimatka

  Dlaczego Chorzów nie przystąpił do programu Stop Smog? Jest tam dobrze?

 • Gł

  Bo rządzą stare pryki którym już mało życia zostało i mają na to wyebane.

 • Pit

  Żadnych publicznych pieniędzy do biznesu pt. Ruch! Gdzie służby?

 • Antytalent

  Służby już siedzą w ratuszu, nie śledzisz informacji.

 • miro

  To, że siedzą (o ile siedzą) nic jeszcze nie znaczy. CBA zaraz po ubiegłych wyborach buszowała po wszelkich urzędach gdzie rządzi PO i co? I nic nie znaleźli.

 • AntyPiS

  Wierzysz w te bzdury, które piszą PiSowskie gadzinówki???

 • fikmik

  Bardzo ale to bardzo chciałbym się dowiedzieć jakie to służby.

 • Yo

  Poinformuj sam odpowiednie to bedziesz wiedzial. Tylko pytac umiesz? Na portalu anonimowo to kazdy jest mocny.

 • Harcerz

  To wyraźny sygnał dla samorządu że jest jeszcze wiele do zrobienia. Nie ma co być zaskoczonym, brać się do roboty i poprawiać wykazane słabe punkty. Swoją drogą taki np projekt rynku w ocenie mieszkańców okazał się porażką więc należy się zastanowić czy tego typu decyzje nie poddawać pod głosowanie mieszkańców w sieci. Mieszkańcy oczekuja szerokiej debaty nt klubu Ruch, którego finansowanie wzbudza sporo kontrowersji, w obecnej sytuacji klubu i miasta budowa nowego stadionu jest absurdalna. Czuwaj

 • Monika

  Mnie się rynek podoba.

 • chorzowsky

  Skąd masz taką wiedzę, że projekt rynku okazał się porażką w ocenie mieszkańców? Jakieś badania robiłeś? Ja widzę, że mieszkańcy chętnie tam spędzają czas. A co do budowy stadionu, to - jeżeli są wątpliwości - powinno być w tej sprawie przeprowadzone referendum.

 • Yo-Yo

  Poinformuj sam odpowiednie to bedziesz wiedzial. Tylko pytac umiesz? Na portalu anonimowo to kazdy jest mocny.Yo2019-10-04 09:13

 • Wolny KLZ.

  Widać,że zabolało ale prawda jest brutalna.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.