Chorzów znalazł się dopiero na 47. miejscu w Rankingu Samorządów 2019 „Rzeczpospolitej” w kategorii miast na prawach powiatu. Dla rządzących miastem tak słaby wynik w tym rankingu jest zaskoczeniem.
Wśród miast na prawach powiatu w rankingu dziennika „Rzeczpospolita” sklasyfikowano 65 samorządów. Pod uwagę brano trzy główne kategorie: trwałość społeczna (10,87 punktów dla Chorzowa), trwałość środowiskowa (4,07 punktów) oraz jakość zarządzania i współpraca (1 punkt). W sumie Chorzów otrzymał 24,59 punktów, co dało miastu 47. miejsce w Rankingu Samorządów 2019.
Władze miasta są zaskoczone wynikiem Chorzowa w Rankingu Samorządów 2019
- Wynik w rankingu jest dla nas zaskoczeniem, ponieważ w podobnym zestawieniu (Wspólnota, Bogactwa samorządów) Chorzów znalazł się na 20 miejscu, wyprzedzając m.in. Zabrze, Bytom, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Mysłowice, Piekary Śląskie i Świętochłowice. Warto zaznaczyć, że część czynników, które brano pod uwagę w ostatnim zestawieniu miało charakter miękki. Ocenie nie podlegały tylko twarde dane, co mogło wpłynąć na dużą różnicę w obu rankingach. Równocześnie zdajemy sobie sprawę, że przed Chorzowem jest jeszcze wiele wyzwań, związanych m.in. z walką ze smogiem – tłumaczy Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Chorzów.
Wynik Chorzowa w rankingu „Rzeczpospolitej” jest lepszy niż w ubiegłym roku – wtedy miasto było na 52. miejscu, ale w 2017 roku dziesięć pozycji wyżej niż teraz.
Najlepszy w Rankingu Samorządów w naszym regionie okazał się Rybnik
Zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu został Sopot, za nim są Rybnik i Zielona Góra. Przed Chorzowem znalazło się także wiele innych miast z naszego regionu, m.in.: Gliwice (11. miejsce), Katowice (17. miejsce), Ruda Śląska (26. miejsce), Piekary Śląskie (32. miejsce) czy Siemianowice Śląskie (46. miejsce). Tuż za Chorzowem, na 48. pozycji znalazł się Bytom, dalej są także Świętochłowice (59. miejsce), a ranking zamykają Mysłowice (65. miejsce).
W Rankingu Samorządów oceniany jest zrównoważony rozwój lokalnej wspólnoty
Redakcja „Rzeczpospolitej” od 15 lat ocenia dokonania lokalnych władz. Zasady Rankingu Samorządów ustala kapituła, której przewodniczy były premier Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych i pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.
- Pod uwagę bierzemy szereg wskaźników, pochodzących z ogólnie dostępnych baz danych oraz odpowiedzi samorządów udzielonych w e-ankiecie. Dotyczą one ich działań w kluczowych obszarach, które przesądzają o trwałym, zrównoważonym rozwoju lokalnej wspólnoty. Strategiczne kategorie tych działań dotyczą trwałości ekonomiczno-finansowej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz jakości zarządzania. Zgodnie w przyjętą przez kapitułę metodologią, wychodzimy z założenia, że odpowiedzialny rozwój opiera się na zrównoważeniu różnych potrzeb mieszkańców, z jednoczesnym uwzględnieniem interesów przyszłych pokoleń – czytamy na stronie „Rzeczpospolitej”