Wiadomości z Chorzowa

Chorzów zajął 18. miejsce w rankingu rowerów miejskich

  • Dodano: 2019-07-22 16:00

Chorzów zajął 18. miejsce w Rankingu Systemów Rowerów Miejskich 2019. Ranking obejmuje 39 miast z całej Polski. Pierwsza trójka to Warszawa, Kołobrzeg i Łódź. W naszym regionie najlepiej wypadły Katowice, które są o cztery miejsca wyżej niż Chorzów. Najgorzej ze wszystkich miast zostało ocenione Zabrze. 

Ranking przygotowano na zlecenie dadelo.pl, pod uwagę brano m.in. ilu mieszkańców przypada na jeden rower, zagęszczenie stacji rowerowych czy stawki za wypożyczenie roweru, ale także długość  ścieżek rowerowych oraz stacje napraw.

Chorzowski Kajteroz w połowie stawki rankingu

W klasyfikacji ogólnej chorzowski Kajteroz zajął 18. miejsce i otrzymał w sumie 226 pkt, co plasuje miasto w połowie stawki. Na jeden rower miejski w Chorzowie przypada 724 mieszkańców, co daje miastu 19 miejsce. Jeżeli chodzi o zagęszczenie stacji, to Kajteroz jest najlepszy w regionie i zajmuje 13 miejsce. Bezkonkurencyjne w tej kategorii są systemy wyposażone w rowery 4. generacji, które działają bez stacji, tak jest m.in. w Warszawie, Rzeszowie czy Giżycku.

- Poza technicznymi zmianami na przykład w napędzie, rowery takie charakteryzują się tym, że można je zostawiać w specjalnych strefach wyznaczonych do tego w mieście, a nie jak było do tej pory w stacjach dokujących. Jest to duże ułatwienie dla rowerzystów, którzy dzięki takiemu rozwiązaniu nie są uzależnieni do liczby i rozłożenia stacji w mieście – podaje strona dadelo.pl

Jedynie 2% mieszkańców Chorzowa korzystało z rowerów miejskich

Do systemu rowerów miejskich w Chorzowie zapisanych jest jedynie 2% mieszkańców miasta, co daje 22 miejsce w rankingu. Średnia jeden mieszkaniec Chorzowa wypożyczył rower 3 razy, co też plasuje miasto w końcówce rankingu. To dane za ubiegły rok, a Kajteroz ruszył dopiero w październiku 2018, więc dziś te wskaźniki z pewnością są wyższe. 

Chorzów na 3. miejscu w długości dróg rowerowych

Jeżeli chodzi o stosunek długości dróg rowerowych do dróg publicznych to wynik Chorzowa jest zaskakujący. Według rankingu dadelo.pl to aż 38%, co daje miastu 3 miejsce w rankingu. Jedna stacja naprawy rowerów przypada tu na 17 kilometrów kwadratowych, co w tej kategorii daje miastu 11 miejsce.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • rowerzysta

    Coś mało wiarygodny ten ranking - Chorzów na 3 miejscu w długości ścieżek rowerowych? Kto to liczył?

  • Marcin

    Chyba policzyli te wszystkie pseudościeżki na chodnikach.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.