Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Górnik po wypadku na kopalni potrzebuje protezy. Trwa zbiórka pieniędzy!

 • Dodano: 2019-04-03 17:15, aktualizacja: 2019-04-29 07:01

48-letni Zbyszek z Chorzowa stracił nogę podczas zmiany na kopalni. By odzyskać sprawność pozwalającą na normalne funkcjonowanie mężczyzna potrzebuje nowoczesnej protezy. To koszt ponad 240 tys. zł!

To był ciepły wrześniowy wieczór. Zbyszek, mój mąż, właśnie zaczynał popołudniową zmianę w kopalni. Dzień jak co dzień. Gdy zadzwonił telefon, nie podejrzewałam niczego złego. Nie wiedziałam, że doszło do wypadku. Męża wciągnęła maszyna wydobnicza, wyrwała mu prawą nogę. Stracił morze krwi, jego stan był krytyczny – wspomina żona Zbigniewa Szyperskiego, 48-letniego mieszkańca Chorzowa.

Do wypadku doszło 24 września 2018 roku w kopalni w Czechowicach-Dziedzicach podczas remontu kombajnu chodnikowego. Jeden z pracowników, który mimo tego, że nie miał do tego uprawnień, uruchomił maszynę.

Kombajn wciągnął pana Zbigniewa aż po miednicę. Ruch maszyny połamał całą dolną część ciała i mało brakowało, by mężczyzna zginął. Kombajn wyrwał prawą nogę górnika i rozdarł pachwinę. Dodatkowo, doszło do urazu nerki i uszkodzenia żeber. Chorzowianin stracił mnóstwo krwi i – jak przekonuje jego rodzina – żyje tylko dzięki natychmiastowej pomocy kolegów „na dole”. 

Akcja ratownicza trwała ponad godzinę, a mężczyzna, mimo rozdzierającego bólu, pozostał przytomny. Zemdlał dopiero w helikopterze LPR-u. Mimo bardzo kiepskich rokowań lekarzy pan Zbigniew po wielogodzinnej operacji wybudził się po kilku dniach ze śpiączki farmakologicznej. 

Niestety, jego życie i rodziny zmieniło się na zawsze. Górnik przeszedł kolejne operacje, w tym chirurgię bioder i korektę kikuta. Pierwsze dni po powrocie do domu były najgorsze, jednak pan Zbigniew wciąż cierpi. Pojawiły się bóle fantomowe, klatki piersiowej po wielokrotnym złamaniu żeber i bioder po ich śrubowaniu.

Największym problemem jest jednak brak samej nogi. Potrzebna jest nowoczesna proteza, której koszt wynosi ponad 240 tys. złotych!

Mąż porusza się o kulach, cały ciężar ciała spoczywa na lewej nodze, która powoli tego nie wytrzymujeąŚ Zbyt duże obciążenie powoduje, że zdrowa noga zaczyna się wykrzywiać! Jeśli nie wytrzyma, Zbyszek na zawsze usiądzie na wózku! Nie możemy do tego dopuścić! Proteza jest niezbędnaąŚ Kosztuje fortunę, ale działa jak zwykła noga! Pozwala na schodzenie i wchodzenie po schodach, spacery po nierównym podłożu, noszenie ciężkich przedmiotów, schylanie się, nawet skakanieąŚ Zbyszek będzie mógł wychodzić z domu, stać w kolejce, jeździć autobusem, spacerowa湌 Robić wszystko to, co normalny człowiek! – prosi żona pana Zbyszka.

Tragedię rodziny powiększa uznanie górnika za niezdolnego do pracy. Po 10 latach firma, w której pracował nie przedłużyła mu umowy, mimo że miało być inaczej. Małżonkowie finansowo są pozostawieni sami sobie.

Jak pomóc rodzinie Szyperskich i sfinansować nowoczesną protezę górnikowi z Chorzowa? Wystarczy wpłacić dowolną sumę na konto zbiórki założonej przez żonę pana Zbigniewa. Kliknij TU i pomóż!

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Zbyszek

  Witam, Panie Tomku, przykro mi że też Pan boryka się z aputacja nogi.Niektórzy uważają że proteza za 30-50tys tez jest dobra. W moim przypadku wycena wyniosła ponad 200tys.z kolanem elektronicznym nie elektrycznym. Do tego doszły koszty rehabilitacja, za którą musimy zapłacić, gdyż w tym czasie nie miałem jeszcze przyznanego stopnia niepełnosprawności, oraz prowizja fundacji. Oprócz amutacj mam ześrubowane biodra i przód po złamaniach i rozejsciu spojenia łonowego.A zdrowa noga też wysiada. Więc potrzebuję dobrej protezy aby w przyszłości uniknąć endoproteze i innych problemów, ale napewno by Pan o tym wiedział gdyby uważniej przeczytał powyższy tekst. Mimo wszystko będę szczęśliwy jak nazbieramy na proteze nawet w niższej cenie, bo Wiem że już nigdy nie będę sprawny jak kiedyś ale chciałbym chociaż normalnie funkcjonować i proszę nie odbierać mi tej nadzieji. Pozdrawiam.

 • Ernest

  Moim zdaniem kopalnia powinna wyskakiwac z kasy jest jeszcze PZU...

 • Grzegorz

  Nie kopalnia tylko firma TravianBo tam był zatrudniony Zbyszek I ładowarkę zaloczyl tak samo pracownik trasjan stygar Więc nie widzę winy kopalni

 • Tomek

  Moge polecic protetyka z Tarnowskich gor

 • Tomek

  TA CENA JEST SPORO WYGÓROWANA PROTEZA Z ELEKTRYCZNYM KOLANEZ Z GORNEJ POLKI 150 TYS A WIEM CO MOWIE BO SAM STRACILEM NOGE W LISTOPADZIE 2017 ROKU I TEZ NA KOPALNI

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.