Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Informacje o odbiorze odpadów. Odpowiedzi na najczęstsze pytania

 • Dodano: 2020-02-13 08:15, aktualizacja: 2020-02-13 07:12

W związku z wypowiedzeniem przez Albę umowy na odbiór odpadów, mieszkańcy zadają wiele pytań.

Postaraliśmy się odpowiedzieć na te pojawiające się najczęściej
 

1. Dlaczego Alba zerwała umowę?


Przedstawiciele firmy argumentują to tym, że spółka nie jest w stanie dłużej wykonywać usług zawartych w umowię za kwotę, na którą umówiła się z miastem. Alba tłumaczy to drastycznym wzrostem opłat za zagospodarowanie odpadów oraz koniecznością wnoszenia opłat za recykling. Do tego doszły: podniesienie płacy minimalnej, wzrost cen energii, paliwa oraz obowiązek ewidencji odpadów w Bazie Danych Odpadowych.

2. Co to oznacza?


Miasto Chorzów musi rozpisać nowy przetarg na odbiór odpadów od mieszkańców. W okresie przejściowym nie będzie można skorzystać z usług dodatkowych takich jak zakup bigbagów czy wynajem kontenera.

3. Czy mimo wypowiedzenia umowy śmieci będą odbierane?

Tak. Miasto gwarantuje, że zachowana zostanie ciągłość odbioru odpadów.

4. Czy Alba miała prawo zerwać umowę?

Każdy podmiot ma prawo do wypowiedzenia umowy. Musi się jednak liczyć z karami, które zostały zawarte w umowie, a które nałoży zleceniodawca czyli Miasto. Chorzów będzie egzekwować od Alby kary za zerwanie umowy.

5. Miasto Chorzów jest udziałowcem Alby. Czy nie można było temu zapobiec?

Miasto ma tylko 30 proc. udziałów, nie ma zatem większości do podejmowania decyzji. Zresztą ten niewielki udział sprawia, że Miasto nie ma przedstawiciela w Zarządzie. Znaczący wzrost kosztów odbioru odpadów to problem, z którym zmaga się większość gmin w Polsce. Problemy samorządów zaczęły się po wielu decyzjach, które zapadły w Warszawie.

6. Jakie działania podjęło Miasto?

Zabezpieczyliśmy wywóz śmieci aż do rozstrzygnięcia nowego przetargu. Prezydent poprosił Przewodniczącego Rady Miasta o zwołanie pilnej, nadzwyczajnej sesji Rady. 17 lutego przedstawiciele spółki złożą przed radnymi wyjaśnienia. Jednocześnie w Urzędzie Miasta trwają przygotowania do rozpisania nowego przetargu na odbiór śmieci.

7. Czy wywóz odpadów od przedsiębiorców również jest zabezpieczony?

Na razie tak, jednak po rozstrzygnięciu nowego przetargu, przedsiębiorcy będą musieli indywidualnie zgłaszać się do firm odbierających śmieci. Miasto nie może tego dłużej robić, ponieważ w wyniku rządowych zmian, dopłacać do tego musieliby mieszkańcy.

8. Czy mogą się zmienić stawki za wywóz odpadów?

Na razie zachowane zostaną dotychczasowe stawki. Niewykluczone jednak, że po przetargu, podobnie jak w innych miastach, stawki pójdą w górę. Urząd Miasta będzie jednak robił wszystko, aby ten wzrost był jak najmniejszy.

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • jj

  Przy tej wysokości opłat zacznie się opłacać pakować swoje śmieci w paczkę i pozbywać się je pocztą polską, czy inną firmą kurierską:) Zwłaszcza przy czteroosobowej rodzinie :)

 • ch

  To może umówmy się na jakiś strajk bo inaczej takie podwyżki będą nam fundowane co rok.Te stawki za śmieci to początek obłędu. Podaje się jakieś argumenty, żeby to usprawiedliwić ale jak na to przystaniemy to nie będzie końca. Nie mogą podźwignąć przychodów z innych podatków więc kompensują to pseudopodatkiem od śmieci. Niech władza nauczy się szanować pieniądze, bo na razie tego nie potrafią i wykorzystują prawo silniejszegom żeby wyciągnąć nam z kieszeni!

 • Sss

  Alba bleee nawet nie potrafią koszy na śmieci odstawić na miejsce. Remondis lepszy

 • rybczynska

  To prawda, po opróżnieniu koszy odpychają je byle jak, nikt nie ustawia ich na miejsce.

 • Yaro

  30%udzialow czyli 30 %zysku wraca do miasta koło się zamyka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.