Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Kąpiel w miejskich fontannach może być groźna dla zdrowia

 • Dodano: 2019-06-12 14:00, aktualizacja: 2019-06-12 16:05

W upalne dni miejskie fontanny są pełne dzieci szukających ochłody. Nie inaczej jest w Chorzowie, gdzie najmłodsi szczególnie upodobali sobie dużą fontannę obok Pałacu Ślubów.  Rodzice powinni jednak zachować zdrowy rozsądek, bo - jak ostrzega chorzowski sanepid - kąpiel i zabawa w miejskich fontannach mogą być groźne dla zdrowia. 

W fontannach są groźne dla zdrowia mikroorganizmy

Stan wody w fontannach nie jest monitorowany, bo nie wymagają tego przepisy. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie nadzoruje jedynie jakość wody przeznaczonej do picia i kąpieli. Fontanny nie są miejscami przeznaczonymi do kąpieli, więc takiemu nadzorowi nie podlegają. Wykorzystanie ich jako basenów czy brodzików może stwarzać zagrożenia dla zdrowia.

- Znaczącą rolę w zanieczyszczeniu wody w fontannach odgrywają źródła zewnętrzne tj. zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaków, psów, kotów) oraz ludzi. Woda może podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych (E. coli, enterokoki), wirusami (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniakami pasożytniczymi (Giardia, Cryptosporidium), które mogą powodować zmiany skórne, a także schorzenia układu pokarmowego – ostrzega Aneta Szczęśniak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie.

Za kąpiel w fontannie może grozić mandat

Inspektorzy sanepidu podkreślają, że za utrzymanie i ustalenie zasad zachowania osób przebywających w sąsiedztwie fontann, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego, odpowiadają właściciele lub zarządcy tego typu obiektów – czyli, w tym przypadku, miasto. Urzędnicy podkreślają, że choć woda w fontannach jest uzdatniana chemicznie, nie musi być na bieżąco monitorowana.

- Fontanny są ogólnodostępne, co powoduje, że potencjalnie każdy może wpłynąć na pogorszenie jakości wody. Miasto informuje o zakazie kąpieli, jednak tabliczki są dewastowane. Kąpiel w miejscu zabronionym przez osoby powyżej 17 roku życia to wykroczenie, które może podlegać karze grzywny do 250 zł. Strażnicy Miejscy mogą też zastosować pouczenie – informuje Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Chorzów.

Nawet przebywanie w pobliżu fontann może być groźne

Kąpiel i zabawa w fontannach mogą być groźne dla zdrowia, ale nie tylko to. Zaszkodzić może także przebywanie w ich pobliżu. Fontanny są bowiem źródłem aerozolu wodnego, który może nieść za sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

- Istotnym zagrożeniem może być występowanie w aerozolu bakterii z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji mogą prowadzić do zachorowań na legionelozę (przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac) – dodaje szefowa chorzowskiego sanepidu.

Rozwiązaniem, niosącym trochę ochłody w upalne dni, są kurtyny wodne. Tam woda dostarczana jest prosto z wodociągów, więc jest wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Chorzowscy urzędnicy podkreślają, że przy silnych i utrzymujących się przez dłuższy czas upałach takie kurtyny stawiane są w różnych częściach miasta, a dzięki mobilność mogą być przestawiane zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez mieszkańców. 

Komentarze (4)    dodaj »

 • blue

  Dokładnie! Kąpiąc się w takiej wodzie można zarazić się Legionellą, a ona prowadzi do zapalenia płuc,a nawet do śmierci. Nie wolno bagatelizować problemu! Dobrze, że pojawia się coraz więcej artykułów uświadamiających. My na fb prowadzimy również akcje informacyjne #poznajbakterie #legionella

 • uiuhh

  miasto Chorzów to zróbcie cos żeby chorzowianie mieli gdzie popływać zero basenu w Chorzowie żadnego parku wodnego żal

 • Psi

  Skad na to brac jak trzeba finansowac klub sportowy z wieeeelka tradycja?

 • Artur

  Ktory nadodatek gra tak ze zamiast promowac miasto, przynosi mu wstyd, no ale kibice ruchu to spory elektorat wiec kazdy prezydent i kandydat bedzie uwazal zeby nie podpasc

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również