Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Kąpiel w miejskich fontannach może być groźna dla zdrowia

 • Dodano: 2019-06-12 14:00, aktualizacja: 2019-06-12 16:05

W upalne dni miejskie fontanny są pełne dzieci szukających ochłody. Nie inaczej jest w Chorzowie, gdzie najmłodsi szczególnie upodobali sobie dużą fontannę obok Pałacu Ślubów.  Rodzice powinni jednak zachować zdrowy rozsądek, bo - jak ostrzega chorzowski sanepid - kąpiel i zabawa w miejskich fontannach mogą być groźne dla zdrowia. 

W fontannach są groźne dla zdrowia mikroorganizmy

Stan wody w fontannach nie jest monitorowany, bo nie wymagają tego przepisy. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie nadzoruje jedynie jakość wody przeznaczonej do picia i kąpieli. Fontanny nie są miejscami przeznaczonymi do kąpieli, więc takiemu nadzorowi nie podlegają. Wykorzystanie ich jako basenów czy brodzików może stwarzać zagrożenia dla zdrowia.

- Znaczącą rolę w zanieczyszczeniu wody w fontannach odgrywają źródła zewnętrzne tj. zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaków, psów, kotów) oraz ludzi. Woda może podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych (E. coli, enterokoki), wirusami (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniakami pasożytniczymi (Giardia, Cryptosporidium), które mogą powodować zmiany skórne, a także schorzenia układu pokarmowego – ostrzega Aneta Szczęśniak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie.

Za kąpiel w fontannie może grozić mandat

Inspektorzy sanepidu podkreślają, że za utrzymanie i ustalenie zasad zachowania osób przebywających w sąsiedztwie fontann, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego, odpowiadają właściciele lub zarządcy tego typu obiektów – czyli, w tym przypadku, miasto. Urzędnicy podkreślają, że choć woda w fontannach jest uzdatniana chemicznie, nie musi być na bieżąco monitorowana.

- Fontanny są ogólnodostępne, co powoduje, że potencjalnie każdy może wpłynąć na pogorszenie jakości wody. Miasto informuje o zakazie kąpieli, jednak tabliczki są dewastowane. Kąpiel w miejscu zabronionym przez osoby powyżej 17 roku życia to wykroczenie, które może podlegać karze grzywny do 250 zł. Strażnicy Miejscy mogą też zastosować pouczenie – informuje Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Chorzów.

Nawet przebywanie w pobliżu fontann może być groźne

Kąpiel i zabawa w fontannach mogą być groźne dla zdrowia, ale nie tylko to. Zaszkodzić może także przebywanie w ich pobliżu. Fontanny są bowiem źródłem aerozolu wodnego, który może nieść za sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

- Istotnym zagrożeniem może być występowanie w aerozolu bakterii z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji mogą prowadzić do zachorowań na legionelozę (przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac) – dodaje szefowa chorzowskiego sanepidu.

Rozwiązaniem, niosącym trochę ochłody w upalne dni, są kurtyny wodne. Tam woda dostarczana jest prosto z wodociągów, więc jest wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Chorzowscy urzędnicy podkreślają, że przy silnych i utrzymujących się przez dłuższy czas upałach takie kurtyny stawiane są w różnych częściach miasta, a dzięki mobilność mogą być przestawiane zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez mieszkańców. 

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj »

 • blue

  Dokładnie! Kąpiąc się w takiej wodzie można zarazić się Legionellą, a ona prowadzi do zapalenia płuc,a nawet do śmierci. Nie wolno bagatelizować problemu! Dobrze, że pojawia się coraz więcej artykułów uświadamiających. My na fb prowadzimy również akcje informacyjne #poznajbakterie #legionella

 • uiuhh

  miasto Chorzów to zróbcie cos żeby chorzowianie mieli gdzie popływać zero basenu w Chorzowie żadnego parku wodnego żal

 • Psi

  Skad na to brac jak trzeba finansowac klub sportowy z wieeeelka tradycja?

 • Artur

  Ktory nadodatek gra tak ze zamiast promowac miasto, przynosi mu wstyd, no ale kibice ruchu to spory elektorat wiec kazdy prezydent i kandydat bedzie uwazal zeby nie podpasc

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.