Wiadomości z Chorzowa

Chorzów, Katowice i Ruda Śląska bez pieniędzy z Unii? Powód: budowa kopalni w Mysłowicach

 • Dodano: 2021-06-10 13:30

Pod koniec 2020 roku Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic, zgodził się na budowę nowej kopalni w mieście. Teraz, gdy okazuje się, że jej powstanie może przekreślić szansę Mysłowic na otrzymanie unijnych pieniędzy, przestał wspierać ten pomysł. W przypadku powstania kopalni, z funduszami z Unii Europejskiej mogłyby się pożegnać również takie miasta jak Katowice, Chorzów czy Ruda Śląska.

Losy nowej mysłowickiej kopalni

Jeszcze w grudniu 2020 roku prezydent Mysłowic, Dariusz Wójtowicz, był niezwykle pozytywnie nastawiony do pomysłu powstania nowej kopalni. Swoją decyzję tłumaczył stworzeniem nowych miejsc pracy i możliwością wydobywania węgla nawet przez kolejne 35 lat! Ponadto spółka, która byłaby właścicielem kopalni zapewniała, że podczas wydobycia korzystano by z najbezpieczniejszej dla środowiska metody. Nowy obiekt miałby powstać w dzielnicy Brzezinka – szacuje się, że na tych terenach znajduje się złoże z ponad 88 milionami ton węgla.

Sytuacja uległa jednak zmianie – przez budowę nowej kopalni, Mysłowice nie będą mogły liczyć na pieniądze z Funduszy Sprawiedliwej Transformacji. Miasto może otrzymać 144 miliony złotych, jednak na przeszkodzie stoi  nowa kopalnia. Powód jest prosty – Unia Europejska nie ma zamiaru inwestować w regiony, w których nadal wspiera się wydobycie węgla kamiennego. 

Brak pieniędzy nie tylko dla Mysłowic!

Niestety, nie tylko Mysłowice mogą ucierpieć przez powstanie nowej kopalni. Śląscy samorządowcy obawiają się, że Komisja Europejska może pozbawić środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nie tylko miasta, w których powstaną kopalnie, ale również całe subregiony. Gdyby taki scenariusz się potwierdził, wówczas pieniędzy nie otrzymałyby również Ruda Śląska, Katowice oraz Chorzów. O braku możliwości otrzymania pieniędzy przez regiony zaangażowane w wydobycie węgla pisał również Waldemar Buda z resortu funduszy i polityki regionalnej. Zaznaczył, że na wsparcie finansowe z Unii mogą liczyć wyłącznie gminy zaangażowane w działania związane z odejściem od wydobycia węgla do 2030 roku. Obiecał jednak, że polski rząd skonsultuje się w tej sprawie z Komisją Europejską.

Decyzja prezydenta

Dariusz Wójtowicz podjął decyzję – nie zgadza się na budowę kopalni, gdyż wiąże się to z utratą szansy na otrzymanie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Swoje stanowisko zawarł w liście, który napisał do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa. Z jego treści wynika, iż prezydent nie dopuści do rozpoczęcia jakichkolwiek działań związanych z wydobyciem węgla kamiennego. Dodał, że zwróci się do resortu klimatu, aby cofnięto prywatnej firmie koncesję na wydobycie. Zaznacza również, że powstanie nowej kopalni „zagraża podstawowym interesom lokalnej społeczności Miasta Mysłowice oraz lokalnych społeczności Mysłowic i ościennych miast zdegradowanych przez prowadzoną przez dziesiątki lat eksploatację górniczą”.

Imieniem całego mysłowickiego samorządu terytorialnego oraz społeczności lokalnej, proszę o uwzględnienie tych wyjaśnień i nie pomijanie Miasta Mysłowice – jak i pozostałych miast górniczych subregionu – w przydziale środków mających na celu usunięcie negatywnych skutków eksploatacji górniczej, które są podstawowym problemem wszystkich bez wyjątku miast górniczych – czytamy na końcu listu skierowanego do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

Jak potoczą się losy mysłowickiej kopalni? Sprawę utrudnia fakt, iż w razie cofnięcia koncesji, konieczne będzie wypłacenie firmie stosownego odszkodowania.

Zobacz także

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • Bibi

  To ten prezydent który jeździ na rolkach po drodze powodując zagrożenie dla siebie i innych ?

 • Aleks

  Jaka jest podstawą prawną podanej informacji? Autor nie podaje bo jej w projekcie dokumentu o FST nie ma! Radzę zapoznać się wpierw z podstawą prawną a następnie pisać zgodnie ze stanem prawnym. Konfabulacje na miarę naszych oczekiwań!

 • Chorzowianin

  144 miliony to są drobne przy budowie i potencjalnych zyskach z kopalni. Tyle, że to straci miasto a zyski pójdą do prywatnych kieszeni.

 • DO

  Tyle, że mamy inwestować w energię odnawialną, a wydobycie węgla do niej zdecydowanie nie należy.

 • Fryta

  [...] Unia Europejska

 • Sara

  Ty mieszkaniec to pewnie biedny górnik

 • Jan

  Od lat mieszkający sprzeciwiali się budowie tej kopalni ale władza miasta Mysłowice nie słucha nas mieszkańców. Były podpisy, blokady ronda .. Przynajmniejj 50 % budynków to domki jednorodzinne nie posiadające zabezpieczeń na szkody górnicze. Jak nam się zawala domy to kto nam wypłaci odszkodowania?! Nawzajem przepychające się odpowiedzialjocią kopalnie bo tu w Mysłowicach nie jedna fedrowała i fedruje ?! Każdy mieszkający na terenie planowanej eksploatacji jest przeciw. Drogie miasta ościenne to nie Mysłowiczanie chcą tej kopalni a Prezydent Mysłowic taka jest prawda!

 • Aleks

  Proszę odwiedzić Mysłowice i sprawdzić jak mieszkańcom odpowiadają zniszczenia od eksploatacji kopalni Wesoła i za chwilę Sobieskiego na Kosztowach. Obniżenie terenu wyniesie max 4m i co ? Mieszkańcy połknęli tę żabę bez mrugnięcia oka, nawet jak naczelny tej kopalni w odp na pytania zaproponował pytającym wykorzystanie zalewu dla celów rekreacyjnych. Nowa kopalnia , która ma być wybudowana ma max obniżenie w wys 48 cm , 0 i I kat terenu górniczego. I protesty ekologów , bo nie będzie pieniędzy z FST co jest nieprawdą. Nikt pewnie z Was nie sprawdzi wiarygodności tej publikacji bo o to chodzi " autorom" Nawet Rada Miasta Mysłowice podjmując uchwałę przeciw kopalni nie sprawdziła stanu faktycznego, mimo informacji i przesłaniu dokumentów do Przewodniczącego Rady Miasta.

 • Dan

  Jak to kto wypłaci? Kopalnia. To, że nie macie zabezpieczeń, to nie wasz problem

 • Jojo

  To nie władza nie słucha mieszkańców tylko związkowcy robią naciski na władzę i zapraszają na integracje

 • Mieszkaniec tego grajdołka.

  Najpierw mieszkańcy Mysłowic musieli składać się w podatkach na utylizację odpadów z winy urzędników, teraz znów mieszkańcy będą składać się na odszkodowania prywatnej firmie z winy urzędników. Ludzie co za patologia rządzi w tym mieście. W Mysłowicach to syf, patologia i bieda, wystarczy zerknąć na dworzec, lub ulice pełne dziur.

  • Mieszkaniec tego grajdołka.
   2021-06-10 16:36
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Mieszkaniec Myslowic

  Potwierdzam . Wszystkie weekendy jak najdalej od tego syfu

  • Mieszkaniec Myslowic
   2021-06-11 10:08
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Kamoll

  Jak oni tam tylko stołkami się wymieniają bez perspektywy zmiany to jak ma być? A i lans w mediach, tyle potrafi każdy kolejny prezydent Mysłowic. Tu znak na wjeździe powinien być przemianowany na Mysłowice-Dziurawice

 • Mieszkaniec

  Żydowska unia europejska robi wszystko zeby w polsce było bezrobocie i żeby polska była uzależniona energetycznie od innych krajów unii stosując szantaż finansowy

 • Tadek

  Jesteś typowym pisowskim głąbem. W twojej durnej wypowiedzi brakuje jeszcze "Wina Tuska".

 • Loto

  Wina Tuska

 • Potwór

  A ty kim jesteś.Ma całkowitą rację gdyby nie Tusk to rząd PiS byłby podziwiany przez PE za wspaniałe radzenia sobie w rozwiązywaniem wszystkich problemów z zarządzaniem państwem.Tusk próbował doprowadzić Polskę do ruiny jednak Polacy wybili temu matołkowi to z głowy.

 • ERNEST PNIOK

  WIESZ KIM JESTEM?? MIESZKAŃCEM CHORZOWA. Z TRADYCJĄ OD 150 LAT. MOJA PRABABKA MIESZKAŁA W KRÓLEWSKIEJ HUCIE. MOJA BABKA PRZESZŁA REFORMACJĘ NA CHORZÓW. A TY JESTEŚ WSPÓŁCZESNYM DZIECKIEM. PAJACEM PARTYJNYM PISU. W KILKA CHWIL TU CIĘ WYCZUJĄ. KOMEDIANCIE WARSZAWSKI.

 • Potwór

  To tak samo jak ja.To że jestem Ślązakiem to nie świadczy że nie jestem Polakiem.Człowiek który obraża nasz rząd który tworzą politycy z PiS nie zasługuje na szacunek.PiS udowodnił że w Polsce również można dobrze i godnie żyć.

 • Tex Rex

  Ocho chorzowski pisowiec oderwany od koryta dał głos. Hauuu hał hał hał

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.