Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Kolejne miliony złotych na walkę z niską emisją. 10 budynków do termomodernizacji

 • Dodano: 2020-02-07 06:30, aktualizacja: 2020-02-07 06:38

10 chorzowskich budynków przejdzie w najbliższym czasie gruntowną termomodernizację.

Chorzów właśnie otrzymał ponad 2,5 miliona złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

Dzięki temu będzie taniej i bardziej ekologicznie

Termomodernizacji zostanie poddany rząd 9 budynków przy ulicy Powstańców 77-93. W zakres prac wchodzi przede wszystkim podłączenie 22 mieszkań do miejskiej sieci centralnego ogrzewania. Lokale będą wyposażone w indywidualne ogrzewanie. Oprócz tego wykonane zostanie docieplenie o powierzchni ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych. Docieplone zostaną chociażby: ściany, strop poddasza czy klatka schodowa. Wymienione zostaną okna w mieszkaniach, a także w piwnicach i na strychu.

Termomodernizacja tych budynków to przede wszystkim cios w niską emisję - zauważa Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta - Szacujemy, że dzięki tym pracom remontowane budynki będą emitowały o 66% dwutlenku węgla mniej. Zwiększy się też komfort życia mieszkańców, a ich rachunki powinny być niższe.

Przy ulicy Gdańskiej 23A, gdzie znajduje się 25 mieszkań, prace obejmą docieplenie ścian, stropów i przegród budowlanych. W mieszkaniach zostaną wymienione okna, a klatki schodowe otrzymają nowe drzwi. W budynku w Maciejkowicach zostaną zamontowane nowe, dwufunkcyjne gazowe kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania. Oprócz tego zostaną wykonane niezbędne prace dodatkowe związane z modernizacją wentylacji i przebudową instalacji wody zimnej czy kanalizacji sanitarnej.

Całkowity koszt termomodernizacji to 3 200 000 złotych

Miasto Chorzów skorzysta przy tym z ponad 2,5 milionowego wsparcia z unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace rozpoczną się w tym roku po podpisaniu umowy z funduszem. Zakończenie prac zaplanowano na 2021 rok.

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Katia

  Ciekawe jaka firma to będzie robić

 • Chorzowianks

  A co z prywatnymi kamienicami jak.na przykład Powstańców 15-19

 • Aaa

  To juz sprawa wlasciciela

 • Nana

  To jest masakra jak te domki na lipińskiej i sztygarskiej kopcą ludziom do mieszkań!!! Czasem te ulice wyglądają jak we mgle a to dym! I tym oddychamy dziennie przez 3/4 roku. Proszę coś z tym zrobić bo te kilkanaście rodzin wytruje nas tu wszystkich!

 • Ginter

  Pytanie do włodarzy miasta, kiedy do sieci co zostaną podłączone domki przy ulicach Sztygarska, Lipińska, Gołębia? Te 20 domków zatruwa całe osiedle.

 • Wanda Sułkowska

  Potrzeby ogromne, a możliwości ograniczone. Mieszkam (od niedawna) w Maciejkowicach i decyzja o remoncie 23A jest super.

 • Pat

  Tez sie ciesze bo to akurat moj budynek a brak dostepu do gazu to nie na 21 wiek wiec skorzystamy wkoncu

 • Pat

  Tez sie ciesze bo to akurat moj budynek a brak dostepu do gazu to nie na 21 wiek wiec skorzystamy wkoncu

 • Buhahaha

  To się wyprowadź do eko europy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.