Wiadomości z Chorzowa

Chorzów na 21. miejscu w rankingu miast dla młodych

 • Dodano: 2019-11-12 12:15

Chorzów znalazł się na 21. miejscu w rankingu miast dla młodych Europolis, przygotowanego przez Politykę Insight i Polską Fundację im. Roberta Schumana. Pierwsza trójka to: Warszawa, Rzeszów i Katowice. W raporcie sklasyfikowano 66 miast na prawach powiatu z całej Polski.

Miasto dobre dla młodych – elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte

Autorzy rankingu założyli, że miasto dobre dla młodych, to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte. Młode osoby zdefiniowali jako mieszczące się w przedziale 16-30 lat, a taka cezura obejmuje zarówno młodzież licealną, jak i tzw. „młodych pracujacych”.

- Ranking miast dla młodych stworzyliśmy w oparciu o syntetyczny wskaźnik złożony z siedmiu subindeksów (gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka). Każdy z nich może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane są na podstawie 37 mierników. Do wyliczenia tych ostatnich wykorzystaliśmy dane GUS-u, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz udostępnione przez same miasta – czytamy w raporcie Europolis.


 
Chorzów dopiero na 21. miejscu rankingu, ale w górnej części tabeli

Chorzów w rankingu ogólnym otrzymał 33,75 punktów na 100 możliwych i znalazł się na 21. miejscu. Z miast województwa śląskiego wyżej w rankingu są tylko Katowice (3. miejsce), Bielsko-Biała (14. miejsce), Częstochowa (15. miejsce) i Gliwice (20. miejsce). Pozostałe miasta regionu są w dolnej części tabeli: Żory (35. miejsce), Jastrzębie-Zdrój (36. miejsce), Sosnowiec (37. miejsce), Siemianowice Śląskie (39. miejsce), Zabrze (43. miejsce), Tychy (50. miejsce), Jaworzno (51. miejsce), Rybnik (52. miejsce), Piekary Śląskie (54. miejsce), Dąbrowa Górnicza (57. miejsce), Świętochłowice (60. miejsce), Ruda Śląska (63. miejsce), Mysłowice (65. miejsce) i Bytom (66. miejsce). 

W Chorzowie dobrze z infrastrukturą, źle z kulturą i rozrywką

Chorzów najlepiej wypadł w rankingu pod względem infrastruktury, gdzie zajął 5. miejsce. To przede wszystkim zasługa Parku Śląskiego, bo pod uwagę brano tu m.in. powierzchnię terenów zielonych w stosunku do całej powierzchni miasta. Pozostałe zmienne w tej kategorii to: jakość mieszkalnictwa, dostępność mieszkań, finansowa dostępność mieszkań, dbałość o czyste powietrze i dostępność darmowego internetu. Nasze miasto zostało zaś najgorzej ocenione pod względem kultury i rozrywki (55. miejsce) – tu brano pod uwagę: intensywność lokalnego życia kulturalnego, kulturalne ożywienie na rynku komercyjnym, dostępność instytucji kultury, dostępność oferty sportowej i stopień doinwestowania kultury w polityce miejskiej. 

Chorzów w miarę dobrze został także oceniony w rankingu pod względem mobilności (13. miejsce), pod względem zdrowia i opieki (16. miejsce) oraz pod względem lokalnej gospodarki (24. miejsce). Gorzej jest jeśli chodzi o otwartość (45. miejsce) i edukację (46. miejsce).


 

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Okolice Bocznej

  Osobiście uważam , że Chorzów jest jednym z najbrudniejszych miast na śląsku. Na myśli mam to,że się go nie sprząta. Od bardzo dawna nie widziałem ekipy sprzątającej . Tzn aby służby komunalne posprzątały chodniki, ulice, skwery itd. W latach 80 mieszkałem na krajcoku , wtedy było widać tam samochód typu polewaczka, czy WUKO który czyścił ulice ( Wydaje mi sie ,że na świecie się już takich nie produkuje. Bo gdyby były to pewno miasto by je kupiło ) Pamiętam również jak panowie czy panie z miotłami sprzątali chodniki ze śmieci. Pamiętam również ,że dbało się o to by trawa nie zarastała ulic, chodników. Długo by można opisywać i biadolić .Ale po co . Teraz nadal mieszkam w Chorzowie, lecz w innej dzielnicy. Od lat 90 do nadal nie widziałem by kiedykolwiek ktoś sprzątał miasto . Jedynie sprzątaczki w koło bloków, czy domów .W roku 2017 założyłem się ze znajomymi o flaszkę . Jeżeli ktokolwiek z nich zrobi zdjęcie ekipy sprzątającej w Chorzowie ( podczas sprzątania ) stawiam flaszkę ,dowolnie wybranego trunku . Wygrałem cztery. Nikt się już nie chce ze mną zakładać . Mamy rok 2020 a opakowań plastikowych, petów, pustych małych butelek po wódce jest coraz więcej. Z chęcią się znowu założę bo wiem ,ze tu mam pewną wygraną

 • dziadek

  Dajcie młodym działać, a tu wszędzie stare dziady.

 • wsołych

  mówisz o sobie to wyjedz do Katowic jak ci tu jest źle

 • Nana

  Przecież Chorzów już od dawna jest miastem dla starych, niepełnosprawnych i bobasów. Reszta może się wynieść do Katowic gdzie stawia się na młodych!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.