Chorzów znalazł się wśród miast ocenianych za najzdrowsze do życia. Miasto uplasowało się na trzecim miejscu zestawienia Grupy LUX MED, Szkoły Głównej Handlowej i Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Wyprzedza je tylko Warszawa i Opole.
Celem przygotowania Indeksu Zdrowych Miast było ukazanie, w jakim stopniu polskie miasta spełniają swoją rolę w zapewnieniu mieszkańcom właściwych warunków do utrzymywania dobrego stanu zdrowia. W rankingu wysokie miejsce zajął Chorzów – miasto uplasowało się tuż za Warszawą i Opolem.
Eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, biorący udział w projekcie, wskazali co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców miast, oraz które spośród nich są najlepszymi miejscami do życia. Podczas prac wyłoniono osiem głównych obszarów, ważnych z punktu widzenia tworzenia warunków dla zdrowego życia. Indeks obejmuje obszary: zdrowia, ludności, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni. Dokładnej analizie poddano m.in. realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza. Indeks jest narzędziem, które bardzo szeroko pokazuje, co jest ważne dla mieszkańców, na jakie aspekty zwrócić uwagę i w co inwestować, aby stworzyć zdrową i zrównoważoną przestrzeń miejską – czytamy we wstępie przygotowanego raportu.
Chorzów wysoko w Indeksie Zdrowych Miast
Eksperci przeanalizowali realizację zadań związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem wśród mieszkańców w 66 polskich miastach na prawach powiatu. W ogólnym rankingu wygrała Warszawa z pełną punktacją (100 pkt.), na drugim miejscu znalazło się Opole (95,8 pkt.), a na najniższym stopniu podium mamy Chorzów, który otrzymał 85,6 punktów. Jesteśmy również jedynym miastem województwa śląskiego w pierwszej dziesiątce zestawienia.
Eksperci badali miasta w ośmiu obszarach mających bezpośredni wpływ na zdrowie i komfort życia. Były to:
- zdrowie
- mieszkalnictwo
- ludność i pokolenia
- usługi komunalne i społeczne
- edukacja
- środowisko
- infrastruktura
- przestrzeń
W czterech z podanych dziedzin Chorzów znalazł się w czołówce zestawienia.
- 2. miejsce w kategorii Przestrzeń – eksperci analizowali miejską strukturę przestrzenno-funkcjonalną pod kątem jej pozytywnego oddziaływania na zachowania prozdrowotne oraz na zapobieganie występowania czynników zagrożenia zdrowotnego mieszkańców
- 3. miejsce w kategorii Zdrowie – w tym przypadku eksperci brali pod uwagę liczbę programów i działań polityki zdrowotnej i w ramach NPZ realizowanych przez poszczególne miasta, a także średni koszt ich realizacji
- 4. miejsce w kategorii Mieszkalnictwo – w tym przypadku brano pod uwagę zakres działań w celu zwiększenia dostępności mieszkań o właściwej jakości, lokalizacji i cenie dla mieszkańców, w tym stopień dotowania mieszkalnictwa, a także elastycznego gospodarowania zasobem komunalnym
- 10. miejsce w kategorii Środowisko – wśród wskaźników znalazły się m.in. stężenia pyłów PM10 i NO2 w powietrzu, zanieczyszczenie powietrza przez zakłady szczególnie uciążliwe, powierzchnia terenów zielonych, długość ścieżek rowerowych, infrastruktura komunikacyjna czy gospodarowanie odpadami
Zmiany klimatyczne dzieją się na naszych oczach. Biznes, rządy oraz samorządy mają narzędzia do tego, żeby wspólnymi siłami łagodzić ich skutki i zwiększyć komfort życia ludzi. To również powinien być kluczowy cel najbardziej emisyjnych jednostek administracyjnych, czyli miast. Chcemy wspierać miasta i umożliwiać im rozwój w oparciu o konkretnie zidentyfikowane czynniki, które wymagają zmian – zaznacza Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED w rankingu.
Badania w ramach Indeksu Zdrowych Miast zostały uzupełnione o wyniki ankiet oceniających poziom zdrowotności miast, kierowanych do dwóch grup odbiorców – władz samorządowych i mieszkańców badanych miast. Autorzy Indeksu mają nadzieję, że uzyskane wyniki mogą zainspirować władze miast do wdrażania rozwiązań sprzyjających poprawie zdrowia mieszkańców.