Wiadomości z Chorzowa

Chorzów nominowany w konkursie Zdrowy Samorząd!

  • Dodano: 2021-05-25 06:45, aktualizacja: 2021-05-25 06:49

Miasto Chorzów zostało nominowane w konkursie Zdrowy Samorząd za "Program profilaktyki przeciwobrzękowej dla osób po zabiegach z zakresu chirurgii onkologicznej zamieszkałych na terenie Miasta Chorzów na lata 2018-2020". 

Zapraszamy do głosowania  do 28 maja 2021 r. (do godz. 12) na Chorzów : 
https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/zdrowy-samorzad-2021,94/miasto-chorzow,2971/


 

Konkurs „Zdrowy Samorząd”, organizowany jest po raz czwarty przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Do redakcji wpłynęło blisko 100 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Spośród zgłoszeń wybrano 30 nominowanych samorządów. Laureaci wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną konkursu. Nagrody – statuetki „Zdrowy Samorząd 2021” – zostaną przyznane w kategoriach: 
a. Zdrowa Gmina/ Miasto;
b. Zdrowy Powiat
c. Zdrowe Województwo.

Wiele zależy też od Was. Jeden z projektów otrzyma bowiem nagrodę czytelników RynekZdrowia.pl i PortalSamorzadowy.pl. Do 28 maja 2021 r. (do godz. 12) trwa głosowanie czytelników. Każdy może oddać głos "za" lub "przeciw" każdemu ze programów profilaktycznych i prozdrowotnych polskich samorządów.

Informacje nt. "Programu profilaktyki przeciwobrzekowej dla osób po zabiegach z zakresu chirurgii onkologicznej zamieszkałych na terenie Miasta Chorzów na lata 2018-2020"

Obrzęk limfatyczny jest zaburzeniem nie tylko kosmetycznym, powodującym zwiększenie obwodu kończyn, ale także procesem upośledzającym funkcje układu limfatycznego oraz prowadzącym do poważnych powikłań. Pacjenci po operacjach związanych z chorobą nowotworową są szczególnie narażeni na wystąpienie patologicznego obrzęku. Program skierowany był do mieszkańców Chorzowa, u których został zdiagnozowany obrzęk limfatyczny kończyn górnych, dolnych lub zagrożonych jego wystąpieniem do roku po przeprowadzonych zabiegach z zakresu chirurgii onkologicznej z powodu chorób nowotworowych (rak sutka, rak szyjki macicy, rak trzonu macicy, rak gruczołu krokowego, sromu, jajnika, czerniaka oraz chłoniaka). Kwalifikację do programu prowadził lekarz ze specjalizacją z zakresu chirurgii/chirurgii naczyniowej lub angiologii.
Przebieg programu obejmował:
- wybór realizatora,
- opracowanie, wydruk i kolportaż materiałów informacyjno-edukacyjnych,
- wykonanie zaplanowanych świadczeń przez realizatora dla każdego uczestnika, tj.: konsultacja lekarska wstępna i końcowa, ustalenie indywidualnego programu postępowania przeciwobrzękowego przez lekarza, 1 konsultacja psychologa oraz 40 zabiegów fizjoterapeutycznych opartych na metodzie CDT, składających się z manualnego drenażu limfatycznego, kompresoterapii z użyciem bandaży, kinezyterapii indywidualnej, pielęgnacji skóry, edukacji i instruktażu postępowania przeciwobrzękowego,
- prowadzenie dokumentacji programu,
- nadzór, monitorowanie i ewaluację.

Do udziału w programie w latach 2018-2020 zgłosiło się łącznie prawie 240 uczestników. Łącznie na realizację programu w latach 2018-2020 Miasto Chorzów poniosło koszty w wysokości 191 822,80 zł. Realizatorem programu było Polskie Towarzystwo Limfologiczne z siedzibą w Chorzowie.

Komentarze (3)    dodaj »

  • ZB

    Szczególną profilaktykę zdrowia psychicznego stosują Kotala i inne men.dy wobec "nieodpowiednich" pracowników!!!

  • Misiek

    Na co komu taki konkurs?

  • Koń by się uśmiał

    Dobre :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również