Wiadomości z Chorzowa

Chorzów nominowany w konkursie Zdrowy Samorząd!

 • Dodano: 2021-05-25 06:45, aktualizacja: 2021-05-25 06:49

Miasto Chorzów zostało nominowane w konkursie Zdrowy Samorząd za "Program profilaktyki przeciwobrzękowej dla osób po zabiegach z zakresu chirurgii onkologicznej zamieszkałych na terenie Miasta Chorzów na lata 2018-2020". 

Zapraszamy do głosowania  do 28 maja 2021 r. (do godz. 12) na Chorzów : 
https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/zdrowy-samorzad-2021,94/miasto-chorzow,2971/


 

Konkurs „Zdrowy Samorząd”, organizowany jest po raz czwarty przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Do redakcji wpłynęło blisko 100 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Spośród zgłoszeń wybrano 30 nominowanych samorządów. Laureaci wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną konkursu. Nagrody – statuetki „Zdrowy Samorząd 2021” – zostaną przyznane w kategoriach: 
a. Zdrowa Gmina/ Miasto;
b. Zdrowy Powiat
c. Zdrowe Województwo.

Wiele zależy też od Was. Jeden z projektów otrzyma bowiem nagrodę czytelników RynekZdrowia.pl i PortalSamorzadowy.pl. Do 28 maja 2021 r. (do godz. 12) trwa głosowanie czytelników. Każdy może oddać głos "za" lub "przeciw" każdemu ze programów profilaktycznych i prozdrowotnych polskich samorządów.

Informacje nt. "Programu profilaktyki przeciwobrzekowej dla osób po zabiegach z zakresu chirurgii onkologicznej zamieszkałych na terenie Miasta Chorzów na lata 2018-2020"

Obrzęk limfatyczny jest zaburzeniem nie tylko kosmetycznym, powodującym zwiększenie obwodu kończyn, ale także procesem upośledzającym funkcje układu limfatycznego oraz prowadzącym do poważnych powikłań. Pacjenci po operacjach związanych z chorobą nowotworową są szczególnie narażeni na wystąpienie patologicznego obrzęku. Program skierowany był do mieszkańców Chorzowa, u których został zdiagnozowany obrzęk limfatyczny kończyn górnych, dolnych lub zagrożonych jego wystąpieniem do roku po przeprowadzonych zabiegach z zakresu chirurgii onkologicznej z powodu chorób nowotworowych (rak sutka, rak szyjki macicy, rak trzonu macicy, rak gruczołu krokowego, sromu, jajnika, czerniaka oraz chłoniaka). Kwalifikację do programu prowadził lekarz ze specjalizacją z zakresu chirurgii/chirurgii naczyniowej lub angiologii.
Przebieg programu obejmował:
- wybór realizatora,
- opracowanie, wydruk i kolportaż materiałów informacyjno-edukacyjnych,
- wykonanie zaplanowanych świadczeń przez realizatora dla każdego uczestnika, tj.: konsultacja lekarska wstępna i końcowa, ustalenie indywidualnego programu postępowania przeciwobrzękowego przez lekarza, 1 konsultacja psychologa oraz 40 zabiegów fizjoterapeutycznych opartych na metodzie CDT, składających się z manualnego drenażu limfatycznego, kompresoterapii z użyciem bandaży, kinezyterapii indywidualnej, pielęgnacji skóry, edukacji i instruktażu postępowania przeciwobrzękowego,
- prowadzenie dokumentacji programu,
- nadzór, monitorowanie i ewaluację.

Do udziału w programie w latach 2018-2020 zgłosiło się łącznie prawie 240 uczestników. Łącznie na realizację programu w latach 2018-2020 Miasto Chorzów poniosło koszty w wysokości 191 822,80 zł. Realizatorem programu było Polskie Towarzystwo Limfologiczne z siedzibą w Chorzowie.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • ZB

  Szczególną profilaktykę zdrowia psychicznego stosują Kotala i inne men.dy wobec "nieodpowiednich" pracowników!!!

 • Misiek

  Na co komu taki konkurs?

 • Koń by się uśmiał

  Dobre :)

  • Koń by się uśmiał
   2021-05-25 10:24
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.