Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Nowy Budżet Obywatelski większy o 400 tys. złotych

  • Dodano: 2019-04-30 12:45

Radni miejscy podczas ostatniej sesji jednogłośnie zdecydowali o zwiększeniu środków na Budżet Obywatelski. W tym roku do podziału będzie 3,5 mln złotych!

Mieszkańcy Chorzowa już wkrótce zdecydują na co zostanie przeznaczone blisko 3,5 mln złotych. Kwotę o ponad 400 tys. złotych w stosunku do poprzedniej edycji zwiększyli chorzowscy radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chorzowa. 

VII. edycja Budżetu Obywatelskiego Chorzów - pula to 3,5 mln złotych

Pula środków w ramach 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów wynosi 3,5 mln złotych i została podzielona na dwie pule: 525 tys. złotych na zadania społeczne i 2,975 mln zł na zadania inwestycyjne. Pieniądze zostaną podzielone na następujące kategorie zadań: 

  • społeczne małe (do wartości 20 tys. zł) – pula środków na realizację małych zadań społecznych wynosi 131 250 zł, co stanowi 1/4 puli środków na zadania społeczne; 
  • społeczne duże (o wartości od 20 tys. zł do wartości 200 tys. zł) – pula środków na realizację dużych zadań społecznych wynosi 393 750 zł, co stanowi 3/4 puli środków na zadania społeczne
  • inwestycyjne – o wartości do 370 tys. zł.

Przypominamy, że zadania inwestycyjne to wszelkie działania twarde, mające charakter budowy, przebudowy, rozbudowy, nadbudowy czy modernizacji takich elementów infrastruktury jak m.in.: place zabaw, siłownie zewnętrzne, skwery, parki, boiska, chodniki, drogi rowerowe, jezdnie, parkingi itp. Zadania społeczne dotyczą wszelkich działań tzw. miękkich, takich jak organizacja imprez, warsztatów, szkoleń, wystaw, festiwali czy zawodów sportowych.

Zmiany w Budżecie Obywatelskim Chorzowa

Zmiana dotyczy także sposobu głosowania – w nadchodzącej edycji nie będzie już 8 okręgów, a mieszkańcy będą mogli zdecydować o projektach ogólnomiejskich. Zanim ruszy zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego zostaną zorganizowane konsultacje społeczne i kampania informacyjna dla mieszkańców.

Władzom miasta zależy na upowszechnieniu idei budżetu obywatelskiego. Będzie można dowiedzieć się, jak poprawnie złożyć i uargumentować wniosek do BO, zostaną przekazane informacje o terminarzu 7. edycji Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście, a także o procedurach dotyczących zgłoszenia projektu od chwili przekazania wniosku, przez głosowanie, aż po realizację zadania. Promocja Budżetu Obywatelskiego i informacja o jego zasadach będzie przekazywana poprzez kanały informacyjne Urzędu Miasta – strony internetowe i profile w mediach społecznościowych.

To jednak nie wszystko. Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Promocji i Aktywizacji Społecznej, Magdalena Sekuła zapowiedziała, że w tym roku na chorzowian wiele nowości w Budżecie Obywatelskim.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również