Trwa przebudowa Planetarium Śląskiego. Za rok zostanie ono przekształcone w jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie, w którym prezentowane będą zagadnienia z sejsmologii, meteorologii i astronomii.
Planetarium Śląskie zostało otwarte 4 grudnia 1955 roku i stanęło na terenie tworzonego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Do dziś pozostaje największą i najstarszą tego rodzaju placówką w Polsce.
Słynny, stojący na środku sali projektor gwiazd firmy Zeiss był jednym z najdłużej pracujących tego rodzaju urządzeń na świecie. W ciągu ponad 63 lat działał przeć prawie 100 000 godzin, czyli ponad 10 i pół roku. Był w stanie pokazać na sferycznym ekranie około 9 tysięcy gwiazd. Po przebudowie Zeissa zastąpi nowoczesny system, który będzie w stanie pokazać ich... ponad milion.
Ważnym elementem wystroju sali Planetarium Śląskiego była podświetlana panorama trzech miast otaczających Park Śląski. W Planetarium - Śląskim Parku nauki zostanie ona zrekonstruowana.
W związku z przebudową i sytuacją pandemiczną obchody 65. urodzin Planetarium Śląskiego będą się odbywały on-line. W piątek na profilu facebookowym i na kanale YouTube Planetarium przeprowadzone zostaną transmisje interesujących prezentacji.
O 17:00 wicedyrektor Planetarium Damian Jabłeka zaprasza na wykład pt. "Największa koniunkcja od czasów Galileusza", natomiast o 18:00 dyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta opowie o niezwykłych początkach naszej placówki.
We współpracy z Biblioteką Śląską przygotowywana jest także kilkuminutowa filmowo - fotograficzna podróż przez 65 lat historii Planetarium Śląskiego.