Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Planetarium Śląskie obchodzi 65 urodziny

  • Dodano: 2020-12-04 10:00

Trwa przebudowa Planetarium Śląskiego. Za rok zostanie ono przekształcone w jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie, w którym prezentowane będą zagadnienia z sejsmologii, meteorologii i astronomii.

Planetarium Śląskie zostało otwarte 4 grudnia 1955 roku i stanęło na terenie tworzonego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Do dziś pozostaje największą i najstarszą tego rodzaju placówką w Polsce.

Słynny, stojący na środku sali projektor gwiazd firmy Zeiss był jednym z najdłużej pracujących tego rodzaju urządzeń na świecie. W ciągu ponad 63 lat działał przeć prawie 100 000 godzin, czyli ponad 10 i pół roku. Był w stanie pokazać na sferycznym ekranie około 9 tysięcy gwiazd. Po przebudowie Zeissa zastąpi nowoczesny system, który będzie w stanie pokazać ich... ponad milion.

Ważnym elementem wystroju sali Planetarium Śląskiego była podświetlana panorama trzech miast otaczających Park Śląski. W Planetarium - Śląskim Parku nauki zostanie ona zrekonstruowana.

W związku z przebudową i sytuacją pandemiczną obchody 65. urodzin Planetarium Śląskiego będą się odbywały on-line. W piątek na profilu facebookowym i na kanale YouTube Planetarium przeprowadzone zostaną transmisje interesujących prezentacji.

O 17:00 wicedyrektor Planetarium Damian Jabłeka zaprasza na wykład pt. "Największa koniunkcja od czasów Galileusza", natomiast o 18:00 dyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta opowie o niezwykłych początkach naszej placówki.

We współpracy z Biblioteką Śląską przygotowywana jest także kilkuminutowa filmowo - fotograficzna podróż przez 65 lat historii Planetarium Śląskiego.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.