Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Chorzów rusza z akcją, która ma zapobiegać zaginięciom dzieci

  • Dodano: 2019-06-10 11:30

Rocznie w całym kraju policja rejestruje 7 tysięcy zgłoszeń dotyczących zaginięć osób poniżej 17 roku życia, w tym około 1500 to dzieci poniżej 13 lat. Chorzów chce zmienić te statystyki i rusza z akcją, która ma zapobiegać zaginięciom dzieci. W poniedziałek, 10 czerwca, do wszystkich szkół w mieście trafią specjalne informatory przygotowane przez Fundację Itaka.

- To bardzo ważna kwestia, bo w województwie śląskim dochodzi do największej liczby zaginięć w kraju. My już w zeszłym roku zorganizowaliśmy dużą konferencję dotyczącą właśnie tematu zaginięć – podkreśla Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.


Na informatorach, które trafią do chorzowskich szkół dzieci znajdą praktyczne wskazówki co zrobić, żeby uniknąć niebezpieczeństwa i jak się zachować w przypadku zaginięcia. Najważniejsze informacje w przystępny dla dzieci sposób przekazuje dwoje bohaterów „Małgosia w mieście” i „Jaś w lesie”. Dziewczynka przypomina m.in. żeby nauczyć się ważnych numerów telefonów i adresu domowego, a chłopak opisuje jak wygląda pies poszukiwawczo-ratunkowy.

Dzieci giną z powodu braku odpowiedniej opieki

Do największej liczby zaginięć dzieci dochodzi w trakcie wakacji, a najmłodsze dzieci giną przeważnie z powodu braku odpowiedniej opieki – przypomina Fundacja Itaka. Dziecko, które się zgubi nie potrafi samo odnaleźć drogi do domu i jest zdane na osoby dorosłe, które spotka.


Małe, kilkuletnie dzieci nie mogą zostawać same nawet na chwilę, gdyż nie są w stanie ocenić niebezpieczeństw, przewidzieć konsekwencji swoich zachowań. Zdarza się, że dzieci pozostają bez opieki na podwórku, na ulicy, w środkach komunikacji. W takich sytuacjach, narażone są na zagubienie się i wykorzystanie przez obce osoby – możemy przeczytać na stronie Fundacji Itaka.


Kiedy zaginie dziecko kluczową rolę odgrywa czas. Należy natychmiast podjąć wszelkie środki poszukiwawcze. Poza działaniem odpowiednich służb ważne jest wsparcie lokalnych społeczności czy organizacji pozarządowych. 
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.