Witold Bańka, minister sportu i turystyki potwierdził wczoraj, że ministerstwo dofinansuje kwotą 4,5 mln zł budowę strzelnicy biathlonowej na Stadionie Śląskim.
To prawie połowa kosztów powstania tego obiektu
Zależy nam na rozbudowaniu infrastruktury sportowej wokół Stadionu Śląskiego, podkreślił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Oddanie do użytku strzelnicy planowane jest przed sezonem zimowym 2020/21.
Zależy nam na tym, aby rozbudować infrastrukturę sportową wokół Stadionu Śląskiego. Otoczenie Parku Śląskiego jednoznacznie kojarzy się z wypoczynkiem, rekreacją i uprawianiem sportu. Taki obiekt jak strzelnica biathlonowa otwiera nowe możliwości nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla sportowców-amatorów – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Plany obiektu są już gotowe i z budową możemy ruszyć w ciągu miesiąca. Strzelnica ma służyć głównie biathlonistom, ale będą mogli z niej korzystać również zawodnicy uprawiający strzelectwo. Obok powstanie 2,5 km trasa rolkowa, która zimą ma być naśnieżana, tak by można na niej było biegać na nartach. Chciałbym, żeby strzelnica była oddana do użytku przed sezonem zimowym 2020/21, a więc za kilkanaście miesięcy – dodał Krzysztof Klimosz, prezes spółki Stadion Śląski.
Strzelnica wraz z kompleksem administracyjno-szatniowym powstanie na przedpolu wschodnim stadionu pomiędzy istniejącymi obiektami treningowymi do lekkiej atletyki i piłki nożnej i będzie świetnym uzupełnieniem oferty Stadionu Śląskiego, pozwalającym przyciągnąć nowe podmioty do współpracy. Z obiektów tych korzystają dzisiaj nie tylko kluby piłkarskie, czy lekkoatleci, ale także specjaliści od lacrosse, futbolu amerykańskiego, czy ultimate frisbee. Co więcej, kryta strzelnica z zapleczem szatniowym będzie unikatowym obiektem w skali całego kraju.
Czekaliśmy na decyzję o budowie strzelnicy już od dłuższego czasu. Cieszymy się, że nasze argumenty o potrzebie powstania takiego miejsca w ramach aglomeracji górnośląskiej zyskały przychylność. Region ten posiada spore tradycje biathlonowe. Kluby z Chorzowa i Katowic w czasie swojej kariery reprezentował Tomasz Sikora, z oboma tymi miastami związana jest również najlepsza aktualnie polska biathlonistka Monika Hojnisz. Dziesiątki młodych sportowców z wszystkich górnośląskich klubów biathlonowych zyska w końcu miejsce do profesjonalnego treningu i to na dodatek w tak dogodnie skomunikowanym i reprezentatywnym miejscu jakim jest Stadion Śląski - powiedziała Dagmara Gerasimuk, prezes Polskiego Związku Biathlonu.