Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Tężnia solankowa na Placu Hutników już działa!

 • Dodano: 2020-06-02 13:15

Ogromne koło już się kręci, a solanka spływa po tarninie.

Tężnia solankowa na chorzowskim Placu Hutników już działa!

Korzystając z odpoczynku na nowym skwerze należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach związanych z pandemią koronawirusa.

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, podczas wizyty przy tężni należy pamiętać o zachowaniu dystansu od innych osób i unikaniu skupisk ludzi.

Zabronione jest wchodzenie do niecki tężni, a także dotykanie urządzenia

Nie pozwalajmy także dzieciom na "oblewanie się" solanką z tężni  Dbajmy o to miejsce, zwłaszcza, że niestety ale pojawiły się tam już akty wandalizmu. Mamy ładne miejsce do odpoczynku, zebrania myśli. Tylko od nas zależy czy zawsze będziemy mogli z niego korzystać w sposób bezpieczny - zaznacza Zuzanna Kurczek, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii UM w Chorzowie.


Inwestycja ruszyła pod koniec 2018 roku

Oprócz budowy tężni zrewitalizowano też cały skwer znajdujący się na Placu Hutników.

Zakres inwestycji obejmował budowę głównej konstrukcji tężni z drewna modrzewiowego i świerku, ale też zagospodarowanie terenu w pobliżu. Stworzono promenadę i drogę rowerową, a także zamontowano widowiskowe oświetlenie i kurtynę wodną. Są też nowe ławeczki, kosze na śmieci i dużo zieleni - wylicza Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta.


Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni wyniósł ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata), ale został pomniejszony o kary nałożone przez Urząd Miasta na wykonawcę. Warto podkreślić, że o budowie tężni w tym miejscu zadecydowali sami mieszkańcy podczas internetowych konsultacji społecznych w 2016 roku. 

Tężnia solankowa w Chorzowie to też nawiązanie do historii naszego miasta. Jeszcze przed ogromnym rozwojem przemysłu nasza miejscowość była uzdrowiskiem. Jedyną pamiątką po tamtym okresie jest nazwa ulicy - Starego Zdroju. Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominać też tężnia - mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Chorzów: Tężnia solankowa na Placu Hutników już działa!

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • Tola

  to miejsce to jakaś porażka, jedno z najgorszych jakie można było wybrać, kompletnie nie nadaje się na tężnię solankową, z jednej strony , motory, tramwaje, autobusy , markety,smród i hałas knajpa z piwskiem i familoki z drugiej, ale chodziło o to, żeby było widać, wielka szkoda, bo sama tężnia jest okazała, a koło na wzór młyńskiego dodaje jej oryginalności i na tle innych tężni wypada naprawdę korzystnie, jednak lokalizacja wszystko psuje

 • Asia

  A mnie bardzo ten projekt się podoba, można przysiąść na chwilę w dosyć ładnym otoczeniu.Niestety, z przykrością obserwuję, że nie cała tężnia działa, obracają się koła i to wszystko, nic po witkach nie spływa.Mam też wątpliwości co do jakości "solanki" o ile jest to solanka, kolor ma brązowy a wokół unosi się potworny smród moczu zamiast przyjemnego zapachu chlorków sodu.Z żadnej, nawet malutenkiej tężni takiego zapachu nie było.Mamy w Chorzowie coś co ładnie wygląda, mogło by być reprezentacyjne ale ktoś nie do końca o to zadbał.Szkoda.

 • FR

  Dziś pojechałem zobaczyć tężnię w Chorzowie.No cóż...dobrze, że w ogóle jest i super zajefajne koła.Świetne.To niestety jedyne pozytywy.A teraz trochę ponarzekam.Miejsce ulokowania to jakieś totalne nieporozumienie,ruchliwe ulice,estakada,tramwaje ,Aldi,Kaufland,Media Expert jednym słowem hałas.Miejsce raczej nie do odpoczynku i wyciszenia.Mało ławek do siedzenia a te co są ,są mocno wyeksponowane na słońcu.Nie wiem czy tak miało być ale solanka specjalnie nie kropliła po gałązkach a wręcz nie które miejsca były suche. To oczywiście moje zdanie ale nie hejt. Do tężni na Zadolu mam sporo dalej , jednak bardziej wolę tam bywać.

 • Roman

  Urszula to na 100% Marian!Pisowski trol niejednokrotnie przeganiany z tego forum.

 • Marian

  Roman o co ty mnie podejrzewasz,ja tu pierwszy raz dzisiaj zajrzałem.

 • Roman

  Nie kłam.

 • Marian

  Zwolennicy PiS nie kłamią,u nas się liczy szacunek dla innych a nie obrażanie kogoś i przezywanie od trolli.

 • peter

  Fajna stodola ale w zlym miejscu.

 • Chorzowianin (od urodzenia)

  Co za NAROD co by sie nie zrobilo,to zaraz ukazuje sie HEJT.A to nieodpowiednie miejsce,albo Prezydent miasta "wyglupil" sie.Czy w tym" splesnialym" kraju urodzi sie kiedys jakis rodak,co by wszystkim dogodzil????

  • Chorzowianin (od urodzenia)
   2020-06-03 21:37
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Urszula z Chorzowa

  A poco taka wiecha na rynku za takie pieniądze. Chcial Kotala słoma mógł sie wyprowadzić na wieś. On tu nie pasuje. A idiota to jesteś ty a nie Ślązacy. Gorolu.

 • Artur

  Rece opadaja, zaleznie od tego co sie dzieje to PO winne, to PIS winien, to Tusk to Kaczynski, a potem Kotala, a potem ojciec Rydzyk, policja, pogoda, bieda, spoldzielnia mieszkaniowa i maria magdalena... To byla internetowa ankieta, ale to sie niektorym tez w palach nie miesci, sami wybieraja projekty z budzetu ale krytyka spada gdzie indziej ;) czego tym ludzia trzeba zeby sie ogarnac do kupy, nastepnej wojny ?

 • Urszula z Chorzowa

  Czego chce prawdziwy Ślązak. Napewno nie komunistów w urzędzie

 • Iza

  Hmmm " Mamy ładne miejsce do odpoczynku, zebrania myśli." Jakoś ich nie mogę zebrać.... A odpocząć przy ruchliwej ulicy i smrodzie z rur wydechowych przejeżdżających tędy samochodów... napewno nie można nazwać odpoczynkiem

 • Bykowiniara

  Zabrakło kasy żeby u nas na Bykowinie wybudować taką solankową przystań.

 • Edward

  Ta teznia to totalne nieporozumienie w takim miejscu

 • Urszula z Chorzowa

  Trzeba być chorym człowiekiem żeby na takie [...]o wydać tyle pieniędzy. Ale co się dziwić koalicja P O zawsze żyła z okradania ludzi.

 • Urszula z Chorzowa

  Zgadzam się. Widocznie jeszcze mało nakradli bo sie do żłobka cisną po trupach. Tak im zawsze zależało na ludziach

 • Mieszkanka Chorzowa

  Tyle jest w Chorzowie spokojnych miejsc, gdzie mogłaby być ta tężnia. No tak, ale tam ją najlepiej widać. I o to chodziło naszym włodarzom.

 • Dominik

  Ktoś kto wybrał te miejsce na tężnie solankową jest czystym idiotą

 • Mieszkaniec

  To chyba Kotala robił tą internetową konsultacje u siebie w U. M i na swoim osiedlu

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.