Wiadomości z Chorzowa

Chorzów upamiętnił ofiary totalitaryzmu

  • Dodano: 2021-05-26 06:30, aktualizacja: 2021-05-26 06:39

Na skwerze przy ul. Jubileuszowej odsłonięto rzeźbę "Dłoń" autorstwa Tomasza Wenklara. To hołd dla wszystkich ofiar pracy przymusowej i niemieckiego ludobójstwa oraz powojennego, komunistycznego systemu represji  i zniewolenia. 

To rzeźba upamiętniająca wszystkie ofiary totalitaryzmu. Nie możemy zapomnieć o tym, że wśród nich byli też mieszkańcy naszego miasta. Naszym zadaniem jest ocalić pamięć o nich, a ten pomnik nam to umożliwi. Zwłaszcza, że znajduje się on w miejscu, którego przeszłość nie była dotąd powszechnie znana - wskazywał Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Pomnik stanął w miejscu, w którym w latach 1944-1945 funkcjonował obóz "Bismarckhźtte"

Była to filia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau. Inicjatorem i koordynatorem projektu upamiętnienia tego miejsca jest Grzegorz Rosengarten, który od 25 lat zajmuje się upowszechnianiem historii związanej z totalitaryzmami XX wieku

Ten projekt był skrzętnie przygotowany i przeprowadzony nawet pomimo pandemii. Cieszę się, że dzisiaj możemy już stać przy tej odsłoniętej dłoni i pomyśleć o tym, jak ważne jest to, aby mówić w sposób sprawiedliwy i wyważony o tej tragedii - zaznaczał Grzegorz Rosengarten.

Projekt, którego częścią było odsłonięcie rzeźby, realizowany był ze środków Instytutu Pamięci Narodowej i Miasta Chorzów. Nieprzypadkowa jest również data odsłonięcia pomnika. 25 maja to, ustanowiony przez Parlament Europejski, Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Jest to też data śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. W chorzowskich uroczystościach udział wziął syn rotmistrza - Andrzej Pilecki. 

Więcej informacji można znaleźć również na stronie katowickiego IPN 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również