Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Wielkie otwarcie Ogrodu Japońskiego! [GALERIA]

  • Dodano: 2021-07-12 19:00

W poniedziałek, 12 lipca, odbyło się oficjalne otwarcie Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim. Z tej okazji do Chorzowa przyjechał nawet premier Mateusz Morawiecki.


Dziś w Parku Śląskim zaprezentowany został majestatyczny Ogród Japoński

Ogród Japoński położony jest pomiędzy Halą Wystaw "Kapelusz" a Rosarium. Łatwo tutaj trafić wystarczy nadstawić uszy i kierować się za szumem wody. To właśnie ten żywioł jest tutaj szczególnie wyeksponowany. Główną osnowę kompozycji stanowi rozbudowany układ wodny, składający się z dwupoziomowego zbiornika wodnego, strumienia oraz wodospadu. 

- Całość systemu zaprojektowano z wykorzystaniem istniejącego ukształtowania terenu. Przy użyciu granitowych bloków wodę skierowano w dół, tworząc urokliwy wodospad. Całość można podziwiać z przeszklonego tarasu widokowego. W jego pobliżu znajduje się ogród Zen, w tym miejscu można zobaczyć nieregularne głazy i roślinność, które są otoczone odnowionymi murami - czytamy na stronie Parku Śląskiego. 


Park Śląski: Uroczyste otwarcie Ogrodu Japońskiego

W okolicznościowym otwarciu związanym z zakończeniem zadania wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

- Po 54 latach zostaje otwarta piękna inwestycja, która będzie służyła mieszkańcom Śląska. Serdecznie zapraszam tutaj mieszkańców całego kraju - mówił Premier Mateusz Morawiecki. 

Podczas uroczystego otwarcia ogrodu Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, podziękował premierowi Morawieckiemu za wizytę i rządowe fundusze.

- W przebudowie Parku Śląskiego, kluczowe są inwestycje, które finalnie będą służyły mieszkańcom. Ogród Japoński bez wątpienia będzie jedną z wizytówek Zielonych Płuc Śląska. Jest on iście bajkowy, nie mam przy tym wątpliwości, że szybko stanie się jednym z ulubionych miejsc odwiedzanych przez spacerowiczów. Park Śląski wpisuje się w strategię programu Zielone Śląskie 2030, koncentrującej się na poprawie jakości życia w regionie oraz zielonej transformacji gospodarczej. Właśnie do parku trafi 226 mln zł w ramach unijnej inicjatywy Jessica. Zmodernizowane zostanie kąpielisko "Fala", metamorfozę przechodzi również Planetarium Śląskie, które już niebawem stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w kraju. To dla nas ogromny zaszczyt gościć tutaj pana premiera Mateusza Morawieckiego, który może zapoznać się z pierwszymi efektami przeobrażeń, jakie przechodzi Park Śląski. Gratuluję także determinacji zarządowi Parku Śląskiego. To świetnie wykonana praca - komentował Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Modernizacja Ogrodu Japońskiego trwała 1,5 roku. Koszt inwestycji to 14,2 mln złotych. 

- Realizowaliśmy modernizację Ogrodu Japońskiego w  trudnych czasach pandemicznych. W czerwcu minionego roku podpisaliśmy  umowę. Dziś oddajemy już ten projekt warty ponad 14 mln zł. Mam nadzieję, że stanie się jednym z ulubionych miejsc parkowych gości. Kolejne inwestycje przed nami. Liczę na to, że  ich realizacja będzie równie skuteczna - mówiła Prezes Parku Śląskiego Agnieszka Bożek.


Ogród Japoński zajmuje obecnie powierzchnię 12,5 tysiąca metrów kwadratowych

Ogród Japoński zajmuje obecnie powierzchnię 12,5 tysiąca metrów kwadratowych. Jest tu m.in. wiśniowy sad i zbiornik wodny z wodospadem i tarasem widokowym. Nad wodospadem można spacerować częściowo przeszklonym tarasem widokowym, o powierzchni ok. 28 m kw., który pozwala oglądać kaskadę wodną. Z tarasu rozciąga się widok na cały ogród.

- Autorom projektu zależało na wykreowaniu miejsca o niepowtarzalnym nastroju, który będzie się kojarzył nie tylko z historycznymi ogrodami japońskimi, ale także ze współczesnymi nurtami tej sztuki. Ważnym też aspektem dla projektantów było wyjątkowe potraktowanie miejsca lokalizacji ogrodu, jego historii z wszelkimi uwarunkowaniami przyrodniczymi i technicznymi oraz nawiązanie do autorskiej wizji ogrodu prof. Edwarda Bartmana poprzez zachowanie historycznego układu funkcjonalnego – przestrzennego - czytamy na stronie Parku Śląskiego.

Miejsce to jest monitorowane całą dobę. W sezonie letnim Ogród Japoński jest czynny do godziny 23.00, a po zmroku włączane są samoczynnie światła. Odpoczywać można tu oczywiście bezpłatnie. Poza sezonem to miejsce będzie otwarte w godzinach od 10.00 do 18.00.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Wrzodzisław Śląski

    Morawiecki swoim krzywym kłamliwym pyskiem popsuł cały efekt.

  • zakamuflowany

    ciś nazot do warsiawki żodyn ślonzok niy chce cie tu widzieć !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również