W poniedziałek, 12 lipca, odbyło się oficjalne otwarcie Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim. Z tej okazji do Chorzowa przyjechał nawet premier Mateusz Morawiecki.
Dziś w Parku Śląskim zaprezentowany został majestatyczny Ogród Japoński
Ogród Japoński położony jest pomiędzy Halą Wystaw "Kapelusz" a Rosarium. Łatwo tutaj trafić wystarczy nadstawić uszy i kierować się za szumem wody. To właśnie ten żywioł jest tutaj szczególnie wyeksponowany. Główną osnowę kompozycji stanowi rozbudowany układ wodny, składający się z dwupoziomowego zbiornika wodnego, strumienia oraz wodospadu.
- Całość systemu zaprojektowano z wykorzystaniem istniejącego ukształtowania terenu. Przy użyciu granitowych bloków wodę skierowano w dół, tworząc urokliwy wodospad. Całość można podziwiać z przeszklonego tarasu widokowego. W jego pobliżu znajduje się ogród Zen, w tym miejscu można zobaczyć nieregularne głazy i roślinność, które są otoczone odnowionymi murami - czytamy na stronie Parku Śląskiego.
Park Śląski: Uroczyste otwarcie Ogrodu Japońskiego
W okolicznościowym otwarciu związanym z zakończeniem zadania wziął udział premier Mateusz Morawiecki.
- Po 54 latach zostaje otwarta piękna inwestycja, która będzie służyła mieszkańcom Śląska. Serdecznie zapraszam tutaj mieszkańców całego kraju - mówił Premier Mateusz Morawiecki.
Podczas uroczystego otwarcia ogrodu Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, podziękował premierowi Morawieckiemu za wizytę i rządowe fundusze.
- W przebudowie Parku Śląskiego, kluczowe są inwestycje, które finalnie będą służyły mieszkańcom. Ogród Japoński bez wątpienia będzie jedną z wizytówek Zielonych Płuc Śląska. Jest on iście bajkowy, nie mam przy tym wątpliwości, że szybko stanie się jednym z ulubionych miejsc odwiedzanych przez spacerowiczów. Park Śląski wpisuje się w strategię programu Zielone Śląskie 2030, koncentrującej się na poprawie jakości życia w regionie oraz zielonej transformacji gospodarczej. Właśnie do parku trafi 226 mln zł w ramach unijnej inicjatywy Jessica. Zmodernizowane zostanie kąpielisko "Fala", metamorfozę przechodzi również Planetarium Śląskie, które już niebawem stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w kraju. To dla nas ogromny zaszczyt gościć tutaj pana premiera Mateusza Morawieckiego, który może zapoznać się z pierwszymi efektami przeobrażeń, jakie przechodzi Park Śląski. Gratuluję także determinacji zarządowi Parku Śląskiego. To świetnie wykonana praca - komentował Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Modernizacja Ogrodu Japońskiego trwała 1,5 roku. Koszt inwestycji to 14,2 mln złotych.
- Realizowaliśmy modernizację Ogrodu Japońskiego w trudnych czasach pandemicznych. W czerwcu minionego roku podpisaliśmy umowę. Dziś oddajemy już ten projekt warty ponad 14 mln zł. Mam nadzieję, że stanie się jednym z ulubionych miejsc parkowych gości. Kolejne inwestycje przed nami. Liczę na to, że ich realizacja będzie równie skuteczna - mówiła Prezes Parku Śląskiego Agnieszka Bożek.
Ogród Japoński zajmuje obecnie powierzchnię 12,5 tysiąca metrów kwadratowych
Ogród Japoński zajmuje obecnie powierzchnię 12,5 tysiąca metrów kwadratowych. Jest tu m.in. wiśniowy sad i zbiornik wodny z wodospadem i tarasem widokowym. Nad wodospadem można spacerować częściowo przeszklonym tarasem widokowym, o powierzchni ok. 28 m kw., który pozwala oglądać kaskadę wodną. Z tarasu rozciąga się widok na cały ogród.
- Autorom projektu zależało na wykreowaniu miejsca o niepowtarzalnym nastroju, który będzie się kojarzył nie tylko z historycznymi ogrodami japońskimi, ale także ze współczesnymi nurtami tej sztuki. Ważnym też aspektem dla projektantów było wyjątkowe potraktowanie miejsca lokalizacji ogrodu, jego historii z wszelkimi uwarunkowaniami przyrodniczymi i technicznymi oraz nawiązanie do autorskiej wizji ogrodu prof. Edwarda Bartmana poprzez zachowanie historycznego układu funkcjonalnego – przestrzennego - czytamy na stronie Parku Śląskiego.
Miejsce to jest monitorowane całą dobę. W sezonie letnim Ogród Japoński jest czynny do godziny 23.00, a po zmroku włączane są samoczynnie światła. Odpoczywać można tu oczywiście bezpłatnie. Poza sezonem to miejsce będzie otwarte w godzinach od 10.00 do 18.00.