Wiadomości z Chorzowa

Premier Mateusz Morawiecki na otwarciu Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim

 • Dodano: 2021-07-12 18:00

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek województwo śląskie i oficjalnie otworzył Ogród Japoński w Parku Śląskim. 


Otwarcie Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim

Pomysł wybudowania Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim pojawił się już w ubiegłym stuleciu. Budowę rozpoczęto w drugiej połowie lat 60. XX w. na podstawie projektu Edwarda Bartmana. Nie została jednak ukończona, a projekt odszedł w niepamięć. Dziś po 54 latach udało się ten pomysł z sukcesem zrealizować.

Otwarcie najnowszej atrakcji Parku Śląskiego odbyło się dzisiaj o godzinie 16. W uroczystości udział wzięli: Mateusz Morawiecki - Premier RP, Jakub Chełstowski - Marszałek województwa śląskiego, Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski, Radni Sejmiku Śląskiego: Alina Nowak, Piotr Czarnynoga, Bartłomiej Kowalski i Zbigniew Przedpełski, a także parlamentarzyści.


Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Chorzowie

Prezes Rady Ministrów najpierw zwiedził Ogród Japoński w Parku Śląskim, a następnie wygłosił krótkie przemówienie. 

- Tak jak w Ogrodzie Japońskim można poszukiwać pewnej równowagi pomiędzy sztuką, sztuką tworzenia krajobrazów przestrzennych i kulturą japońską, tak też w polskim ładzie szukamy równowagi, balansu pomiędzy wzrostem gospodarczym, dobrostanem społecznym, ale także innymi wartościami, takimi jak kultura, czy rekreacja. To są też bardzo ważne elementy, które wyznaczają jakość życia naszych mieszkańców. Ciężko uwierzyć, że początek budowy ogrodu to 1967 rok - mówił Mateusz Morawiecki. - [...] Japonia pokazała światu, że można być super nowoczesnym państwem. A jednocześnie dbać o swoją tożsamość, swoją kulturę, swoje obyczaje, swoje tradycje. My Polacy też idziemy podobną ścieżką. Chcemy być bardzo nowoczesnym krajem. Krajem zmodernizowanych dróg, super nowoczesnych technologii, ale jednocześnie zachować polską kulturę, polską wiarę. Japonia pokazuje, że to jest możliwe - dodał premier.

Podczas spotkania Jakub Chełstowski wręczył premierowi kopię odznaczenia z czasów powstań śląskich - "Gwiazdę Górnośląską". Kopia tego odznaczenia wręczana jest osobom, które wspomogły Śląsk w przypomnieniu historii powstań śląskich. Marszałek podziękował także premierowi za promowanie Parku Śląskiego i jego nowej atrakcji.

- Takie inwestycje będą powstawać dzięki budżetowi, który został wywalczony [...] Dlatego raz jeszcze dziękuję, że pan premier znalazł czas, żeby tutaj z nami być i przede wszystkim zaprosił mieszkańców całej Polski, żeby przyjechać na Śląsk - powiedział Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Potwór

  Moim zdaniem najlepszy premier w dziejach Polski,jemu można zaufać.Lepszego nam nie potrzeba, dzięki niemu Polacy wstali z kolan.Dzięki programowi Nowy Ład Polacy zaczną zarabiać tak jak na zachodzie Europy.Zanim się kogoś skrytykuje warto pomyśleć i nie wypisywać bzdur bo tylko poprzednicy nieudacznicy się z tego cieszą.

 • NiechSpada

  Pięknie go mieszkańcy witali, "pinokio" i "będziesz siedział" :)

 • zakamuflowany

  co tyn gorolski kasper zas sam u nos robi?wartko won do swojig hajmatu!

 • Jon.

  A co tyn bałwan zrobiył dlo Ślonska.

 • Hrabia

  Startował z Katowic i barany go wybrały, czego nie rozumiesz?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również