Wiadomości z Chorzowa

Chorzowska drogówka podsumowała działania "Trzeźwość-Granica"

  • Dodano: 2022-07-20 06:30, aktualizacja: 2022-07-20 06:41

Policjanci z chorzowskiej drogówki zakończyli działania "Trzeźwość-Granica", które prowadzone były w sobotni wieczór i trwały do późnych godzin nocnych. Przez te kilka godzin mundurowi kontrolowali stan trzeźwości kierujących pojazdami mechanicznymi jak i rowerzystów, a także zwracali uwagę na przewożony ładunek. Niestety kolejny raz okazało się, że tego typu działania są konieczne, tylko tym razem policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących i 4 będących pod wpływem narkotyków.

Policjanci z ruchu drogowego prowadzą wiele działań, których nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Odbywają się one cyklicznie i każde działania ukierunkowane są na zwalczanie konkretnych zagrożeń. W sobotni wieczór, policjanci z chorzowskiej drogówki wraz z mundurowymi z sąsiadujących komend rozpoczęli działania "Trzeźwość-Granica", które miały na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego maksymalnej ilości kierujących pojazdami mechanicznymi oraz rowerzystów, będących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Ponadto w trakcie działań mundurowi zwracali uwagę na pochodzenie przewożonego ładunku, celem ujawniania przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub służących do jego popełnienia, a także takich których posiadanie jest zabronione przez prawo.

Niestety i tym razem nie obyło się bez zatrzymań

Tylko w trakcie działań policjanci ujawnili 5 nietrzeźwych kierujących i 4, którzy wsiedli za kierownicę swojego auta będąc pod wpływem narkotyków.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa, wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu, tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków. Jak pokazują ostatnie zatrzymania, niestety ci drudzy zdarzają się coraz częściej.

Policja apeluje!

Nietrzeźwi użytkownicy dróg: kierujący pojazdami, a także rowerzyści i piesi to realne zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stanowisz zagrożenie dla życia i zdrowia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci apelują również do wszystkich mieszkańców Miasta Chorzowa

Widzisz osobę nietrzeźwą, wsiadającą za kierownicę samochodu? Zareaguj! Swoim działaniem możesz uratować jego życie lub zdrowie, tym samym zapobiec tragedii. Wypadki drogowe to dramat zarówno dla rodzin sprawców jak i osób pokrzywdzonych w wypadkach. Wspólnie możemy zrobić wiele, aby zapobiec ludzkim nieszczęściom, spowodowanym skrajnej nieodpowiedzialności, jaką jest kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również