Wiadomości z Chorzowa

Chorzowska oczyszczalnia z własnym prądem i ciepłem

  • Dodano: 2021-02-18 11:00

Już ponad 70% zapotrzebowania na energię elektryczną oczyszczalni na Klimzowcu pochodzi z ekologicznych źródeł własnych. Pod tym względem chorzowski zakład oczyszczania ścieków jest w krajowej czołówce. W planach jest samowystarczalność pod względem energii elektrycznej i cieplnej.

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Osady ściekowe, powstające w procesie oczyszczania ścieków, poddawane są procesowi fermentacji metanowej. Efekt? Biogaz, który w 60% składa się z metanu. W 2020 roku wyprodukowano go w ilości ponad 2 milionów metrów sześciennych. To paliwo odnawialne, a produkowany z niego prąd śmiało można nazwać „zieloną energią”. Biogaz powstający z chorzowskich i świętochłowickich ścieków trafia do agregatów kogeneracyjnych, które wytwarzają nie tylko prąd, ale i ciepło. Energia cieplna wytwarzana w ten sposób zapewnia już ponad 95% ciepła, które potrzebne jest oczyszczalni ścieków.

Takie rozwiązanie pozwoliło znacząco zmniejszyć zakup energii z zewnątrz. Z sieci zewnętrznej, na potrzeby oczyszczalni, Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji kupuje już zaledwie 1,785 MWh (jeszcze w 2012 roku było to 5,535 MWh).

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.